Cestování

Zájem o Vltavu se letos zvedl, poroste i do budoucna

obrazek

Vltava zažila oproti loňsku nárůst turistů o 50 procent. Na snímku Orlická přehrada.

Profimedia.cz

23.9.2016 10:29 Splavnění části Vltavy láká na jih Čech další turisty, potvrzuje to rostoucí návštěvnost čtyř vltavských infopointů, které během léta navštívilo bezmála 5000 lidí.

„Samozřejmě je to jen začátek, ale oproti loňskému roku je to více než padesátiprocentní nárůst. Navíc se lidé zajímají jak o lodní dopravu, tak i o ubytování a půjčování sportovních potřeb, což je směr, kterým chceme všichni jít,“ řekla Právu Markéta Kubešová z Infopointu Vltava.

Stoupající zájem turistů zažila i lodní doprava. Nová loď Vojtěch Lanna junior letos přepravila kolem 500 lidí na pravidelné lodní lince, což je o 40 procent víc než loni. „Už nejsme ztrátoví. Samozřejmě že zde hraje roli více faktorů — hezký začátek podzimu, zájem o jižní Čechy, Vltava začíná být hodně atraktivní. Potkáváme čím dál víc soukromých lodí, lidé na řece tráví část nebo dokonce celou dovolenou,“ shrnul změny lodní kapitán Václav Vlček.

Má velký potenciál

Za další zlomový okamžik pak považuje stejně jako řada podnikatelů i provozovatelů infocenter dokončení plavební komory na přehradě ve Hněvkovicích. Tím dojde ke spojení Orlické přehrady a horního toku Vltavy. „Už teď je nově splavněný úsek pro provozovatele lodí hodně atraktivní a spojení s Orlíkem to ještě posílí. Při srovnání s Baťovým kanálem, který ročně navštíví kolem 80 000 lidí, má Vltava ještě větší potenciál,” říká starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Dodává, že odborníci odhadují, že na řeku by mohlo v budoucnosti vyrazit ročně až 100 000 lidí. Tím, že se dokončením zmíněného zdymadla otevře cesta až na Orlík, lze příští rok očekávat z Prahy kolem tisícovky lodí.

Jirsa připomněl, že růstem počtu návštěvníků se zlepšuje i financování neziskových organizací, které se orientují na podporu cestovního ruchu právě v souvislosti s Vltavou.

Vladimír Vácha, Právo

nahoru

Cestování:

Anděl Petronel a čert Uriáš se usadili v českokrumlovském klášteře

-

včera 22:36 Jablko ze stromu poznání spadlo z nebes do pohádkového...

Slavná i neslavná historie židovského hřbitova pod vrchem Chotuc

-

včera 19:48 Na úpatí Chotuce nedaleko městyse Křinec na Nymbursku...

Ryanair spustí na podzim linku z Prahy na pařížské letiště Beauvais

-

včera 16:05 Nízkonákladová letecká společnost Ryanair ve středu...

Nejdelší letecká linka má konkurenci. Z Houstonu do Sydney se letí 17,5 hodiny

-

včera 14:49 Loni byla spuštěna nejdelší letecká linka na světě....

Skončila v práci, aby mohla cestovat po světě

-

včera 12:19 Unavená věčnou honbou za kariérou se Ruska Ekaterina...

Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu turistů

-

včera 10:14 Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby