Ekonomika

Stavebnictví zrychlilo propad, bytů se ale staví víc

obrazek

Stavební výroba

FOTO: David Ryneš, Novinky

8.11.2016 09:13 České stavebnictví v září zrychlilo meziroční pokles na 7,4 procenta ze srpnových 5,9 procenta. Propad táhlo inženýrské stavitelství, které kleslo téměř o pětinu. V září vydaly stavební úřady meziročně méně stavebních povolení, byla ale zahájena výstavba o pětinu více bytů. Vzrostl i počet dokončených bytů, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 1,2 procenta a produkce inženýrského stavitelství byla o 17,8 procenta nižší.

Stavebních povolení vydaly úřady proti loňskému září o 4,4 procenta méně, bylo jich 7155.

„Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 20,5 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 klesla o 11,5 procenta,” uvedl ČSÚ.

Bytů se staví víc

Bytů bylo v září zahájeno meziročně o 21,2 procenta více, stavět se začalo 2521 bytů. Nárůst statistici evidují v rodinných i bytových domech, v bytových se jejich počet zvýšil o 42 procent. Dokončených bytů bylo v září více o 3,5 procenta, celkem 2509 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl, v bytových domech klesl.

Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala táhne pokles stavební výroby hlavně inženýrské stavitelství. „Je to především kvůli nižším kapitálovým výdajům státního rozpočtu, konkrétně výdajů na programy spolufinancované z fondů EU,” uvedl ekonom.

Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v září meziročně snížil o 2,8 procenta. Průměrná hrubá mzda těchto zaměstnanců ale proti loňsku stoupla o 2,7 procenta na 33 881 korun.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

dnes 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

dnes 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

dnes 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel Messi...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

dnes 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

dnes 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o 300...

LG koupí za 28 miliard rakouského výrobce autosvětel ZKW, který vyrábí i v Česku

-

dnes 11:58 Jihokorejská společnost LG Electronics zaplatí zhruba...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby