Zahraniční

Nižňanského obhajoba dostala pomoc ze Slovenska

11.10.2004 11:05 Obhajoba velitele slovenské části protipartyzánského komanda Edelweiss Ladislava Nižňanského dostala podle deníku SME pomoc od slovenského Svazu protikomunistického odboje. Proces pokračuje od pondělí v německém Mnichově.

"Archivní materiály z roku 1962 jsme poslali jeho obhájci Steffenu Uferovi do Mnichova v září," potvrdil deníku Peter Bielik ze svazu. Jednalo se o část materiálů ze schůze Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska, kde se mluvilo o přípravě monstrprocesu s příslušníky Edelweiss.

"Vhodnými formami je potřeba ukázat zahraničí, kdo jsou tito vrahové a jejich ideoví vůdci, kteří požívají důvěru kapitalistických vlád. Tímto způsobem bude možné podpořit tlak pokrokové veřejnosti a zhoršit situaci československé emigrace," píše se v dokumentu.

Korunní svědek změnil výpověď

Dalším materiálem ze Slovenska je čestné prohlášení korunního svědka Jána Repaského z roku 1993, který jako bývalý člen Edelweiss tvrdí, že v obcích Kľak a Ostrý Grúň nebyl a přiznal se pod nátlakem.

"Od rána do večera na mě křičeli a nadávaním mě nutili, abych se přiznal," píše se v prohlášení. Advokát Ufer u soudu v Mnichově použil slova, aby zpochybnil Repaského důvěryhodnost.

Repaský tvrdí, že v obcích byl a povel k vraždění vydal Nižnanský. Dnes by měl v procesu vypovídat s využitím telemostu. Svědek všechny překvapil, neboť se do Mnichova dostavil osobně. 

Nižňanský byl v roce 1962 jako velitel odsouzený v nepřítomnosti k smrti za vyvraždění 164 obyvatelů slovenských obcí Kľak a Ostrý Grúň. Další členové jednotky dostali vysoké tresty vězení. Nižňanský žil po válce v Německu a nyní byl jeho proces obnovený v Mnichově.

Ivan Vilček (Bratislava) , Právo

nahoru

Zahraniční:

Hodně zbraní IS pocházelo z amerických a saúdských dodávek syrské opozici

-

dnes 10:13 Nezanedbatelná část zbraní a munice, kterou využívali...

Rodina irácké Miss ze strachu o život uprchla ze země. Jen kvůli fotce s Izraelkou

-

dnes 08:24 Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli...

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích

-

včera 22:36 Několik tisíc důchodců demonstrovalo v pátek večer v...

Svobodní a lidovci se v Rakousku dohodli na kabinetu

-

včera 20:46 aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) budoucího...

Zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti, padaly domy

-

včera 20:00 aktualizováno Neupřesněné množství obětí si vyžádalo...

Prokuratura požaduje pro Saakašviliho vazbu, zvažuje jeho vydání do Gruzie

-

včera 19:41 Kancelář ukrajinského generálního prokurátora podala v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby