Domácí

Nemoc kuřáků CHOPN se stala civilizační chorobou. Ohroženi jsou i nekuřáci

K diagnostice CHOPN je zapotřebí řádné vyšetření plic.

15.11.2016 16:56 Na Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) umíralo v posledních letech v České republice 3500 lidí ročně, což je pro lékaře alarmující číslo. Oproti roku 2007 je to nárůst o 1500 pacientů. Mnoho z nich ale v životě nekouřilo, čímž se CHOPN dostala na seznam civilizačních chorob, které se nevyhne téměř žádný člověk žijící ve velkém městě.

„Téměř výhradně ji mají kuřáci, ale v posledních letech víme, že téměř 15 procent lidí jsou celoživotními nekuřáky, kteří měli jiné rizikové faktory. Dlouhodobě třeba vdechovali kouření někoho jiného, bydleli blízko velké silnice, pracují v továrně, kde jsou prachy a škodlivé plyny. Takový pacient může okolo 50. nebo 60. roku věku pociťovat zadýchávání,“ řekl Novinkám MUDr. Vladimír Koblížek, který má na plicní klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové na starosti vědu a výzkum.

KOMENTÁŘE DNE:
Zeman versus ne-Zeman - Předvolební prezidentské klání předjímá Jiří Pehe. Čtěte zde>>

Nemoc je podle něj léčitelná, jenže pacient musí přijít k lékaři včas. Zhruba dvě třetiny ale o nemoci neví. Přestože jim není dobře, k lékaři nejdou.

Onemocněl i lékař pracující v sanatoriu 

Že CHOPN už není jen nemocí kuřáků, dokazuje i předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN) MUDr. Stanislav Kos, který se přes celoživotní zaryté nekuřáctví stal pacientem svých kolegů. „Že se u mě CHOPN vyvine, je trošku paradoxní, protože jsem celý život nekouřil. To bylo překvapení,“ přiznává Kos, který sice žije v Plzni, ale pracovní život trávil v plicní léčebně na Janově, kde ovzduší znečištěné není.

K diagnostice CHOPN je zapotřebí řádné vyšetření plic.

FOTO: archiv MUDr. V. Koblížka

Aby se člověk nestal pacientem trpícím chronickým kašlem, zadýcháváním, únavou a vykašláváním hlenů, musí dodržovat prevenci, tedy nekouřit, očkovat se proti chřipce, navštěvovat dechové rehabilitace a brát léky podporující rozšiřování průdušek.

Mezi pacienty s CHOPN se zařadila i přední česká zpěvačka Marta Kubišová, která kvůli dýchavičnosti omezila kouření, bere pravidelně léky a navštěvuje poctivě veškerá plicní vyšetření.

Kristýna Léblová, Novinky

nahoru

Domácí:

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

-

včera 20:24 V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla...

Homosexuála bych ústavním soudcem nejmenoval, překvapil prezidentský kandidát Fischer

-

včera 16:10 Prezidentský kandidát Pavel Fischer se na setkání v...

Registr vyloučených hazardních hráčů možná do tří let

-

včera 15:57 Registr vyloučených hazardních hráčů, kteří berou...

KSČM na Ondráčkovi trvá. Doufám, že si Babiš v ANO zavede pořádek, řekl Filip

-

včera 14:02 KSČM se odmítá vzdát nominace předlistopadového...

Hüner snížil počet svých náměstků z 11 na sedm

-

včera 12:58 Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner snížil...

Zemřel bývalý politický vězeň František Zahrádka

-

včera 12:43 Ve věku 87 let zemřel v pátek bývalý politický vězeň...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby