Ekonomika

V Coloradu se letos prodalo konopí za skoro 21 miliard. Část peněz jde na boj s šikanou

obrazek

Výnosy z legálního konopí v Coloradu

FOTO: David Ryneš, Novinky

22.10.2016 10:46 Colorado v srpnu překonalo další rekord v prodeji legálního konopí. V říjnu to oznámily tamní úřady. Prodalo se zboží v hodnotě 126 miliónů dolarů (zhruba 3,1 miliardy korun). Samotná marihuana pro rekreační účely vydělala 84,7 miliónu dolarů (přes dvě miliardy korun). Část daňových výnosů šla do boje proti šikaně ve školách.

Za prvních osm měsíců letošního roku coloradský konopný průmysl vygeneroval 846 a půl miliónu dolarů (téměř 21 miliard korun). Z toho 550 miliónů dolarů (více než 13 a půl miliardy korun) se týká rekreační marihuany a za 296,8 miliónu dolarů (zhruba 7,3 miliardy korun) se prodalo léčebného konopí.

KOMENTÁŘ DNE:
Islamofobie? Nerozumím - Postoj evropských levicových intelektuálů ke kritikům islámu komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Má ČSSD sílu na doživotního Babiše?

Jde o výrazný meziroční nárůst o téměř 207,5 miliónu dolarů (zhruba 5,2 miliardy korun). V prvních osmi měsících roku 2015 se totiž prodalo legální konopí za téměř 639 miliónů dolarů (zhruba 15,9 miliardy korun).

Výnosy z daní na boj proti šikaně

Asi 66 miliónů dolarů z konopných daní chce Colorado rozdělit na grantech veřejným školám. Zhruba padesáti coloradským školám bude nabídnut grant na prevenci šikany, na který byly vyčleněny tři milióny dolarů (74,6 miliónu korun). Každá škola se může za tímto účelem přihlásit až 40 tisíc dolarů ročně.

Za prvních osm měsíců letošního roku vybral stát na západě USA téměř 125 miliónů dolarů (3,1 miliardy korun) na daních a dalších poplatcích spojených s prodejem marihuany a konopných produktů.

Jenom za srpen Colorado vybralo na konopných daních téměř 18,3 miliónu dolarů (zhruba 454,9 miliónu korun). To znamená meziroční nárůst o necelých 53 procent.

Legální marihuanu Colorado zdanilo třemi různými daněmi – daní z prodeje 2,9 procenta, zvláštní daní z prodeje marihuany 10 procent a daní z velkoobchodních marihuanových transferů ve výši 15 procent.

V listopadu referenda o marihuaně v dalších státech

Srpnové tržby překonaly rekord, kterého Colorado dosáhlo jen o měsíc dříve. [celá zpráva]

Colorado si úplnou legalizaci konopí odhlasovalo v roce 2013 a zákon vešel v platnost o rok později. Tamní úřady od té doby každý měsíc zveřejňují údaje o celkových tržbách a výnosu na daních.

V listopadu čeká referendum o legalizaci marihuany dalších pět amerických států, včetně Kalifornie. Další tři státy v čele s Floridou budou hlasovat o legalizaci léčebného konopí.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby