Domácí

Nedostal občanství s odkazem na tajné informace. Stát nemusí sdělovat detaily, uvedl ÚS

obrazek

Soudce Ústavního soudu Jaroslav Fenyk

FOTO: Petr Hloušek, Právo

24.10.2016 12:03 Pravoslavný duchovní ruského původu neuspěl v pondělí u Ústavního soudu (ÚS) se svou stížnosti, v níž se domáhal zrušení části zákona o udělování státního občanství. Muži se nelíbilo, že ministerstvo vnitra mu zamítlo žádost o udělení občanství s odkazem na informace tajných služeb, podle kterých znamená ohrožení státu.

Proč znamená ohrožení státu, se muž nedozvěděl, protože informace byly tajné. Podle verdiktu ÚS je takový postup v pořádku, neboť u rozhodnutí týkajících se národní bezpečnosti je minimum informací na místě.

Muž má v Česku trvalý pobyt. Když podal žádost o občanství, neuspěl. Ve své stížnosti namítal, že proti rozhodnutí ministerstva se nemohl nijak bránit. Sám prý vědomě bezpečnost státu nenarušuje, a pokud ministerstvo tvrdí, že ano, těžko se může obhájit, když neví, co špatného mu policisté nebo bezpečnostní služby přisuzují.

Stát má právo rozhodnout, kdo získá občanství

„Stát má nezadatelné právo rozhodnout, zda určité osobě občanství udělí, a pokud tak neučiní, neporušuje tím žádná základní práva. K ochraně existenčního zájmu musí stát disponovat příslušnými nástroji a jedním z nich je i oblast ochrany utajovaných informací. Napadená právní úprava sleduje legitimní cíl, kterým jsou bezpečnostní zájmy státu, k jeho dosažení byly zvoleny racionální, nikoli svévolné prostředky,“ konstatoval soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Sporné ustanovení říká, že k žádosti o udělení státního občanství podané člověkem starším 15 let si ministerstvo vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb.

Stanoviska se ovšem nestávají součástí spisu, pokud obsahují utajované informace. Pokud policisté nebo zpravodajci ve stanovisku napíšou, že žadatel je rizikovou osobou, úředníci vnitra v odůvodnění rozhodnutí pouze uvedou, že žádost zamítli z důvodu ohrožení bezpečnosti státu. Žadatel tedy přesné důvody nezná.

Ohrožení bezpečnosti státu
Od začátku roku 2014 do jara 2016 obdrželo ministerstvo vnitra 9634 žádostí o udělení občanství. V 17 případech vnitro žádost zamítlo právě z důvodu ohrožení bezpečnosti státu. Ve čtyřech případech pak ministr v řízení o rozkladu prvoinstanční rozhodnutí zrušil, protože bezpečnostní riziko pominulo
Petr Kozelka, Právo

nahoru

Domácí:

Vláda schválila odchod policejního prezidenta Tuhého na Slovensko

-

dnes 18:48 Vláda v demisi schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce...

Státní nemocnice začnou nakupovat společně, ušetřit mají desítky miliónů

-

dnes 16:51 Státní nemocnice zahájí do konce srpna společné nákupy....

Kvůli nábytku pro Prahu 1 padlo trestní oznámení

-

dnes 16:34 Kauzou dodávek nábytku pro radnici Prahy 1 v uplynulých...

Ministerstvo spustilo portál věnovaný exekucím

-

dnes 16:27 Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek spustilo webové...

ČSSD ustoupila už téměř ve všem. Kam až hodlá zajít, aby byla ve vládě?

-

dnes 16:07 ČSSD ještě před samotným vznikem vlády ustoupila v...

Já tam určitě poletím. Nikam se neletí. Babiš drží s V4 a na minisummit o migraci nejede

-

dnes 15:53 aktualizováno Žádný z premiérů zemí Visegrádské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů