Domácí

Nemoc kuřáků CHOPN se stala civilizační chorobou. Ohroženi jsou i nekuřáci

K diagnostice CHOPN je zapotřebí řádné vyšetření plic.

15.11.2016 16:56 Na Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) umíralo v posledních letech v České republice 3500 lidí ročně, což je pro lékaře alarmující číslo. Oproti roku 2007 je to nárůst o 1500 pacientů. Mnoho z nich ale v životě nekouřilo, čímž se CHOPN dostala na seznam civilizačních chorob, které se nevyhne téměř žádný člověk žijící ve velkém městě.

„Téměř výhradně ji mají kuřáci, ale v posledních letech víme, že téměř 15 procent lidí jsou celoživotními nekuřáky, kteří měli jiné rizikové faktory. Dlouhodobě třeba vdechovali kouření někoho jiného, bydleli blízko velké silnice, pracují v továrně, kde jsou prachy a škodlivé plyny. Takový pacient může okolo 50. nebo 60. roku věku pociťovat zadýchávání,“ řekl Novinkám MUDr. Vladimír Koblížek, který má na plicní klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové na starosti vědu a výzkum.

KOMENTÁŘ DNE:
Piráti bez chutě vyrazit na zteč - Na zteč vyrážejí polarizátoři, kterým nevadí být lídry, Piráti vydávají prohlášení, komentuje postoje sněmovní strany Alexandr Mitrofanov. Čtěte zde>>
 Macronův newspeak v Europarlamentu – Suverenita EU proti národnímu egoismu? Nad projevem francouzského prezidenta se pozastavuje Alexander Tomský. Čtěte zde>>

Nemoc je podle něj léčitelná, jenže pacient musí přijít k lékaři včas. Zhruba dvě třetiny ale o nemoci neví. Přestože jim není dobře, k lékaři nejdou.

Onemocněl i lékař pracující v sanatoriu 

Že CHOPN už není jen nemocí kuřáků, dokazuje i předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN) MUDr. Stanislav Kos, který se přes celoživotní zaryté nekuřáctví stal pacientem svých kolegů. „Že se u mě CHOPN vyvine, je trošku paradoxní, protože jsem celý život nekouřil. To bylo překvapení,“ přiznává Kos, který sice žije v Plzni, ale pracovní život trávil v plicní léčebně na Janově, kde ovzduší znečištěné není.

K diagnostice CHOPN je zapotřebí řádné vyšetření plic.

FOTO: archiv MUDr. V. Koblížka

Aby se člověk nestal pacientem trpícím chronickým kašlem, zadýcháváním, únavou a vykašláváním hlenů, musí dodržovat prevenci, tedy nekouřit, očkovat se proti chřipce, navštěvovat dechové rehabilitace a brát léky podporující rozšiřování průdušek.

Mezi pacienty s CHOPN se zařadila i přední česká zpěvačka Marta Kubišová, která kvůli dýchavičnosti omezila kouření, bere pravidelně léky a navštěvuje poctivě veškerá plicní vyšetření.

Kristýna Léblová, Novinky

nahoru

Domácí:

Ministerstvo požaduje 117 miliónů na demolici vepřína v Letech

-

dnes 10:36 O navýšení rozpočtu o 117 miliónů korun žádá vládu...

Senátory už vytáčí nepřítomnost ministrů na jednání, vláda v demisi si vyjela do krajů

-

dnes 10:34 Ministři vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO)...

ČSSD dala ANO ultimátum

-

dnes 09:57 ČSSD a ANO čeká dnes klíčová debata o podmínkách...

Ostravská fakultní nemocnice má nového šéfa. Odvolaného Němečka nahradil Machytka

-

dnes 09:36 Video: Novým ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava byl...

Budoucí onkolog s rakovinou vysvětluje, jak se léčí

-

dnes 08:58 Pokud medik David Dufek uspěje, bude z něj za rok...

Kvůli opravě je bez vody z vodovodu přes 20 000 lidí z Prahy a okolí

-

dnes 08:12 Přes 20 000 lidí na východě Prahy a další lidé v...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby