Krimi

Rath zamíří k odvolacímu soudu na konci října

obrazek

David Rath u soudu

FOTO: Petr Hloušek, Právo

22.7.2016 12:15 Vrchní soud v Praze nařídil na 31. října termín projednání odvolání exposlance ČSSD Davida Ratha proti rozsudku Krajského soudu v Praze, který ho poslal loni v červenci na 8,5 roku do vězení za korupci. Deníku Právo to v pátek sdělil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Startovat se bude v devět ráno v hlavní porotní síni. Případ má na stole soudce Pavel Zelenka, který několik měsíců pročítal obsáhlý spis. "Jednání je nařízeno po několika dnech na 14 dní," dodal Fořt.

KOMENTÁŘ DNE:
Jak jsem byl na kongresu Fialovy ODS - O podnětné návštěvě sjezdu strany píše Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Prasárna a svinstvo

Někdejší hejtman Středočeského kraje, nyní lékař v Hostivicích, poslal vrchnímu soudu v květnu podrobné odvolání, o kterém informovalo Právo. Jeho případ je prý nutné projednat znovu kvůli údajným chybám policie a soudů. Rathova obhajoba napadá všechny fáze případu.

Kauza se týká údajné korupce při veřejných zakázkách financovaných z Evropské unie. Jsou mezi nimi stavební zakázky a modernizace krajských nemocnic. Rath údajně vzal úplatek 16 miliónů korun, dalších šest z celkově slíbených 22 už podle soudu nestihl.

Policie tehdejšího politika zadržela v květnu 2012 s pověstnou krabicí na víno, ve které ale nebyl alkohol, nýbrž bankovky.

Kauza je rozdělená do dvou částí

Podle žalobce spočívala Rathova role v tom, že coby hejtman schvaloval, jaké materiály k zakázkám se předloží radě kraje. Vedle Ratha je obžalovaná také podnikatelka Lucia Novanská, která se odvolala proti pětiletému trestu za manipulace s tendry.

Případ Ratha a Novanské vyloučil soudce Krajského soudu Robert Pacovský k samostatnému projednání loni z původně jedenáctičlenné skupiny. Důvodem bylo urychlení zdlouhavého procesu. Novanská měnila advokáty, Rath měl prý zdravotní problémy, ale trval na své přítomnosti u soudu, který tak nemohl pokračovat.

Mezi zbylými obžalovanými jsou zejména podnikatelé, jako organizátory ale soud označil bývalého poslance a náměstka nemocnic Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou), která šéfovala špitálu v Kladně. V této skupině padly loni v dubnu tresty až 7,5 roku vězení, obžalovaní se rovněž odvolali.

Související téma:

David Rath

 

Jakub Bartosz, Právo

nahoru

Krimi:

Policie po roce vyšetřování obvinila tři muže za výbuch v Poličských strojírnách

-

dnes 10:54 aktualizováno Policie obvinila tři muže z trestného...

Podmínka za křivou výpověď Janouškova znalce platí, potvrdil soud

-

dnes 09:37 aktualizováno Odvolací soud ve středu potvrdil...

V chatě u Prahy našli zavražděného muže, policie zadržela podezřelého

-

dnes 09:33 Video: Středočeští policisté vyšetřují násilnou smrt...

Soud zprostil Vitáskovou obžaloby v kauze solárních elektráren

-

dnes 09:32 Video: aktualizováno Bývalá předsedkyně Energetického...

Řidič přejel na dálnici D35 ležícího člověka. Myslel si, že je to zvíře

-

dnes 08:20 Tragická nehoda uzavřela ve středu ráno dálnici D35 na...

Policie sbírá DNA i obětem krádeží. Lze to odmítnout

-

dnes 03:07 Nejen u závažných trestných činů, jako je třeba vražda,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby