Kultura

Beethovenovský cyklus zahájil Saleem Aboud Ashkar

obrazek

Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar

FOTO: archív umělce

5.10.2016 15:06 Izraelsko-palestinský pianista Saleem Aboud Ashkar, který vystoupil v pondělí v pražském klášteře sv. Anežky České, představil na prvním večeru koncertního cyklu klavírních sonát s názvem Beethoven Residency čtyři odlišné skladatelovy sonáty.

Obecenstvo mohlo slyšet mistrova díla raná, středního období i vrcholné kompozice na nádherném koncertním křídle, které ještě zvýraznilo zpěvnost pomalých vět.

Klavírista disponuje mimořádnou pianistickou technikou, jež mu umožňuje překlenout nejobtížnější místa Beethovenových umných trylků a brilantních pasáží. Zřetelně se to projevilo na bryskním perpetuu mobile ve finální větě Sonáty F dur, opus 54, ale také na závěrečné fuze Sonáty A dur, opus 101.

Méně už se virtuosovi dařilo ve stylovém odlišení jednotlivých cyklických forem, které se během dvacetiletého Beethovenova tvůrčího vývoje výrazně proměňovaly. Zatímco třetí Sonáta C dur, opus 2 nese ještě znaky Haydnova a Mozartova klasicistního vzoru, v citovaném opusu 101 už je Beethoven plně v zajetí romantismu, projevujícím se plačtivou evropskou skepsí po Vídeňském kongresu, avšak i doutnajícím vzdorem v předvečer buržoazních revolucí.

Nejlépe interpretovi vyšla Sonáta d moll, opus 31 s podtitulem „Bouře“, kde dokázal vystihnout podstatu odlišných nálad nastolených na několika místech hudební otázkou a odpovědí.

Jeho jemná úhozová technika se úchvatně projevila v přídavku, jímž bylo Schumannovo Snění. Pražské obecenstvo se s pianistou může opět setkat v pondělí 12. prosince, kdy ve stejném prostředí přednese další čtveřici Beethovenových známých i méně hraných klavírních sonát.

Ivan Ruml, Právo

nahoru

Kultura:

Na pláž ve středním věku. Ve Varech se bude promítat i Cesta do Florianópolisu

-

dnes 08:03 Na brazilskou dovolenou se můžete vydat ve snímku Cesta...

Nové knihy: Towles, Fieber, Fabbri, Mohammadi i Garfield

-

dnes 07:00 Nabídka pro letní čtení i pro dárek za vysvědčení....

V Itálii našli nejstarší obraz od Leonarda da Vinciho

-

včera 19:01 Glazovaná keramická kachlička s obrazem archanděla...

Rána do hlavy může výrazně zlepšit život

-

včera 17:33 O tom, že každá žena je tak krásná a sexy, jak se sama...

Eurovize bude tématem nové komedie s Willem Ferrellem

-

včera 16:42 Will Ferrell zpívající v Eurovizi? Sen milovníků...

Na Okoři Chinaski, Klus i Xindl X

-

včera 15:36 Festival Okoř, který se koná na známém hradě nedaleko...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů