Domácí

Exekutor bral seniorovi i nezabavitelnou část důchodu, přítrž tomu učinil až Ústavní soud

obrazek

Jednání Ústavního soudu

FOTO: Miroslav Homola, Právo

8.11.2016 09:27 (aktualizováno: 8.11.2016 10:01) Dlouhý boj s justicí a exekutory musel svést starobní důchodce z Ústecka. Na jeho majetek byla v roce 2012 nařízena exekuce a seniorovi zbyla jen nezabavitelná část penze. Jenže tu si důchodce nechal posílat na účet, odkud mu ji exekutor znovu bral s tím, že pokud má peníze na účtu, tak se zákaz nakládání s peněžními prostředky nevztahuje na peněžní prostředky do výše dvojnásobku životního minima. Zastání nakonec našel senior až u Ústavního soudu (ÚS).

Exekutor strhl z důchodcova účtu postupně 43 tisíc korun. Senior marně žádal exekutora, aby mu peníze nebral, že peníze představují zbylou část jeho penze poté, co mu důchod už předtím exekucí pokrátil. Tvrdil, že takový postup je obcházením zákona, když mu nezabavitelné minimum berou v rámci jiného způsobu exekuce.

Exekutor mu ovšem nevyhověl a důchodce nepochodil ani u Okresního soudu v Lounech a Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ty tvrdily, že prostředky vyplacené na bankovní účet plátcem důchodu se stávají vkladovou pohledávkou, tedy zakládají právní vztah mezi dlužníkem a bankou, a pokud je účet postižen exekucí, nedochází k postihu důchodu, ale k postihu práva na výplatu prostředků na účtu.

Ústavní soud kritizoval formalistický přístup

Proti takovému výkladu práva ovšem vystoupil senát ÚS se soudcem zpravodajem Janem Musilem. „Je nerozhodné, kde je ona částka nezabavitelného existenčního minima uložena. Je v podstatě jedno, jestli je uložena ve slamníku nebo na bankovním účtu. V každém případě má stejnou právní povahu chránit dlužníky před nejtíživějšími existenčními dopady exekučního řízení,“ prohlásil Musil.

„Není sporu, že na exekucí postižený účet stěžovatele docházely výlučně dávky důchodového zabezpečení krácené do výše nezabavitelné části důchodu, šlo tudíž o příjem sloužící k úhradě životních potřeb stěžovatele, případně jeho blízkých.

Důchod představuje pro vedení exekuce příjem chráněný v podobném rozsahu jako mzda,“ dodal Musil s tím, že dosavadní postup justice se nesl v duchu přepjatého formalismu nezohledňujícího smysl právní úpravy.

Česká správa sociálního zabezpečení na popud exekutorů provádí srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních. Průměrná výše srážky se pohybuje kolem 1900 korun. Od ledna do června 2016 správa poukázala na účty věřitelů celkem 973 miliónů korun.

Petr Kozelka, Právo

nahoru

Domácí:

Přichází babí léto s teplotami kolem 22 stupňů

-

dnes 10:02 Dny plné slunce a teploty nad 20 stupňů předpovídají...

Zástavba u Masarykova nádraží může být větší

-

dnes 05:31 Zastupitelé hlavního města v minulých dnech potvrdili...

Obrana chce nový tryskáč do vládní letky. Minimálně za miliardu

-

dnes 04:46 Armádní flotila strojů tzv. vládní letky se bude...

Čeští politici ocenili výhru Merkelové, podle Babiše vyhrála AfD

-

včera 21:42 Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky...

Zemanovy výroky jsou na hraně nátlaku, řekl ÚS k Rathově stížnosti, kterou ale zamítl

-

včera 19:26 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost, v níž bývalý...

Armáda po incidentu na Letné zrušila seskoky parašutistů, oznámil Stropnický

-

včera 14:35 Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pořadu Otázky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby