Koktejl

Šest mužů podnikne falešný let na Mars

12.10.2004 11:32 Šest mužů bude po více než rok uzavřeno v kopii vesmírného modulu, aby otestovali jaký vliv bude mít na psychiku posádky případná mise na Mars. Experiment, který bude trvat 500 dní, provede Ruský institut lékařství a biologie, informuje o tom server Space.com.

Po dobu "falešné" mise na Mars bude mít šest mužů k dispozici pět tun potravy a kyslíku a tři tuny vody. Jedním z dobrovolníku bude i lékař. Experiment budou jeho účastníci moci opustit pouze z velmi závažných důvodů.

Projekt není podle serveru Space.com vyhrazen pouze pro Rusy. Mohou se ho zúčastnit i muži jiných národností. "Informovali jsme naše americké kolegy, že plánujeme imitaci pilotovaného letu na Mars s pomocí dobrovolníků odstartovat v roce 2006," řekl Jevgenij Iljin z institutu ruské agentuře Interfax.

"Výsledky nás budou velmi zajímat," řekla o experimentu mluvčí Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Dolores Beasleyová. Prozatím však není jisté, zda se NASA bude na projektu nějak podílet.

Nejdéle byl dosud v kosmu ruský kosmonaut Valery Poljakov. V letech 1994 až 1995 strávil na ruské orbitální stanici Mir celkem 438 dní. Podle něj se plánovaného experimentu nezúčastní ženy.

Novinky

nahoru

Koktejl:

V Olomouci se konaly soutěže v pojídání tlačenky a špekáčků, obě mají stejného vítěze

-

včera 17:52 Video: Své pověsti maxijedlíka nezůstal nic dlužen v...

Z mysteriózního opuštěného letadla se stala turistická atrakce

-

včera 14:03 Nechtěná turistická atrakce se stala z opuštěného...

Strážník pohotově chytil dítě padající ze třetího patra

-

včera 08:24 Video: Ve správný čas a na správném místě se nacházeli...

Trump přiznal svou pleš, snaží se ji vehementně zamaskovat

-

23.2. 18:13 Americký prezident Donald Trump veřejně připustil, že...

Půlka tváře černá, druhá šedivá. Internet okouzlila roztomilá kočičí chiméra

-

23.2. 16:20 Jmenuje se Narnia, ještě jí není ani jeden rok a už se...

Tuleň se zaklínil do létajícího talíře, bez pomoci by údajně nepřežil

-

23.2. 12:07 Video: Příběh s dobrým koncem zažila samice tuleně,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby