Krimi

Rath zamíří k odvolacímu soudu na konci října

obrazek

David Rath u soudu

FOTO: Petr Hloušek, Právo

22.7.2016 12:15 Vrchní soud v Praze nařídil na 31. října termín projednání odvolání exposlance ČSSD Davida Ratha proti rozsudku Krajského soudu v Praze, který ho poslal loni v červenci na 8,5 roku do vězení za korupci. Deníku Právo to v pátek sdělil mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Startovat se bude v devět ráno v hlavní porotní síni. Případ má na stole soudce Pavel Zelenka, který několik měsíců pročítal obsáhlý spis. "Jednání je nařízeno po několika dnech na 14 dní," dodal Fořt.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

Někdejší hejtman Středočeského kraje, nyní lékař v Hostivicích, poslal vrchnímu soudu v květnu podrobné odvolání, o kterém informovalo Právo. Jeho případ je prý nutné projednat znovu kvůli údajným chybám policie a soudů. Rathova obhajoba napadá všechny fáze případu.

Kauza se týká údajné korupce při veřejných zakázkách financovaných z Evropské unie. Jsou mezi nimi stavební zakázky a modernizace krajských nemocnic. Rath údajně vzal úplatek 16 miliónů korun, dalších šest z celkově slíbených 22 už podle soudu nestihl.

Policie tehdejšího politika zadržela v květnu 2012 s pověstnou krabicí na víno, ve které ale nebyl alkohol, nýbrž bankovky.

Kauza je rozdělená do dvou částí

Podle žalobce spočívala Rathova role v tom, že coby hejtman schvaloval, jaké materiály k zakázkám se předloží radě kraje. Vedle Ratha je obžalovaná také podnikatelka Lucia Novanská, která se odvolala proti pětiletému trestu za manipulace s tendry.

Případ Ratha a Novanské vyloučil soudce Krajského soudu Robert Pacovský k samostatnému projednání loni z původně jedenáctičlenné skupiny. Důvodem bylo urychlení zdlouhavého procesu. Novanská měnila advokáty, Rath měl prý zdravotní problémy, ale trval na své přítomnosti u soudu, který tak nemohl pokračovat.

Mezi zbylými obžalovanými jsou zejména podnikatelé, jako organizátory ale soud označil bývalého poslance a náměstka nemocnic Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou), která šéfovala špitálu v Kladně. V této skupině padly loni v dubnu tresty až 7,5 roku vězení, obžalovaní se rovněž odvolali.

Související téma:

David Rath

 

Jakub Bartosz, Právo

nahoru

Krimi:

Na kruhovém objezdu se srazil autobus s nákladním autem, devět zraněných

-

dnes 07:15 aktualizováno Na kruhovém objezdu u Nymburka se ve...

Dálnici D1 blokoval kamión ve zúžení, kolona má 17 kilometrů

-

dnes 06:47 Dálnici D1 na 37. kilometru ve směru na Brno zablokoval...

Policie zadržela muže, který zřejmě pořezal Petru Kvitovou

-

včera 20:11 aktualizováno Policie zadržela muže, který měl v roce...

Řidič na skútru ujížděl policistům, chytli ho až v řepce

-

včera 17:39 Video: Pardubičtí policisté museli pronásledovat...

Osobní auto se na Rakovnicku čelně střetlo s dodávkou, jeden z řidičů zemřel

-

včera 16:28 Video: Řidič osobního auta zemřel ve středu odpoledne...

Chlapci si domluvili bitku. Za bodnutí do hrudníku dostal útočník podmínku

-

včera 16:06 Pražský městský soud ve středu uložil podmíněný trest...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby