Věda a školy

Horečka Země stoupá: Lámou se teplotní rekordy, vody je málo, tvrdí zpráva o klimatu

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

2.8.2016 23:05 Celosvětová teplota roste, oceány musejí absorbovat rekordní množství tepla a zásoby podzemní vody jsou na historicky nejnižší úrovni. Tyto změny mimo jiné negativně ovlivňují populace zvířat a přispívají k šíření toxických mořských řas. Takové jsou závěry v úterý zveřejněné výroční zprávy amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) o stavu klimatu na planetě za loňský rok.

„Čas zavolat lékaře byl už před lety. Topíme se v mnoha příznacích nemoci," popsal agentuře AP situaci planety šéf týmu monitorujícího v NOAA klima Deke Arndt.

„Horečka Země stoupá," doplnil jej další spoluautor studie Gregory Johnson.

Zpráva se věnuje 50 různým klimatickým aspektům, z nichž mezi ty nejcitelnější patří rostoucí teploty. Řada států včetně Ruska a Číny zaznamenala loni vůbec nejteplejší rok v historii, například Jižní Afrika naměřila vůbec nejvyšší teplotu, která byla na Zemi zaznamenána během října – 48,4 stupně Celsia.

Steroidy v napjatém systému

Velká většina (na 93 procent) tepelné energie, kterou v ovzduší zachycují částice skleníkových plynů, putuje podle zprávy přímo do oceánů, jejichž teploty jsou rekordně vysoké jak u hladiny, tak ve větších hloubkách.

V souvislosti s oteplováním dále klesal objem ledového území v Arktidě a ledovců po celém světě. Podle vědců měl klimatický vývoj nepříznivý vliv na populace tučňáků či mrožů a projevil se i v dramatickém množení toxických řas, například u severozápadního pobřeží Tichého oceánu.

Dramatická situace klimatu byla podle vědců způsobena zejména kombinací dvou faktorů – klimatického jevu El Niňo a globálního oteplování zapříčiněného lidskou činností. „Je to jako vstříknout do již beztak napjatého klimatického systému dávku steroidů," komentoval kombinovaný vliv přírody a člověka na klima profesor meteorologie z oklahomské univerzity Jason Furtado.

Na obsáhlé zprávě se podílelo celkem 450 vědců z celého světa.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Pamlsková vyhláška se zmírní

-

včera 20:35 Pamlsková vyhláška, která zakazuje dětem kupovat si ve...

Nad Českem prosvištěl jasný bolid. Úlomky mohou být u Prostějova

-

včera 15:20 Bolid, tedy velmi jasný meteor, který bylo možné ve...

Brněnský technik vyvíjí baterie budoucnosti z lithia a síry

-

včera 14:43 Budoucnost baterií tkví v kombinaci lithium-síra....

Školy musejí mít pověřence pro ochranu osobních údajů

-

včera 12:59 V pátek 25. května začne platit GDPR, obecné evropské...

Matematika drtí žáky učilišť i průmyslových škol

-

včera 05:00 Nároky státní maturity z matematiky jsou neúnosné...

Šéf Cermatu: Na učebních oborech by neměla být státní maturita

-

23.5. 19:16 Výsledky didaktických testů státních maturitních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby