Kultura

Beethovenovský cyklus zahájil Saleem Aboud Ashkar

obrazek

Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar

FOTO: archív umělce

5.10.2016 15:06 Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar, který vystoupil v pondělí v pražském klášteře sv. Anežky České, představil na prvním večeru koncertního cyklu klavírních sonát s názvem Beethoven Residency čtyři odlišné skladatelovy sonáty.

Obecenstvo mohlo slyšet mistrova díla raná, středního období i vrcholné kompozice na nádherném koncertním křídle, které ještě zvýraznilo zpěvnost pomalých vět.

Klavírista disponuje mimořádnou pianistickou technikou, jež mu umožňuje překlenout nejobtížnější místa Beethovenových umných trylků a brilantních pasáží. Zřetelně se to projevilo na bryskním perpetuu mobile ve finální větě Sonáty F dur, opus 54, ale také na závěrečné fuze Sonáty A dur, opus 101.

Méně už se virtuosovi dařilo ve stylovém odlišení jednotlivých cyklických forem, které se během dvacetiletého Beethovenova tvůrčího vývoje výrazně proměňovaly. Zatímco třetí Sonáta C dur, opus 2 nese ještě znaky Haydnova a Mozartova klasicistního vzoru, v citovaném opusu 101 už je Beethoven plně v zajetí romantismu, projevujícím se plačtivou evropskou skepsí po Vídeňském kongresu, avšak i doutnajícím vzdorem v předvečer buržoazních revolucí.

Nejlépe interpretovi vyšla Sonáta d moll, opus 31 s podtitulem „Bouře“, kde dokázal vystihnout podstatu odlišných nálad nastolených na několika místech hudební otázkou a odpovědí.

Jeho jemná úhozová technika se úchvatně projevila v přídavku, jímž bylo Schumannovo Snění. Pražské obecenstvo se s pianistou může opět setkat v pondělí 12. prosince, kdy ve stejném prostředí přednese další čtveřici Beethovenových známých i méně hraných klavírních sonát.

Ivan Ruml, Právo

nahoru

Kultura:

Bende rozezpíval Červený kostel v Brně pro dobrou věc

-

dnes 19:10 Mimořádně krásnou atmosféru evangelického kostela,...

Zemřela italská královna nakladatelů a fotografka Feltrinelliová

-

dnes 17:24 Ve věku 87 let zemřela v noci na čtvrtek v Miláně...

Ve filmu Zlatý podraz drtí naše špičkové sportovce roky 1938 i 1948

-

dnes 16:40 Video: Drama Radima Špačka Zlatý podraz nabízí první...

Gott a Bílá věří v návrat Českého slavíka

-

dnes 16:31 K roční pauze ve vyhlašování ankety popularity Český...

Skupina Trojky představuje klip z cesty Ukrajinou, Moldávií a Rumunskem

-

dnes 16:00 Video: K měsíční cestě po Ukrajině, Moldávii a Rumunsku...

Britský herec Luke Thompson: Ian McKellen hraje Leara jako jazz

-

dnes 15:26 Jeden ze současných hitů londýnské divadelní scény,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů