Domácí

Václavu Havlovi by bylo 80 let, státníka si připomene Česko i svět

obrazek

Václav Havel by se 5. října dožil osmdesáti let.

FOTO: Josef Horázný, Martin Štěrba, ČTK

5.10.2016 07:22 Bývalý prezident Václav Havel by ve středu oslavil osmdesáté narozeniny. Jubileum si lidé a instituce připomenou po celém Česku i ve světě. V podvečer se chystá shromáždění na Václavském náměstí a slavnostní koncert v Rudolfinu.

Připomínku výročí v Praze plánuje i Hrad, ale bez přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na návštěvě Zlínského kraje. [celá zpráva] Oslavy připravila i Praha 6 a řada divadel. Havlovo jubileum se připomíná celý letošní rok, na který připadá i páté výročí úmrtí někdejšího prezidenta.

V Praze na Václavském náměstí zazní kromě hudby stále aktuální věty z Havlových projevů a názory známých lidí na to, proč jeho osobnost chybí v současné době. Shromáždění pořádá spolek VH80 a chce jím oslovit ty, "kdo si prvního polistopadového prezidenta váží a kdo chtějí, aby se jeho principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země", uvedl za spolek Tomáš Smetánka.

Václav Havel v lednu 1992

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Zástupci prezidentské kanceláře položí dopoledne květiny u prezidentova hrobu na Vinohradském hřbitově, následně se prvním hradním nádvořím rozezní fanfáry.

TÉMA:
Václav Havel

Národní divadlo vzpomíná na Havla festivalem, který začal už v úterý, další scény tak učiní dnes. Ve Dvořákově síni Rudolfina začne v 19:30 slavnostní koncert za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky, živě ho bude přenášet Česká televize.

Obě Havlova letošní výročí se připomínají i ve světě. Před plénem ve Štrasburku Havla odpoledne připomene předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Jako jednu z hlavních linií mají letos Havla Česká centra. Vzpomínkový cyklus zahrnuje výstavy, divadla, filmové projekce, přednášky, besedy s pamětníky. V některých zemích se téma objevilo už na jaře.

Související téma:

Václav Havel

ČTK

nahoru

Domácí:

Instantní jim nestačí. Obliba výběrové kávy u Čechů roste

-

dnes 01:00 Češi ve světovém srovnání nejsou takoví milovníci kávy...

Vymysleli kancelář v koruně stromu

-

včera 22:08 Nejmodernější kanceláře možná jednou nebudou v...

Mizejícího brouka mají zachránit hrušně

-

včera 19:55 Na téměř jeden milión euro jsou vyčísleny náklady...

Zimola: Přeju si silný tandem s Hamáčkem a bez všech šíbrů

-

včera 15:43 Po volbách by se v ČSSD měla rozjet diskuse o přímé...

Vysoké teploty jsou pryč, příští týden se objeví i přízemní mrazíky

-

včera 15:12 Vysoké teploty, které byly po celé léto a ještě i...

Vítr může strhávat stromy, střechy i auta, varují meteorologové

-

včera 11:15 aktualizováno Silný vítr, který na horách může...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů