Domácí

Hrad musí znovu rozhodnout o poskytnutí informací ke Klausově amnestii

obrazek

Pražský zastupitel za Českou pirátskou stranu Jakub Michálek (vpravo) s advokátkou Hanou Marvanovou

FOTO: ČTK, ČTK

13.9.2016 10:19 Prezidentská kancelář musí znovu rozhodnout o tom, zda poskytne bližší informace k amnestii vyhlášené 1. 1. 2013 někdejší hlavou státu Václavem Klausem. Rozhodl tak v úterý pražský městský soud, který řešil žalobu zastupitele za Českou pirátskou stranu Jakuba Michálka, jehož žádost o informace Hrad zamítl. Soud vrátil kanceláři žádost k dalšímu řízení.

Soud zrušil rozhodnutí Hradu o tom, že požadované informace neposkytne. Případ se vrací prezidentské kanceláři k novému rozhodnutí. Verdikt, podle nějž Hrad musí Michálkovi zaplatit náklady vynaložené na soudní proces, je pravomocný. Předseda senátu Ladislav Hejtmánek zdůraznil, že rozsudek neznamená, že by Hrad musel požadované informace poskytnout.

Amnestie z 1. ledna 2013 vyvolala značné kontroverze, ukončila totiž řadu ostře sledovaných kauz. Piráti podali žalobu na prezidentskou kancelář v únoru 2013. Nejdřív vyžadovali informace podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, s čímž neuspěli stejně jako s odvoláním proti tomuto rozhodnutí. Podali tedy žalobu k soudu.

Michálek zastupovaný advokátkou Hanou Marvanovou se domáhá informací o tom, kteří lidé se podíleli na textu amnestie a na určení jejího rozsahu. Také ho zajímá, kdo měl přístup k textu, než ho Hrad odeslal předsedovi vlády k nutnému spolupodpisu. Tyto informace jsou podle právničky akutně ve veřejném zájmu.

Hrad informace odmítl dříve vydat, protože amnestie je právem prezidenta vycházejícím z ústavy, text vyžaduje spolupodpis premiéra a kancelář nemá povinnost o podrobnostech informovat.

Případy korupce bez závěru 

Advokát Hradu Marek Nespala dodal, že prezidentská kancelář má ke svému šéfovi pasivní vztah a plní pouze jeho úkoly.

Klaus vyhlásil amnestii ke konci svého mandátu v závěru tradiční novoroční řeči. Amnestie ukončila kromě krátkých trestů také trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru skončily některé sledované případy ohledně korupce a hospodářské kriminality.

Související téma:

Česká pirátská strana

 

Jakub Bartosz, Právo

nahoru

Domácí:

V pasťácích končí malí vrazi i záškoláci

-

dnes 04:00 Při umisťování dětí a mladistvých do výchovných ústavů...

Aktivisté v Brně přerušili představení se znásilňujícím Ježíšem

-

včera 19:30 Video: aktualizováno Aktivistům se v sobotu večer...

Pirát Pikal se omlouvá za podporu pro vyznamenání komunistického básníka Sýse

-

včera 18:38 Pirátský poslanec a místopředseda Sněmovny Vojtěch...

Do ústavů jdou děti, jejichž rodiče tam už byli také

-

včera 16:14 Reputace výchovných ústavů přes snahy mnohých ředitelů...

Senátorem za Zlín je Tomáš Goláň, střídá Františka Čubu

-

včera 15:56 Senátorem za volební obvod č. 78 Zlín se stal daňový...

Jsme krok od oživení vlivu stalinistů, řekl Fiala k sestavování vlády. ODS chce být alternativa

-

včera 15:49 Česko je krok od první polokomunistické vlády od roku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby