Domácí

Přímou volbu prezidenta nechali poslanci opět ležet

30.9.2004 16:03 Ačkoli politici bez rozdílu již dva roky hovoří o potřebě přímé volby prezidenta, vždy když se objeví konkrétní návrh, spadne pod stůl nebo na něm zůstane bez povšimnutí ležet. Podobný osud podle všeho čeká i nejnovější návrh stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který přednesl ve čtvrtek v ústavně právním výboru.

Výbor totiž nad návrhem Pospíšila i nad dva roky starým návrhem bývalé unionistické poslankyně Hany Marvanové diskusi přerušil. Ještě před tím ale někteří poslanci dali najevo, že přímá prezidentská volba jim není po chuti. Byl mezi nimi i Pospíšilův stranický kolega Marek Benda.

Zatímco ODS dosud prosazovala pouze jednokolovou volbu hlavy státu, Pospíšil nově navrhuje - stejně jako Marvanová a také vláda v novele Ústavy - volbu dvoukolovou. Podle představ Pospíšila by mohl kandidovat každý, kdo získá dvacet tisíc podpisů. Do druhého kola by pak postoupili kandidáti, kteří v prvním kole získali minimálně 12,5 procenta hlasů. Prezidentem by se stal kandidát s největším počtem hlasů.

Marvanové návrh naproti tomu počítá s tím, že v prvním kole by vyhrál kandidát, který by získal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Kdyby se to nikomu nepovedlo, postoupili by do druhého kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vyhrál by ten, který by ve druhém kole dostal nejvyšší počet odevzdaných hlasů.

Zákon v nedohlednu

I když se nakonec podařilo koalici a opozici sblížit názory na počet kol v přímé volbě hlavy státu, schválení zákona je podle názorů poslanců otázkou dalších let.

Naznačilo to i jednání sněmovní komise pro novelu Ústavy, která minulý týden rozhodla vypustit z vládního návrhu právě přímou volbu a doporučila poslancům zabývat se dál jen otázkami imunity zákonodárců a dalšími změnami Ústavy.

"Říkáme, že jsme pro přímou volbu, ale když nějaký návrh přijde, tak ho vyřadíme, nebo zamítneme", popsal výstižně situaci uplynulých dvou let Tomáš Vrbík (nezařazený).

ada, nig, Právo

nahoru

Domácí:

Varianta vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů má logiku, připustil Stropnický

-

dnes 14:56 Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO...

Obavy ze znárodňování parcel jsou blbost, řekl Ťok

-

dnes 13:08 Obavy z neférového vyvlastňování pozemků kvůli stavbě...

Matějská pouť láká na obří kolotoč, padací věž či na ponorku

-

dnes 12:54 Video: V Praze na Výstavišti o víkendu začala Matějská...

V Praze zadrželi bývalého vůdce syrských Kurdů Sáliha Muslima, chce ho Turecko

-

dnes 12:32 České úřady v sobotu v Praze zadržely bývalého...

Klausovo centrum muselo vrátit statisíce insolvenčnímu správci

-

dnes 12:21 Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku...

Česko se probudilo do mrazivého rána, teploty spadly i pod minus 20

-

dnes 09:35 aktualizováno Česko se v neděli probudilo do mrazivého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby