Domácí

Ústavní soud se zastal exekutora

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Petr Kozelka, Právo

27.9.2016 10:43 Exekutoři mají nárok na odměnu za provedenou dražbu. Tyto peníze nespadají do majetkové podstaty, s níž nakládá insolvenční správce. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud (ÚS), který posuzoval stížnost přerovského exekutora Tomáše Vrány.

„Exekutor si smí z částky vymožené v rámci exekuce ponechat (odečíst) náklady exekuce a do insolvenčního řízení vydat toliko tzv. čistý výtěžek exekuce,” uvedl senát ÚS pod vedením soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Soudy nižších instancí přitom vycházely z právního názoru Nejvyššího soudu, který operoval s tím, že by „odečtením nákladů exekuce” došlo ke zvýhodnění exekutora jako jednoho z věřitelů. Exekutor by se podle výkladu Nejvyššího soudu měl přihlásit o svou odměnu v rámci insolvenčního řízení.

Podle ÚS však jednaly soudy „svévolně”, neboť ignorovaly zákonem stanovený postup pro souběh exekučního a insolvenčního řízení.

„Situace je o to závažnější, že Nejvyšší soud zařadil takové rozhodnutí do sbírky, která je v soudní praxi obecně používána jako pramen závazných právních názorů, přestože tomu tak formálně není,” uvedl Ústavní soud v odůvodnění.

Insolvenčnímu správci má podle verdiktu exekutor vydat pouze vymoženou částku „po odpočtu nákladů exekuce”, jejichž součástí je i odměna exekutora.

Související téma:

Ústavní soud

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Divocí koně z Milovic se zabydlují v nových domovech

-

dnes 15:22 Obrazem: Divocí koně odchovaní ve středočeských...

Zachraňme ČSSD. V Táboře začal sjezd stoupenců nové platformy strany

-

dnes 14:07 V táborském hotelu Palcát začal v sobotu v pravé...

Zeman versus Drahoš: šance jsou vyrovnané

-

dnes 05:00 O výsledcích prvního kola prezidentských voleb,...

Ředitel Motola Ludvík rezignoval na šéfa pražské ČSSD

-

včera 17:41 aktualizováno Ředitel nemocnice v pražském Motole...

Libeňský most je zanedbávaný dlouhodobě. Podívejte se na záběry kritických částí

-

včera 17:22 Video: V pátek 19. ledna byl uzavřen pražský Libeňský...

Co jste dělali čtyři roky? Opozice se diví Babišovu výroku o stíhání na objednávku

-

včera 12:42 Slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že v Česku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby