Kultura

RECENZE: Půvabný impresionismus, který přešlapuje na místě

obrazek

Obal knižní novinky Michaely Klevisové

FOTO: nakladatelství Motto

28.7.2016 12:14 Spisovatelka a novinářka Michaela Klevisová vydává svou třetí povídkovou sbírku Štěstí je zadarmo. V ní je, podobně jako ve dvou předchozích, monotematická, půvabná, něžná a lehce impresionistická. Jedinou výtkou může být, že přešlapuje na místě.

Prozaickou tvorbu Klevisové lze rozdělit na dvě zcela odlišné linie. Píše detektivní příběhy inspirované severským stylem, ve druhém směru tvoří krátké, impresionisticky založené povídky, v nichž výrazně figurují kočky. Ne jako vyprávějící subjekt, ale jako pozorovatel či hybatel děje. A právě v tomto duchu se nese autorčina nejnovější povídková sbírka Štěstí je zadarmo.

Vedle koček je statickým bodem a ústředním tématem této i předchozích povídkových knih moment rozhodnutí hrdinů ke změně, vidina lepších zítřků plynoucí ze zásadního rozhodnutí. Zajímavé je, že tento motiv nenápadně uplatňuje i u postav ve svých detektivních knihách. Zachycuje momenty obratu v myšlení, záchvěv odvahy, kterého se její postavy chytají jako stébla trávy a snaží se jít dál.

Klevisová vypráví upřímně, s příměsí životní zkušenosti. Nad segmentárními životními útržky, které popisuje, se citlivě zamýšlí a své postavy obdarovává hojnou dávkou sympatií. Z jejích příběhů čiší laskavost a všudypřítomný punc vítězství dobra nad zlem. Lehkost a ladnost v jejích povídkách vždy byly a i teď zůstávají.

I třetí povídková sbírka je půvabná, ovšem probouzí otázku – kam dál. Budí dojem, že v tomto směru autorka mírně přešlapuje na místě. Možná cíleně, ovšem představa čtvrté dávky obdobných kočičích příběhů by nutně nesla štítek „toho je moc“.

Pro recipienta povídek Klevisové je vztah ke kočkám nutností. Jsou totiž jakýmisi alegorickými bytostmi, průvodci či motivickou ozdobou jejích příběhů.

Michaela Klevisová: Štěstí je zadarmo
Motto, 168 stran, 229 Kč

Celkové hodnocení: 70 %

 

Lucie Zelinková, Právo

nahoru

Kultura:

V novém videoklipu skupiny Th!s hraje i Ewa Farna

-

dnes 13:00 Video: Pražská rocková skupina Th!s zveřejňuje...

Steve Harris z Iron Maiden: Každý koncert i zápas je posvátný

-

dnes 11:11 Britská heavymetalové legenda Iron Maiden se představí...

Jaroslav Dušek: Můj Milan není úplně z téhle planety

-

dnes 09:36 Video: Scházíme se po jednom z beznadějně vyprodaných...

Soundtrack Poděbrady se Serrou i Soukupem

-

včera 11:08 Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií...

Nová scéna bude patřit nové opeře

-

včera 09:16 Národní divadlo (ND) v Praze pořádá první ročník...

Balabánovy figury meditují uvnitř světa

-

včera 07:01 Východočeská galerie v Pardubicích představuje až do...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů