Ekonomika

Zisk Unipetrolu v pololetí klesl o 38 procent

obrazek

Chemický závod v Záluží u Mostu

FOTO: Karel Otcovský, Právo

21.7.2016 09:18 (aktualizováno: 21.7.2016 10:19) Čistý zisk petrochemického holdingu Unipetrol v pololetí meziročně klesl o 38 procent zhruba na tři miliardy korun. Tržby klesly o 32 procent na 38,2 miliardy korun. Důvodem byl další pokles ceny ropy a meziročně nižší prodeje petrochemických produktů kvůli nehodě na etylénové jednotce v Záluží u Litvínova z poloviny loňského srpna.

V samotném druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně vzrostl o čtyři procenta na 3,1 miliardy korun. Tržby klesly o 37 procent na 20,6 miliardy korun. Analytici podobné výsledky očekávali.

 Vinny rovněž odstávky

Vedle nehody na etylénové jednotce ovlivnily výsledky pravidelná odstávka chemického areálu u Litvínova a neplánovaná odstávka rafinérie v Kralupech. Využití rafinérských kapacit tak ve druhém čtvrtletí meziročně kleslo z 95 procent na 46 procent.

Exploze v Záluží u Litvínova loni v srpnu.

FOTO: čtenář Novinek

Pozitivně se do vytvořeného zisku promítla platba pojistného v souvislosti s výbuchem na etylénové jednotce ve výši 3,9 miliardy korun, vyšší prodeje rafinérských produktů a také meziročně vyšší prodeje maloobchodního segmentu.

 V následujících týdnech obnovení výroby

Podle Modrzejewského firma nyní dokončuje opravu etylénové jednotky a v následujících týdnech začne s postupným najížděním výroby. Očekává, že odhadovaný ušlý obchodní zisk za druhé čtvrtletí v důsledku havárie etylénové jednotky by měl přinést nárok na 1,3 miliardy Kč od pojišťovny.

Kralupská rafinérie začne být podle posledních odhadů uváděna do provozu na začátku října. Společnost odhaduje ušlý zisk za 2. čtvrtletí na 300 miliónů korun a náklady na opravu škod na 400 miliónů korun.

Majiteli Unipetrolu vzrostl zisk o 18 procent

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen, která Unipetrol vlastní, zvýšila čistý zisk ve druhém čtvrtletí o 18 procent na 1,61 miliardy zlotých (téměř deset miliard Kč). K nečekaně lepšímu výsledku jí pomohly kompenzace za požár v českém Unipetrolu.

Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali čistý zisk ve výši 1,58 miliardy zlotých.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Stát mladým lidem nabídne půjčky na bydlení až dva milióny

-

dnes 13:52 Zhruba 325 až 2160 vyvolených mladých domácností by od...

Nezodpovědné, neobhajitelné. Analytici cupují návrh rozpočtu s deficitem 50 miliard

-

dnes 11:58 Navrhovat v době ekonomické konjunktury rozpočet se...

Obchody Albert v Česku loni zvýšily zisk na 170 miliónů Kč

-

dnes 11:22 Zisk obchodního řetězce Albert v Česku loni stoupl na...

Trump stupňuje obchodní válku, plánuje uvalit clo na další čínské zboží

-

dnes 06:10 Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního...

Audi dočasně povede dosavadní šéf prodeje

-

včera 14:55 aktualizováno Dozorčí rada Audi podle informací DPA...

Prazdroj rozšířil výrobu o třetinu, očekává růst exportu do Asie

-

včera 13:44 Video: Plzeňský Prazdroj rozšířil výrobu svého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů