Ekonomika

Norové chtějí stavět přes fjordy plovoucí tunely

obrazek

Vizualizace plovoucího tunelu

FOTO: Statens vegvesen

21.9.2016 03:00 Norský parlament dal zelenou projektu výstavby plovoucích tunelů, které mají do dvaceti let nahradit sedm trajektů přes fjordy, a urychlit tak silniční dopravu. Upozornil na to na webu časopis Wired.

Západní pobřeží Norska tvoří 1190 fjordů. Krásy přírody ale znesnadňují dopravu. Když chce dnes řidič projet z města Kristiansand na jihu do Trondheimu ve střední části země, potřebuje na to 21 hodin a musí využít sedmi trajektů.

Norské ředitelství silnic Staten vegvesen přišlo s originálním návrhem, jak cestu zrychlit. Fjordy by měl spojit první plovoucí tunel na světě. Tunel by byl zavěšený na obřích plovoucích pontonech, mezi kterými ale zbyde i místo pro průjezd velkých trajektů.

Zevnitř bude tunel vypadat jako každý jiný

FOTO: Statens vegvesen

„V rámci přijetí národního plánu dopravy norský parlament potvrdil realizaci projektu souvislé pobřežní dálnice E39 bez trajektů do dvaceti let,“ uvedlo na svém webu Staten vegvesen.

Náklady na úpravu asi 1100 kilometrů dlouhé trasu z Kristiansand do Trondheimu mají vyjít na zhruba 340 miliard norských korun (993 miliard korun).

Plovoucí tunel by se měl u břehů napojit na klasický tunel vyhloubený do skály. Zvažovanou variantou je ale i jeho kombinace s mostem.

FOTO: Statens vegvesen

Cesta má být o 50 kilometrů kratší a trvat 11 hodin, tedy o deset méně než dnes.  Přes kilometr dlouhé betonové tubusy mají být zavěšené na pontonech v hloubce 20 až 30 metrů pod hladinou. Zevnitř má tunel vypadat jako každý jiný, na vizualizaci jsou vyobrazeno i chodci a cyklista.

Ve hře je i varianta spojení podmořských tunelů a mostů.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Pošlete fotku kreditky. Poznat podvod na internetu je stále obtížnější

-

včera 20:25 Spotřebitelé se začínají ztrácet v poučkách, co je na...

V Číně staví obří visutý most, dělníci pracují 250 metrů nad zemí

-

18.8. 21:48 Video: V hornatém terénu na jihovýchodě Číny budují...

Trump nechce, aby firmy zveřejňovaly čtvrtletní výsledky

-

17.8. 23:25 Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro...

Akcionáři řeší vyhoření vizionáře Muska

-

17.8. 20:16 Šéf společnosti Tesla a zakladatel projektu SpaceX...

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek

-

17.8. 14:16 aktualizováno Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila...

Číňané jedou do Washingtonu jednat o možném uklidnění obchodní války

-

17.8. 12:56 Čínu a USA příští týden čeká další kolo obchodních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů