Ekonomika

Obchodníci měli v srpnu nejvyšší tržby v roce

18.10.2004 09:41 Maloobchodníci měli letos v srpnu o 3,7 procenta vyšší tržby než ve srovnatelném období loni. Spolu s červnem jim tak tržby rostly v letošním roce nejvíce. Stejně jako v předešlých měsících se výdělky nejvíce zvýšily prodejcům textilu a obuvi a také obchodníkům se zařízením pro domácnost.

Prodejci textilu díky vrcholícím letním slevám vydělali o 15 procent víc než před rokem. Před začátkem školního roky vydělali více také obchodníci se školními a kancelářskými potřebami.

"Data ukazují, že situace v maloobchodním sektoru se začíná zotavovat z nízkých růstových temp z prvního pololetí, kdy maloobchod doplácel na reformu veřejných financí," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Podle něj je povzbudivé, že rostou především tržby za nepotravinářské zboží.

Tržby za benzín i přes vysoké ceny stagnují

V motoristickém segmetu, který v ČR vykazuje stálý růst, se tržby v srpnu zvýšily o 3,3 procenta. Nejvíce rostly prodejcům motorových vozidel, o 7,3 procenta, překvapivě nejméně prodejcům pohodnných hmot - o 0,3 procenta. "Rostoucí ceny benzínu nezůstaly bez odezvy na poptávku domácností," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. 

"Růst maloobchodního prodeje (bez motoristického segmentu) o 3,9 procenta patřil k nejvyšším v letošním roce. V prodejnách s nepotravinářským zbožím se tržby zvýšily o 7,1 procenta, což bylo nejvíce od loňského září. Prodej potravin stagnoval," doplnil Český statistický úřad (ČSÚ), který v pondělí údaje zveřejnil.

Po očištění o sezónní vlivy rostly tržby o 2,3 procenta. O jeden den více pracovních dnů v letošním srpnu oproti srpnu 2003 se projevil ve vyšších tržbách všech velikostních skupin podniků, nejvíce rostly tržby podniků s 50 až 99 zaměstnanci, o 8,9 procenta.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí, ukázala studie

-

včera 20:21 Letáky obchodních řetězců odmítá stále více lidí,...

Kebab je zachráněn. Europoslanci podpořili používání fosfátů v mase

-

včera 20:08 Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku...

Finanční divize Volkswagenu letos čeká další nárůst zisku

-

včera 20:03 Finanční divize německého automobilového koncernu...

Pětina vzorků stáčeného vína ve vinotékách byla falšovaná, tvrdí inspekce

-

včera 17:39 Pětina z dvaceti vzorků stáčeného vína byla falšovaná...

Berlín chce zmírnit podmínky pro krátkodobé pronájmy

-

včera 15:16 Berlínský senát chce zmírnit striktní pravidla pro...

Firma chce na Slovensko vrátit výrobu tatrovek

-

včera 13:26 Slovenská společnost MSM Group se sídlem v Dubnici nad...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby