Domácí

Přímou volbu prezidenta nechali poslanci opět ležet

30.9.2004 16:03 Ačkoli politici bez rozdílu již dva roky hovoří o potřebě přímé volby prezidenta, vždy když se objeví konkrétní návrh, spadne pod stůl nebo na něm zůstane bez povšimnutí ležet. Podobný osud podle všeho čeká i nejnovější návrh stínového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), který přednesl ve čtvrtek v ústavně právním výboru.

Výbor totiž nad návrhem Pospíšila i nad dva roky starým návrhem bývalé unionistické poslankyně Hany Marvanové diskusi přerušil. Ještě před tím ale někteří poslanci dali najevo, že přímá prezidentská volba jim není po chuti. Byl mezi nimi i Pospíšilův stranický kolega Marek Benda.

Zatímco ODS dosud prosazovala pouze jednokolovou volbu hlavy státu, Pospíšil nově navrhuje - stejně jako Marvanová a také vláda v novele Ústavy - volbu dvoukolovou. Podle představ Pospíšila by mohl kandidovat každý, kdo získá dvacet tisíc podpisů. Do druhého kola by pak postoupili kandidáti, kteří v prvním kole získali minimálně 12,5 procenta hlasů. Prezidentem by se stal kandidát s největším počtem hlasů.

Marvanové návrh naproti tomu počítá s tím, že v prvním kole by vyhrál kandidát, který by získal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Kdyby se to nikomu nepovedlo, postoupili by do druhého kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Vyhrál by ten, který by ve druhém kole dostal nejvyšší počet odevzdaných hlasů.

Zákon v nedohlednu

I když se nakonec podařilo koalici a opozici sblížit názory na počet kol v přímé volbě hlavy státu, schválení zákona je podle názorů poslanců otázkou dalších let.

Naznačilo to i jednání sněmovní komise pro novelu Ústavy, která minulý týden rozhodla vypustit z vládního návrhu právě přímou volbu a doporučila poslancům zabývat se dál jen otázkami imunity zákonodárců a dalšími změnami Ústavy.

"Říkáme, že jsme pro přímou volbu, ale když nějaký návrh přijde, tak ho vyřadíme, nebo zamítneme", popsal výstižně situaci uplynulých dvou let Tomáš Vrbík (nezařazený).

ada, nig, Právo

nahoru

Domácí:

Horám zdar, zaznělo poslední sbohem Klepšovi

-

dnes 15:40 Video: Šéfa krkonošských záchranářů Adolfa Klepše v...

Lidovci chtějí národní fond na důchody a rodičovskou až na patnáct let

-

dnes 15:04 Lidovci, pokud budou ve vládě, chtějí v průběhu dalších...

Zaorálek tvrdě do Babiše: Stát byl zneužit k likvidaci konkurentů Agrofertu

-

dnes 12:34 aktualizováno Zajišťovacími příkazy jsou v Česku...

Spor dvou nejbohatších Čechů: Kellner odmítl Babišova slova, že jeho škola není nadace

-

dnes 12:29 Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho...

Policejní odstřelovači zastřelili přes noc v ohnisku zamoření první dvě prasata

-

dnes 10:51 Policejní odstřelovači mají za sebou první noc...

Dalším prezidentským kandidátem je Jiří Hynek, získal podpisy poslanců

-

dnes 10:09 aktualizováno Kandidát Realistů Jiří Hynek získal pro...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby