Kultura

Ruta Sepetysová láká mladé do historie

obrazek

Ruta Sepetys: Sůl moře

FOTO: CooBoo

26.10.2016 08:53 Po notoricky známém příběhu Titaniku se dočkala uměleckého zpracování i událost označovaná jako největší námořní tragédie v dějinách. Potopení lodi Wilhelm Gustloff na konci války se věnovala americká autorka s litevskými kořeny Ruta Sepetysová.

Ve svém třetím románu Sůl moře se pokusila přiblížit primárně mladšímu publiku událost, při níž přišlo o život devět tisíc lidí.

Zajímavé je, že romány Ruty Sepetysové, zejména v případě Soli moře a autorčiny prvotiny V šedých tónech, jsou v různých zemích vnímány jako cílené na různé čtenáře.

Zatímco někteří je berou jako řadovou beletrii pro dospělé, v českých překladech vychází v nakladatelství CooBoo, které se zaměřuje na mladého čtenáře. A právě v této sekci má román velkou šanci vyniknout.

Autorka namátkově mapuje osud čtyř postav, které jsou z různých příčin na konci války na území Německa. Spojuje je nejen strach o život, vyčerpání a zoufalství, ale především cíl dostat se do přístavu, nalodit se a odplout pryč z okupovaného Německa. Onou lodí, na kterou směřují, je právě Wilhelm Gustloff.

Vyprávění bez příkras

Sepetysové se podařilo vyvarovat se zabřednutí do černobílého výkladu dějin. Nerozdělila hrdiny na dobré a špatné, vypráví bez příkras lidské osudy, vyobrazuje zoufalé jednání, myšlenky a neváhá servírovat krutost války.

V podstatě jde o čtyři verze téhož smutného příběhu, což je velmi ambiciózní cíl. Usnadnila si cestu jazykovou trivialitou, která však není výrazně na škodu, a zřejmým předpokladem čtenářovi znalosti dějin, jež v případě náctiletého recipienta nemusí být až tak samozřejmá.

Budeme-li na Sepetysovou nahlížet jako na autorku literatury pro mladé, její přínos a úspěch jsou velké. Nejenže dokázala zaujmout mladého čtenáře natolik, že se její knihy celosvětově zařadily mezi bestsellery, úspěch na českém knižním poli dokázal i fakt, že na první ročník festivalu literatury pro mladé Humbook přilákala stovky návštěvníků a její beseda s autogramiádou se staly vrcholem události.

Potřebná osvěta 

Daří se jí navzdory trendu milostných zápletek a fantasy světů zaujmout s historickým tématem a reáliemi a zároveň nestavět děj na plytké milostné zápletce. Koná potřebný druh osvěty a v tomto směru je její přínos literatuře pro mladé fantastický.

Pokud bychom autorku vnímali v kontextu běžné beletrie pro dospělé, výsledkem by byl lehce nadprůměrný, jazykově možná trochu banální, stále však mimořádně citlivě vyjevený příběh z války, jemuž by však hrozilo zapadnutí mezi běžnou prózu.

Ruta Sepetys: Sůl moře 
CooBoo, překlad Petr Eliáš, 280 stran, 299 Kč

 Celkové hodnocení: 80 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Lucie Zelinková

nahoru

Kultura:

Veronika Wildová dala písni Krásnější ženy lehkost a humor

-

dnes 16:00 Video: Videoklip k písničce Krásnější ženy představuje...

Jan Gebert o dokumentu Až přijde válka: Nejsou to lidé z okraje společnosti

-

dnes 11:09 Českým zástupcem na právě probíhajícím filmovém...

Písničkář Oldřich Bohadlo zamířil mimo folkový svět

-

dnes 07:33 Zpěvák a kytarista Oldřich Bohadlo vydal sólovou desku...

Zlatého medvěda z Berlinale veze film Nedotýkej se mě. Podíleli se na něm i Češi

-

včera 20:07 aktualizováno Zlatého medvěda pro nejlepší film 68....

Polar Music Prize pro Metalliku

-

včera 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

včera 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby