Kultura

Beethovenovský cyklus zahájil Saleem Aboud Ashkar

obrazek

Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar

FOTO: archív umělce

5.10.2016 15:06 Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar, který vystoupil v pondělí v pražském klášteře sv. Anežky České, představil na prvním večeru koncertního cyklu klavírních sonát s názvem Beethoven Residency čtyři odlišné skladatelovy sonáty.

Obecenstvo mohlo slyšet mistrova díla raná, středního období i vrcholné kompozice na nádherném koncertním křídle, které ještě zvýraznilo zpěvnost pomalých vět.

Klavírista disponuje mimořádnou pianistickou technikou, jež mu umožňuje překlenout nejobtížnější místa Beethovenových umných trylků a brilantních pasáží. Zřetelně se to projevilo na bryskním perpetuu mobile ve finální větě Sonáty F dur, opus 54, ale také na závěrečné fuze Sonáty A dur, opus 101.

Méně už se virtuosovi dařilo ve stylovém odlišení jednotlivých cyklických forem, které se během dvacetiletého Beethovenova tvůrčího vývoje výrazně proměňovaly. Zatímco třetí Sonáta C dur, opus 2 nese ještě znaky Haydnova a Mozartova klasicistního vzoru, v citovaném opusu 101 už je Beethoven plně v zajetí romantismu, projevujícím se plačtivou evropskou skepsí po Vídeňském kongresu, avšak i doutnajícím vzdorem v předvečer buržoazních revolucí.

Nejlépe interpretovi vyšla Sonáta d moll, opus 31 s podtitulem „Bouře“, kde dokázal vystihnout podstatu odlišných nálad nastolených na několika místech hudební otázkou a odpovědí.

Jeho jemná úhozová technika se úchvatně projevila v přídavku, jímž bylo Schumannovo Snění. Pražské obecenstvo se s pianistou může opět setkat v pondělí 12. prosince, kdy ve stejném prostředí přednese další čtveřici Beethovenových známých i méně hraných klavírních sonát.

Ivan Ruml, Právo

nahoru

Kultura:

Klavírní virtuos Mrvica navštíví Prahu i Brno

-

dnes 08:32 V dubnu se do České republiky vrátí chorvatský klavírní...

Nová DVD: Po strništi bos, matka! a Esa z pralesa

-

dnes 07:00 Hrdinové filmu Obecná škola se vracejí na plátno ve...

Ghost of You: Máme cíle a máme i sny

-

včera 17:34 Brněnská indierocková kapela Ghost of You vydala v...

ŽEBŘÍČEK: Black Panther a Padesát odstínů

-

včera 16:20 V čele žebříčku návštěvnosti kin je momentálně...

GLOSA: Herečka se distancovala od Allena, ale „možná jakoby tak úplně nesouhlasí”

-

včera 15:27 Kauza kolem režiséra Woodyho Allena se zamotává do...

Národní divadlo ve znamení výročí, klasiky i dramatizací

-

včera 14:41 Na dvě desítky premiér uvede pražské Národní divadlo...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby