Kultura

Modré vzdušné sny Josky Skalníka

obrazek

Grafik Joska Skalník má rád modrou barvu a svobodu.

FOTO: Jan Šída, Právo

10.11.2016 08:33 Jméno grafika Josky Skalníka je spojeno s pracemi pro Jazzovou sekci, magazín Revolver Revue i se spoluprací s Václavem Havlem v Občanském fóru, které společně spoluzakládali. V jeho vinohradském ateliéru našel budoucí prezident azyl v neklidných listopadových dnech roku 1989.

I když se stal Skalník později prezidentským poradcem, vždy byl a zůstává výtvarníkem. Proto ho Galerie města Kolína výstavou Sny/Situace/Sny, která trvá do 30. prosince, představuje coby osobitého tvůrce s netuctovým rukopisem. Expozici tvoří vedle prostorových objektů i velkoformátové akryly, litografie či koláže.

Skalník tíhne k modré či bílé barvě a má rád témata létání, nekonečné oblohy i svobody. Zároveň ho fascinuje geometrická ostrost tvarů, na jednu stranu vizuálně vyzývavých, na druhou stranu uklidňujících. Díky této na první pohled nesourodé kontradikci může zhmotňovat své představy prostřednictvím abstraktního poetismu.

Pomocí estetických fantazií pomyslně prochází prostorem, ve kterém nehledá omezující hranice, ale naopak cesty, kterými lze přejít na druhou stranu. V jeho pojetí se tak nehmatatelná idea, jako je pojem svobody, stává snadno dosažitelnou metou. Vyjadřuje ji barvami: blankytně modrá unáší do nekonečného univerza až někam k nekonečnému obzoru a bílá usazuje mezi mraky.

Výraznou kapitolu tvoří na výstavě soubor koláží Listy z deníku z období let 1968 až 1998. Jde o Skalníkovo vizuální ohlédnutí mapující výtvarné i životní milníky. Jsou mezi nimi proslulý plakát vytvořený pro hudební soubor Jazz Q i vzkaz Václava Havla s textem „Děkuji za sebe i za dějiny“.

Díla Josky Skalníka sice symbolicky nabízejí nebezpečnou touhu po svobodě, ale zároveň z nich sálá něco opojného. Obě strany téže mince si prožil na vlastní kůži, proto jsou jeho výtvarné vize tak uvěřitelné.

Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Ve Vroutku vystoupí Lamb, Subways či Mydy Rabycad

-

včera 16:33 Silnou sestavu už hlásí festival Rock for Churchill,...

Filmy z Ji.hlavy míří do Bruselu

-

včera 13:58 Filmy z festivalu dokumentů Ji.hlava budou 5. až 11....

Bubeník John Steel: Všechno odstartoval úspěch Beatles

-

včera 12:22 Britská skupina The Animals se v roce 1964 díky své...

Návrat do L.A. 50. let. Ze slavné krimi L.A. Confidential se Spaceym bude série

-

včera 10:43 Herec Walton Goggins se stane jednou z hlavních hvězd...

Stromzy i Lipa převzali Brit Awards

-

včera 09:13 Dua Lipa a Stormzy se ve středu v noci stali hlavními...

Filmový dokument přiblíží osudy Čechoslováků ve vietnamské válce

-

včera 08:46 Málo známé osudy českých a slovenských vojáků...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby