Zahraniční

Povstalci v syrském Aleppu bombardovali školu, zabili nejméně sedm dětí

Povstalci zasáhli v západní části Aleppa školu.

ZDROJ: Reuters

20.11.2016 15:54 Oblaka prachu, zoufalý nářek, trosky a bezvládná těla. Obrázek západní části syrského města Aleppo, kde povstalci zasáhli ve čtvrti Farkán školu. O život přišlo nejméně sedm dětí, 30 lidí bylo těžce zraněno. Další děti zahynuly na východě města, které drží povstalci. Oblast zasáhla po půlnoci barelová bomba, podle zdravotníků obsahovala chlor. Zahynula šestičlenná rodina včetně tří dětí.

Aleppo je rozděleno na povstaleckou a vládní část od roku 2012. Západní, armádou ovládanou část, ostřelují oponenti Damašku z východních čtvrtí města.

Syrská armáda v úterý obnovila útoky na povstalce a podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která monitoruje dění v zemi z Londýna, zemřelo v této části města asi sto lidí. Svědci hovoří o velmi silném bombardování.

قتلوا البراءه فينا. #Aleppo pic.twitter.com/8xO1xev1AN

— محمد سعاده Agbaria (@mohamadmsade) 20. listopadu 2016

"Pro obléhanou část Aleppa to byl katastrofický den, bylo to bezprecedentní bombardování," sdělil o sobotních útocích člen týmu záchranářů známého pod názvem Bílé přilby. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že v sobotu nebyla útoků ušetřena zřejmě žádná část východního Halabu.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřuje zprávy o používání zakázaných zbraní v Sýrii a zjistila, že syrská armáda v konfliktu tyto zbraně, tedy chlor i barelové bomby, použila nejméně ve třech případech. Damašek to ale popírá.

4children & their parents were killed & 25 injured in AlSakhour - #Aleppo after being targeted with poisonous gas today -suspected chlorine pic.twitter.com/2Y4xngHDSX

— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 20. listopadu 2016

Situací je zneklidněna OSN. Její zvláštní zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura jedná v neděli v Damašku. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po setkání s ním řekl, že de Mistura navrhl řešit situaci v Aleppu vyhlášením autonomní správy pro povstaleckou, východní část.

"To jsme zcela odmítli, je to porušení naší svrchovanosti," sdělil Mualim. Po vytlačení povstalců budou podle něj ve městě obnoveny státní instituce.

Mualim neřekl nic o bojových plánech ve městě, ale prohlásil, že Sýrie nepřistoupí na to, aby "6000 ozbrojenců" drželo 275 tisíc lidí z východního Aleppa jako rukojmí. De Mistura po setkání žádné prohlášení neučinil.

OSN upozornila, že ve městě došly potraviny a že nemá možnost dopravit tam nové zásoby.

nahoru

Zahraniční:

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...

Český skialpinista zahynul po pádu ze 300metrové výšky v Tatrách

-

dnes 17:51 Českého skialpinistu ve Vysokých Tatrách pravděpodobně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby