Kultura

Modré vzdušné sny Josky Skalníka

obrazek

Grafik Joska Skalník má rád modrou barvu a svobodu.

FOTO: Jan Šída, Právo

10.11.2016 08:33 Jméno grafika Josky Skalníka je spojeno s pracemi pro Jazzovou sekci, magazín Revolver Revue i se spoluprací s Václavem Havlem v Občanském fóru, které společně spoluzakládali. V jeho vinohradském ateliéru našel budoucí prezident azyl v neklidných listopadových dnech roku 1989.

I když se stal Skalník později prezidentským poradcem, vždy byl a zůstává výtvarníkem. Proto ho Galerie města Kolína výstavou Sny/Situace/Sny, která trvá do 30. prosince, představuje coby osobitého tvůrce s netuctovým rukopisem. Expozici tvoří vedle prostorových objektů i velkoformátové akryly, litografie či koláže.

Skalník tíhne k modré či bílé barvě a má rád témata létání, nekonečné oblohy i svobody. Zároveň ho fascinuje geometrická ostrost tvarů, na jednu stranu vizuálně vyzývavých, na druhou stranu uklidňujících. Díky této na první pohled nesourodé kontradikci může zhmotňovat své představy prostřednictvím abstraktního poetismu.

Pomocí estetických fantazií pomyslně prochází prostorem, ve kterém nehledá omezující hranice, ale naopak cesty, kterými lze přejít na druhou stranu. V jeho pojetí se tak nehmatatelná idea, jako je pojem svobody, stává snadno dosažitelnou metou. Vyjadřuje ji barvami: blankytně modrá unáší do nekonečného univerza až někam k nekonečnému obzoru a bílá usazuje mezi mraky.

Výraznou kapitolu tvoří na výstavě soubor koláží Listy z deníku z období let 1968 až 1998. Jde o Skalníkovo vizuální ohlédnutí mapující výtvarné i životní milníky. Jsou mezi nimi proslulý plakát vytvořený pro hudební soubor Jazz Q i vzkaz Václava Havla s textem „Děkuji za sebe i za dějiny“.

Díla Josky Skalníka sice symbolicky nabízejí nebezpečnou touhu po svobodě, ale zároveň z nich sálá něco opojného. Obě strany téže mince si prožil na vlastní kůži, proto jsou jeho výtvarné vize tak uvěřitelné.

Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Rána do hlavy může výrazně zlepšit život

-

dnes 17:33 O tom, že každá žena je tak krásná a sexy, jak se sama...

Eurovize bude tématem nové komedie s Willem Ferrellem

-

dnes 16:42 Will Ferrell zpívající v Eurovizi? Sen milovníků...

Na Okoři Chinaski, Klus i Xindl X

-

dnes 15:36 Festival Okoř, který se koná na známém hradě nedaleko...

J.A.R. zahajují Landscape festival, který nabídne umění i diskuze o rozvoji Prahy

-

dnes 14:01 Velký koncert zdarma zahájí ve čtvrtek pražský...

Teplická kapela FROM avizuje album videem k písni Lži

-

dnes 13:00 Video: Teplická poprocková skupina FROM není na scéně...

RECENZE: Nuda to není, jen ohromná slátanina

-

dnes 11:45 Podtitul druhého pokračování Jurského světa: Zánik říše...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů