Domácí

Žaloba na Zemana je mimo realitu, tvrdí i jeho největší kritici

obrazek

Zleva šéfové ODS a TOP 09 Petr Fiala a Miroslav Kalousek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

1.11.2016 15:58 Nápad Kroměřížské výzvy k žalobě na prezidenta Miloše Zemana se neujal ani mezi největšími kritiky současné hlavy státu. Je podle nich přehnaný a nereálný.

„Text čtyř ústavních činitelů je odsouzeníhodný, ale stíhat kvůli tomu Miloše Zemana je přehnané. Vždyť to přece podepsal i premiér,“ řekl Právu šéf ODS a poslanec Petr Fiala.

„Pokud nechceme Miloše Zemana za prezidenta, musí ho demokratický kandidát porazit ve volbách. Vše ostatní jen zvyšuje napětí ve společnosti a ničemu neprospěje. Podobné výzvy jen aktivizují stoupence a voliče Zemana,“ dodal Fiala.

Kroměřížská výzva apeluje na parlament, ať ústavně stíhá prezidenta

Stejně na věc pohlíží i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ústavní žaloba na prezidenta je mimo realitu. Žalobu lze podat za vlastizradu nebo neschopnost vykonávat mandát. Žalobu nemůžete dát proto, že mandát vykonává prezident pro vás nepřijatelným způsobem,“ řekl Právu. Zákonodárci za TOP 09 zřejmě žalobu na hlavu státu projednávat chtít nebudou.

„To by musel být fundovaný právní podklad, a ten si upřímně neumím představit. Pan prezident z našeho pohledu vykonává svou funkci zcela nepřijatelně, ale to neznamená, že je to v rozporu s ústavou. To jsou dva různé pojmy,“ podotkl Kalousek.

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

FOTO: Petr Horník, Právo

O žalobě na prezidenta by v Senátu nyní nerada jednala i bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová (nestr. za SZ). „Jakkoli jsem velkým kritikem toho, jak se chová prezident republiky, jak si počíná, tak si nemyslím, že jeho dosavadní kroky naplňují pojem velezrady nebo hrubého porušení ústavního pořádku,“ řekla Právu.

Bez opory v ústavě je návrh Kroměřížské výzvy i podle šéfa ústavně-právního výboru Sněmovny Jeronýma Tejce. „Po odjezdu pana (Jiřího) Bradyho hledají dávno zapomenutí a neúspěšní politici způsob, jak na sebe upozornit. Návrh na podání ústavní žaloby je dalším z těchto zoufalých pokusů,“ řekl Právu.

kab, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

včera 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

včera 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Školky nebudou muset ani do budoucna přijímat i dvouleté děti

-

včera 18:30 Start reformy financování regionálního školství se...

ANO na poslední chvíli škrtlo čtyři lidi z pražské kandidátky

-

včera 17:14 Andrej Babiš a vedení hnutí ANO na poslední chvíli...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

včera 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

včera 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů