Krimi

Soud potvrdil podmínku exnáměstkovi Miroslava Kalouska

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

20.7.2016 15:43 Odvolací soud ve středu potvrdil devítiměsíční podmínku bývalému náměstkovi ministra financí Tomáši Zídkovi za porušení povinností při správě cizího majetku. Podle verdiktu zadal dva zbytečné posudky za skoro 1,5 miliónu korun, aby zjistil, zda má uposlechnout verdiktu Ústavního soudu a začít rušit povolení na výherní automaty.

Kromě podmíněného trestu se zkušební dobou na 18 měsíců musí Zídek uhradit způsobenou škodu a stotisícovou pokutu. Rozhodnutí je pravomocné, Zídek však uvedl, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.

"V řízení, které rozsudku předcházelo, jsme neshledali žádné procesní vady," uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Eva Burianová. Trest je podle ní mírný i s ohledem na to, že se Zídek činu dopustil v nepřímém úmyslu.

Bývalý náměstek si podle obžaloby zadal dva posudky, jak má postupovat poté, co Ústavní soud před třemi lety rozhodl, že obce mají právo na svém území regulovat hazard. Ministerstvo podle rozhodnutí mělo začít rušit povolení, která byla v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí. Posudky však podle soudu neřekly nic jiného, než že se musí respektovat rozhodnutí Ústavního soudu.

Bývalý náměstek za ně zaplatil 1,46 miliónu korun. Podle květnového verdiktu obvodního soudu musel bývalý náměstek vědět, že analýzy nemohou změnit nález Ústavního soudu, jeho rozhodnutí jsou totiž právně závazná. Navíc měl Zídek podle soudu k dispozici vlastní právníky, kteří mohli posudky zpracovat.

Prý neměl dostatečnou kapacitu

Zídek se hájil tím, že na ministerstvu neměl dostatečnou personální kapacitu na vypracování analýz. Dříve také uvedl, že mu zpracování analýz doporučil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, mimo jiné kvůli kauze bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Tu policie obvinila kvůli tomu, že si při nákupu údajně předražených letounů Casa nenechala udělat znalecké posudky.

"To je úplně jiná věc, ona neměla k dispozici žádný nález Ústavního soudu. To bych neslučovala," řekla však ve středu soudkyně Burianová.

Rozsudek obvodního soudu považuje Zídek za účelový. "Potřebovali jsme externí analýzu k obraně ministerstva," řekl. Dodal také, že měl informace o možných žalobách ze strany loterijních společností. Pod zadání analýz se podle něj také podepsalo více lidí. Burianová uvedla, že na skutku se podílely další osoby, soud však podle ní nemůže nutit obžalobu, aby tyto osoby začala stíhat.

Související téma:

Miroslav Kalousek

ČTK

nahoru

Krimi:

Hasiči v Chodově na Sokolovsku evakuují dům kvůli požáru plynové přípojky

-

dnes 20:54 V Poděbradově ulici v Chodově na Sokolovsku hoří...

Za pokus o vraždu sousedčina syna poslal soud muže na pět let do vězení

-

dnes 18:19 Vrchní soud v Praze v úterý rozhodl pro dolní sazbu...

To fakt půjdu do vězení? divil se pracovník České pošty, který klienty připravil o peníze

-

dnes 15:53 Video: Téměř rok procházelo Marku Horváthovi fiktivní...

Trestanec z břeclavské věznice zmizel z pracoviště

-

dnes 14:45 Možnost pracovat zneužil sedmadvacetiletý muž, toho...

Soud připravil zpěváka Ortela o cenu, která nesla jméno Karla Kryla

-

dnes 14:33 Lídr skupiny Ortel Tomáš Ortel (rodným jménem Hnídek) v...

Nejvyšší soud snížil trest Tomáši Březinovi, pomohl rozkrýt lihovou mafii

-

dnes 13:43 Video: aktualizováno Pomohl rozkrýt působení tzv....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů