Koktejl

Šest mužů podnikne falešný let na Mars

12.10.2004 11:32 Šest mužů bude po více než rok uzavřeno v kopii vesmírného modulu, aby otestovali jaký vliv bude mít na psychiku posádky případná mise na Mars. Experiment, který bude trvat 500 dní, provede Ruský institut lékařství a biologie, informuje o tom server Space.com.

Po dobu "falešné" mise na Mars bude mít šest mužů k dispozici pět tun potravy a kyslíku a tři tuny vody. Jedním z dobrovolníku bude i lékař. Experiment budou jeho účastníci moci opustit pouze z velmi závažných důvodů.

Projekt není podle serveru Space.com vyhrazen pouze pro Rusy. Mohou se ho zúčastnit i muži jiných národností. "Informovali jsme naše americké kolegy, že plánujeme imitaci pilotovaného letu na Mars s pomocí dobrovolníků odstartovat v roce 2006," řekl Jevgenij Iljin z institutu ruské agentuře Interfax.

"Výsledky nás budou velmi zajímat," řekla o experimentu mluvčí Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Dolores Beasleyová. Prozatím však není jisté, zda se NASA bude na projektu nějak podílet.

Nejdéle byl dosud v kosmu ruský kosmonaut Valery Poljakov. V letech 1994 až 1995 strávil na ruské orbitální stanici Mir celkem 438 dní. Podle něj se plánovaného experimentu nezúčastní ženy.

Novinky

nahoru

Koktejl:

Američan vytváří hypnotizující pohyblivé sochy z oceli

-

dnes 19:08 Video: Američana Anthonyho Howea fascinuje vítr a...

Oddaný pes pomáhá svému pánovi s jízdou na invalidním vozíku

-

dnes 14:30 Šestačtyřicetiletý Danilo Alarcon z filipínského města...

Palubní kamera natočila, jak kus skály v Číně zdemoloval auto. Cestující jako zázrakem přežili

-

dnes 14:29 Video: Takřka o zázraku může mluvit čtyřčlenná posádka...

Na Temži sčítají labutě, podle tradice patří všechny královně

-

dnes 11:00 Video: Právě v těchto dnech, podobně jako každý rok,...

Orel si spletl osmiletou dívku s kořistí

-

dnes 10:44 Nepříjemný incident se odehrál na vystoupení dravých...

Indonéští vesničané se mstili za smrt muže, pozabíjeli téměř tři stovky krokodýlů

-

dnes 10:37 Téměř 300 krokodýlů pozabíjeli rozhořčení vesničané v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů