Domácí

Ústavní soud se zastal exekutora

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Petr Kozelka, Právo

27.9.2016 10:43 Exekutoři mají nárok na odměnu za provedenou dražbu. Tyto peníze nespadají do majetkové podstaty, s níž nakládá insolvenční správce. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud (ÚS), který posuzoval stížnost přerovského exekutora Tomáše Vrány.

„Exekutor si smí z částky vymožené v rámci exekuce ponechat (odečíst) náklady exekuce a do insolvenčního řízení vydat toliko tzv. čistý výtěžek exekuce,” uvedl senát ÚS pod vedením soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Soudy nižších instancí přitom vycházely z právního názoru Nejvyššího soudu, který operoval s tím, že by „odečtením nákladů exekuce” došlo ke zvýhodnění exekutora jako jednoho z věřitelů. Exekutor by se podle výkladu Nejvyššího soudu měl přihlásit o svou odměnu v rámci insolvenčního řízení.

Podle ÚS však jednaly soudy „svévolně”, neboť ignorovaly zákonem stanovený postup pro souběh exekučního a insolvenčního řízení.

„Situace je o to závažnější, že Nejvyšší soud zařadil takové rozhodnutí do sbírky, která je v soudní praxi obecně používána jako pramen závazných právních názorů, přestože tomu tak formálně není,” uvedl Ústavní soud v odůvodnění.

Insolvenčnímu správci má podle verdiktu exekutor vydat pouze vymoženou částku „po odpočtu nákladů exekuce”, jejichž součástí je i odměna exekutora.

Související téma:

Ústavní soud

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

V Brně uvedli kontroverzní hru Prokletí, odpůrci chtěli do sálu

-

včera 23:02 Za zostřených bezpečnostních opatření uvedl ve čtvrtek...

Podle naší domluvy měl Hamáček Pocheho stáhnout, uvedl Zeman

-

včera 21:58 Prezident Miloš Zeman uvedl, že se prý s šéfem soc....

Déšť zvedl hladiny toků, na Berounsku vyhlásili evakuaci

-

včera 20:33 Video: aktualizováno Česko ve čtvrtek na mnoha...

I když je vážně nemocná, přišla o invalidní důchod

-

včera 19:51 Každý den bere množství léků, k tomu si musí třikrát...

Já jsem změna. Paroubkovu podporu pro volby do Senátu odhlasovala ostravská ČSSD

-

včera 17:43 Video: Delegáti okresní konference ČSSD v Ostravě...

S členstvím v EU je spokojena polovina Čechů

-

včera 16:43 S členstvím České republiky v Evropské unii je...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby