Zahraniční

Nižňanského obhajoba dostala pomoc ze Slovenska

11.10.2004 11:05 Obhajoba velitele slovenské části protipartyzánského komanda Edelweiss Ladislava Nižňanského dostala podle deníku SME pomoc od slovenského Svazu protikomunistického odboje. Proces pokračuje od pondělí v německém Mnichově.

"Archivní materiály z roku 1962 jsme poslali jeho obhájci Steffenu Uferovi do Mnichova v září," potvrdil deníku Peter Bielik ze svazu. Jednalo se o část materiálů ze schůze Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska, kde se mluvilo o přípravě monstrprocesu s příslušníky Edelweiss.

"Vhodnými formami je potřeba ukázat zahraničí, kdo jsou tito vrahové a jejich ideoví vůdci, kteří požívají důvěru kapitalistických vlád. Tímto způsobem bude možné podpořit tlak pokrokové veřejnosti a zhoršit situaci československé emigrace," píše se v dokumentu.

Korunní svědek změnil výpověď

Dalším materiálem ze Slovenska je čestné prohlášení korunního svědka Jána Repaského z roku 1993, který jako bývalý člen Edelweiss tvrdí, že v obcích Kľak a Ostrý Grúň nebyl a přiznal se pod nátlakem.

"Od rána do večera na mě křičeli a nadávaním mě nutili, abych se přiznal," píše se v prohlášení. Advokát Ufer u soudu v Mnichově použil slova, aby zpochybnil Repaského důvěryhodnost.

Repaský tvrdí, že v obcích byl a povel k vraždění vydal Nižnanský. Dnes by měl v procesu vypovídat s využitím telemostu. Svědek všechny překvapil, neboť se do Mnichova dostavil osobně. 

Nižňanský byl v roce 1962 jako velitel odsouzený v nepřítomnosti k smrti za vyvraždění 164 obyvatelů slovenských obcí Kľak a Ostrý Grúň. Další členové jednotky dostali vysoké tresty vězení. Nižňanský žil po válce v Německu a nyní byl jeho proces obnovený v Mnichově.

Ivan Vilček (Bratislava) , Právo

nahoru

Zahraniční:

Hlasování Kongresu sledovalo prvně v historii i nemluvně, v sále nesmělo křičet

-

dnes 23:18 V americkém Kongresu se ve čtvrtek odehrál nový...

Sýrie si podle Pentagonu uchovala schopnost provádět chemické útoky

-

dnes 21:13 Sýrie bude mít nadále omezenou schopnost provádět...

Německo přijme dalších 10 tisíc uprchlíků, aby předešlo pašeráky

-

dnes 20:49 Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské...

Do domu v Texasu narazil vůz a poškodil plynové potrubí, kamera zachytila explozi

-

dnes 20:10 Video: Texaská policie ve středu zveřejnila záběry...

Ve Vatikánu byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana k repatriaci

-

dnes 19:17 Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly dnes vyzdviženy...

Dárek Moskvě. Rusové si ze Sýrie odvezli dvě západní rakety, které při úderu nevybuchly

-

dnes 19:07 Dvě střely s plochou dráhou letu, které při sobotním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby