Kultura

Macháček, Vilhelmová či Preiss v dramatu o špiónovi z roku 1948

obrazek

Kateřina Winterová a Jiří Macháček

FOTO: THA

29.11.2016 15:59 Režisér a producent Ondřej Trojan se pustil do méně známé a lákavé historické látky. Po Občanském průkazu točí drama Zdeněk Toman o vedoucím odboru zahraniční rozvědky, který hrál své nebezpečné hry těsně po válce.

„Toman se narodil na Slovensku jako Zoltán Goldberger - syn maďarských Židů. Za svého života si několikrát změnil jméno, snad aby se alespoň de iure distancoval od svého židovského původu. Jako by právě ten považoval za břímě, které by mu v životě mohlo bránit v kariéře,“ vysvětlila za tvůrce Barbara Trojanová.

Zdeněk Toman byl podle režiséra komunista, ale hlavně šmelinář a všehoschopný kariérista. Intrikami se vyšplhal na post šéfa zahraniční rozvědky. Hrál různé hry, vydíral, udával, kšeftoval.

Jiří Macháček v hlavní roli

FOTO: THA

„S požehnáním generálního tajemníka komunistů Rudolfa Slánského, s diplomatickým pasem a širokými kontakty z Londýna i mezi přeživšími z židovské komunity, šmelil v obrovských rozměrech za účelem získávání peněz pro komunistické předvolební kampaně. Zároveň se zásadním způsobem podílel na pomoci pro poválečné židovské navrátilce a uprchlíky ze všech koutů východní Evropy, při koordinaci jejich deportací přes Československo, Německo a Rakousko do Palestiny a na jejich vyzbrojování. To vše činil vždy z osobních a zištných důvodů, majetky, které takto pro sebe získal, byly obrovské,“ dodala Trojanová.

Nakonec ho jeho spolustraníci zatkli, ale v létě 1948 utekl z vazby a dostal se přes americkou zónu až do Venezuely.

Z filmu Zdeněk Toman

FOTO: THA

Kateřina Winterová

FOTO: THA

Natáčení filmu Zdeněk Toman

FOTO: THA

„Asi před třemi lety jsem se Ondry ptal, jestli nechystá nějaký film, protože jsem chtěl točit něco právě s ním. A on že ano, připravuje, Zdeněk Toman se to jmenuje. Šéf komunistické rozvědky po druhé světové válce, zároveň Žid a současně takový vekslák té doby, prapodivná postava, jeden z prvních komunistů vězněných komunisty. A to mě zaujalo. To bych měl hrát já, říkám. A Ondřej na to: No, jak se na tebe dívám, máš s ním hodně společných rysů…,“ řekl Jiří Macháček, který dostal hlavní roli.

Jeho ženu Peslu hraje herečka a zpěvačka Kateřina Winterová: „Jsem ráda za takhle velkou příležitost v historickém filmu. Já jsem například vůbec nevěděla, že existoval nějaký Zdeněk Toman, postava na jedné straně nenáviděná a na druhé adorovaná, protože přispěl ke vzniku židovského státu. Sama se v jiné části své práce historii věnuju (jako spoluscenáristka a protagonistka pořadu Herbář), i když mě zajímá spíš to hezké, jako jsou tradice, První republika… Ale to, co následovalo, je velmi málo známé a dovysvětlené.“

K dalším aktérům příběhu patří Rudolf Slánský, Jan Masaryk, Klement Gottwald či prezident Beneš. Vedle ústřední dvojice si zahrají Marek Taclík, Stanislav Majer, Tatiana Vilhelmová, Viktor Preiss, Lukáš Latinák, Roman Luknár, Kristýna Boková, Miroslav Táborský, Václav Neužil, Jaroslav Plesl, Pavel Liška, Radek Holub, Aleš Procházka a další.

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...

Lidé se smějí problémům, které sami mají, řekla k novému představení cirku Akoréacro Claire Aldayaová

-

včera 17:09 Přestavení Dans ton coeur patří k lákadlům letošního...

PolyBand nabídne expresivitu a zvukové stěny

-

včera 16:07 Amsterdamský kytarista Jasper Stadhouders se pohybuje...

Thom Artway: Sziget byl obrovský zážitek

-

včera 15:06 Písničkář Thom Artway vystoupil letos na legendárním...

Prozaička Eva Kantůrková: Jan Palach vrátil etice jedinečnost lidské volby

-

včera 11:21 Scenáristkou filmu Roberta Sedláčka Jan Palach, jehož...

Folkař Horký odpískal kandidaturu do Senátu. Založil kytarovou dílnu a chystá desku

-

včera 10:25 Video: Frontman kapely Kamelot Roman Horký (54) ještě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů