Zahraniční

Gašparovič vetoval reformu slovenského zdravotnictví

19.10.2004 10:37 Reforma slovenského zdravotnictví, která měla startovat počátkem příštího roku, se odkládá na neurčito. Prezident Ivan Gašparovič totiž v pondělí vetoval všech šest zákonů zdravotnické reformy a vrátil je do parlamentu.

K opětovnému schválení zákonů je potřeba 76 hlasů ve 150členném parlamentu. Vládní koalice nedisponuje nadpoloviční většinou křesel a bude muset pravděpodobně vyjednávat s nezávislými poslanci, z nichž je však velká část proti reformě, jak ji předložil ministr zdravotnictví Rudolf Zajac.

Parlament schválil zdravotnickou reformu koncem září. Nové zásady měly definitivně ukončit období bezplatného zdravotnictví na Slovensku. Reforma totiž měla zavést přímé platby za léčení řady nemocí. Z 11 tisíc chorob měly být jen dvě třetiny plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Jedná se o závažná onemocnění, jako jsou cukrovka, rakovina, onemocnění srdce a podobně.

K léčení nemocí, které bezprostředně neohrožují život, měl pacient přispívat určitou částkou. Připlatit by si například měl při rýmě, chřipce, onemocnění ucha, oka, či menších úrazech.

Počítalo se s úlevami pro sociálně slabší a děti. Zvýhodněni měli být také lidé, kteří pravidelně chodí na preventivní prohlídky. Například v případě léčby zubního kazu měla být léčba bezplatná, pokud pacient absolvuje každý rok preventivní prohlídku. S vyššími poplatky měli naopak počítat kuřáci a alkoholici. Seznam státem plně hrazených diagnóz měla vláda jednou ročně měnit a doplňovat.

Ze zdravotních pojišťoven, které jsou dosud veřejnými institucemi, se měly stát akciové společnosti s 51procentní účastí státu. Pojišťovny měly uzavírat smlouvy s nemocnicemi, které jim nabídnou co nejvýhodnější ceny za jednotlivé zdravotnické služby. Činnost a hospodaření pojišťoven měl kontrolovat speciální úřad volený parlamentem.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Jsme na hranici svých kapacit, hlásí německé věznice

-

dnes 12:29 Zaplněnost či přeplněnost hlásí věznice ve všech 16...

Aktivisté se v Německu porvali s policií, aby zabránili deportaci Syřana

-

dnes 11:41 Asi 60 lidí protestovalo, a to i násilně, v německém...

Turecký kamión se na Slovensku převrátil na dům, v němž spali rodiče s kojencem

-

dnes 11:19 V obci Turček v okrese Turčianské Teplice sjel ve...

Jednoho z tvůrců novičoku srazilo na jihu Ruska auto

-

dnes 11:16 V Anapě na jihu Ruska srazilo auto jednoho z chemiků,...

Policejní vůz se na Slovensku čelně srazil s autobusem, jeden mrtvý

-

dnes 10:43 Tragická nehoda se stala ve středu ráno ve slovenském...

Indický guru podle soudu znásilnil v místě duchovního rozjímání 16letou dívku

-

dnes 10:10 Indický soud uznal ve středu duchovního vůdce Ásarama...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby