Zahraniční

Gašparovič vetoval reformu slovenského zdravotnictví

19.10.2004 10:37 Reforma slovenského zdravotnictví, která měla startovat počátkem příštího roku, se odkládá na neurčito. Prezident Ivan Gašparovič totiž v pondělí vetoval všech šest zákonů zdravotnické reformy a vrátil je do parlamentu.

K opětovnému schválení zákonů je potřeba 76 hlasů ve 150členném parlamentu. Vládní koalice nedisponuje nadpoloviční většinou křesel a bude muset pravděpodobně vyjednávat s nezávislými poslanci, z nichž je však velká část proti reformě, jak ji předložil ministr zdravotnictví Rudolf Zajac.

Parlament schválil zdravotnickou reformu koncem září. Nové zásady měly definitivně ukončit období bezplatného zdravotnictví na Slovensku. Reforma totiž měla zavést přímé platby za léčení řady nemocí. Z 11 tisíc chorob měly být jen dvě třetiny plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Jedná se o závažná onemocnění, jako jsou cukrovka, rakovina, onemocnění srdce a podobně.

K léčení nemocí, které bezprostředně neohrožují život, měl pacient přispívat určitou částkou. Připlatit by si například měl při rýmě, chřipce, onemocnění ucha, oka, či menších úrazech.

Počítalo se s úlevami pro sociálně slabší a děti. Zvýhodněni měli být také lidé, kteří pravidelně chodí na preventivní prohlídky. Například v případě léčby zubního kazu měla být léčba bezplatná, pokud pacient absolvuje každý rok preventivní prohlídku. S vyššími poplatky měli naopak počítat kuřáci a alkoholici. Seznam státem plně hrazených diagnóz měla vláda jednou ročně měnit a doplňovat.

Ze zdravotních pojišťoven, které jsou dosud veřejnými institucemi, se měly stát akciové společnosti s 51procentní účastí státu. Pojišťovny měly uzavírat smlouvy s nemocnicemi, které jim nabídnou co nejvýhodnější ceny za jednotlivé zdravotnické služby. Činnost a hospodaření pojišťoven měl kontrolovat speciální úřad volený parlamentem.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Putin děkuje Trumpovi: Útok v Petrohradu jsme zmařili díky informaci od CIA

-

včera 18:15 Útok na Kazaňskou katedrálu v Petrohradu, který...

Při hromadné nehodě v Birminghamu zemřelo šest lidí

-

včera 17:36 Video: V anglickém Birminghamu se v neděli krátce po...

Erdogan chce otevřít ambasádu ve východním Jeruzalémě. Je to hlavní město muslimů, tvrdí

-

včera 17:34 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otevřít...

Kalifornský požár Thomas vyhání z domů už i známé celebrity

-

včera 14:46 Silné větry komplikují práci hasičům v Kalifornii při...

Trumpova slova o Jeruzalému dál budí vášně. Protest se konal i u Bílého domu

-

včera 11:22 Tisíce lidí demonstrovaly v sobotu ve Washingtonu...

Slováky pobouřilo porno natočené v kostelích v Prešově

-

včera 11:07 Věřící po celém Slovensku pobouřila informace, že se...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby