Cestování

Zájem o Vltavu se letos zvedl, poroste i do budoucna

obrazek

Vltava zažila oproti loňsku nárůst turistů o 50 procent. Na snímku Orlická přehrada.

Profimedia.cz

23.9.2016 10:29 Splavnění části Vltavy láká na jih Čech další turisty, potvrzuje to rostoucí návštěvnost čtyř vltavských infopointů, které během léta navštívilo bezmála 5000 lidí.

„Samozřejmě je to jen začátek, ale oproti loňskému roku je to více než padesátiprocentní nárůst. Navíc se lidé zajímají jak o lodní dopravu, tak i o ubytování a půjčování sportovních potřeb, což je směr, kterým chceme všichni jít,“ řekla Právu Markéta Kubešová z Infopointu Vltava.

Stoupající zájem turistů zažila i lodní doprava. Nová loď Vojtěch Lanna junior letos přepravila kolem 500 lidí na pravidelné lodní lince, což je o 40 procent víc než loni. „Už nejsme ztrátoví. Samozřejmě že zde hraje roli více faktorů — hezký začátek podzimu, zájem o jižní Čechy, Vltava začíná být hodně atraktivní. Potkáváme čím dál víc soukromých lodí, lidé na řece tráví část nebo dokonce celou dovolenou,“ shrnul změny lodní kapitán Václav Vlček.

Má velký potenciál

Za další zlomový okamžik pak považuje stejně jako řada podnikatelů i provozovatelů infocenter dokončení plavební komory na přehradě ve Hněvkovicích. Tím dojde ke spojení Orlické přehrady a horního toku Vltavy. „Už teď je nově splavněný úsek pro provozovatele lodí hodně atraktivní a spojení s Orlíkem to ještě posílí. Při srovnání s Baťovým kanálem, který ročně navštíví kolem 80 000 lidí, má Vltava ještě větší potenciál,” říká starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Dodává, že odborníci odhadují, že na řeku by mohlo v budoucnosti vyrazit ročně až 100 000 lidí. Tím, že se dokončením zmíněného zdymadla otevře cesta až na Orlík, lze příští rok očekávat z Prahy kolem tisícovky lodí.

Jirsa připomněl, že růstem počtu návštěvníků se zlepšuje i financování neziskových organizací, které se orientují na podporu cestovního ruchu právě v souvislosti s Vltavou.

Vladimír Vácha, Právo

nahoru

Cestování:

Mystické jezero v Tanzanii mění zvířata v kamenné sochy

-

dnes 09:20 Natronové jezero ležící v Tanzanii je tajemné už svým...

Dali – obrazy čínské historie na úpatí pohoří Cangshan

-

včera 18:00 Malebné, historií pulzující horské městečko Dali leží...

Hora křížů v Litvě přežila několik demolic. Stále se rozrůstá

-

včera 13:02 Obrazem: Je jedním z nejvíce ikonických míst v Litvě....

Areál kláštera Zwettl ukrývá i nádhernou křížovou chodbu

-

včera 12:34 Cisterciácký klášter stojící nedaleko okresního města...

Sedm divů Íránu. Kolik Čechů je asi vidělo?

-

23.9. 18:00 Když se v Čechách řekne „Írán“, málokomu se vybaví...

Výpary z jávské sopky se po setmění barví domodra, vytvářejí jedinečnou show

-

23.9. 14:02 Obrazem: Sopky, ač budí respekt, bývají častým cílem...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby