Zahraniční

Rukojmí v Jerevanu jsou na svobodě

obrazek

Policie uzavřela okolí přepadené policejní stanice v Jerevanu

Reuters

23.7.2016 14:39 (aktualizováno: 23.7.2016 21:55) Ozbrojenci, kteří se minulý týden zmocnili policejní stanice v Jerevanu, v sobotu propustili na svobodu čtyři zbývající rukojmí, včetně zajatých policejních velitelů. Novinářům to oznámil policejní vyjednávač a zakrátko osvobození rukojmích potvrdily také místní úřady. I nadále ale odmítají složit zbraně a žádají osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana a demisi prezidenta Serže Sargsjana.

"Všichni (rukojmí) byli osvobozeni," řekl mluvčí bezpečnostní rady agentuře Interfax, podle níž propuštění rukojmích následovalo po slibu úřadů, že skupině ozbrojenců umožní předstoupit před média. Mezi propuštěnými rukojmími je druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

K novinářům, jimž bylo dovoleno vstoupit na vnitřní dvůr policejní stanice, promluvil jeden z útočníků Varužan Avetisjan. Po jeho boku stálo několik mužů vyzbrojených kalašnikovy.

"Nemáme v úmyslu složit zbraně. Toto je centrum svobodné Arménie a my chceme, aby se tato atmosféra rozšířila na na celou zemi," citovala agentura Reuters z prohlášení aktivisty Sefiljanovy opoziční skupiny.

BEZ KOMENTÁŘE: Speciální jednotka v Jerevanu zahájila operaci na osvobození rukojmích

Avetisjan v prohlášení, které zveřejnilo několik internetových webů a televize, kritizoval rozšířenou korupci v zemi a dominanci vládnoucí Republikánské strany Arménie (HHK). Za hlavní požadavek svého hnutí a ozbrojenců držících policejní stanici označil rezignaci prezidenta, následné parlamentní volby a přijetí nové ústavy.

"Budujeme nový stát... Státní instituce tu nefungují. Není možné pokračovat touto cestou," řekl Avetisjan.

Jeho prohlášení na internetu bylo doplněno záběry na starého muže v kolečkovém křesle, který dorazil před policejní stanici a vyzval svého syna - jednoho z ozbrojenců -, aby opustil skupinu a vrátil se domů starat se o něj. Jeho syn ale otcovu výzvu odmítl.

"Hluboce miluji svého otce, ale miluji také svou vlast. Žádám Sefiljanovo propuštění a Sargsjanovu rezignaci," prohlásil.

Policejní stanici v Jerevanu obsadila skupina ozbrojených útočníků spojená s radikální opozicí. Při útoku jednoho policistu zabili a čtyři zranili. Skupina žádala osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády. [celá zpráva]

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Loni byl krátce zadržen kvůli pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. V roce 2006 byl zatčen a uvězněn na 18 měsíců kvůli výzvám k násilnému svržení vlády.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Rusko pošlapalo lidská práva Pussy Riot, rozhodl soud ve Štrasburku

-

dnes 12:55 Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl,...

Ponížení a ostuda, hodnotí média v USA Trumpovo setkání s Putinem. Ozval se i Schwarzenegger

-

dnes 11:38 Na amerického prezidenta Donalda Trumpa se po pondělní...

Putinova popularita klesá. Úspěšnému šampionátu navzdory

-

dnes 10:30 Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina poklesla...

Turisté jeli natáčet magma tekoucí do moře, loď zasáhl letící kus lávy

-

dnes 08:07 Video: aktualizováno Nešťastně skončil výlet skupiny...

Spojenci jsou přítěž. Trump jim nevěří už 30 let a trvá na tom

-

dnes 06:45 Prezident Trump „by nevěřil nikomu – ani Rusům, ani...

Saúdská Arábie po smrti dvou dětí zakázala padesátku videoher

-

dnes 06:42 aktualizováno Saúdská Arábie v pondělí zakázala...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů