Krimi

Podnikateli Vaškůjovi soud snížil trest z devíti na osm let

14.7.2016 12:33 (aktualizováno: 14.7.2016 13:39) Daňové podvody za 157 miliónů korun, kterých se měla dopustit jedna z hlavních postav podnikání s nechvalně proslulými lehkými topnými oleji Roman Vaškůj ze Zlína, řešil ve čtvrtek opakovaně Krajský soud ve Zlíně. Případ vrátil ke kraji k dopracování Vrchní soud v Olomouci.

Vaškůj byl již dříve kvůli těmto podvodům s leteckým petrolejem při celkové škodě 157 miliónů odsouzen k devíti letům vězení. Nynější senát mu uložil o rok nižší trest.

O rok snížil trest i jeho komplicovi, podnikateli Stanislavu Nedbálkovi, který půjde za mříže na šest let. Vinným uznal i obchodníka s pohonnými hmotami Radomíra Vybírala, jemuž ale další trest vzhledem k dřívějšímu odsouzení za jiné daňové delikty na 13 let neuložil.

Původní vyšší tresty vynesl zlínský krajský soud už loni v lednu, rozsudek ale loni v prosinci zrušil a věc do Zlína vrátil olomoucký vrchní soud. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové doplněné dokazování nepřineslo nic, co by mělo změnit výrok soudu o vině. „Daň měla být přiznána,“ uvedla Šperlichová. Tresty ale soud o rok snížil s ohledem na délku řízení. Skutek byl spáchán v roce 2004, tedy již před dvanácti lety.

Petrolej míchali s naftou

Vaškůj a Vybíral se jednání nezúčastnili a k verdiktu se tak vyjádřit nemohli. Rozsudek není pravomocný.

Případ se týká obchodů, které se od května do prosince 2004 točily kolem společnosti Discovery Travel (DT). Vaškůj byl generálním ředitelem, Nedbálek předsedou představenstva. Podle obžaloby muži nakupovali letecký petrolej a předstírali, že má být použit do letadel. Byl by tak osvobozen od spotřební daně z minerálních olejů. Velkou část paliva ale firma údajně využila jinak, byla prý smíchána s naftou a prodána čerpacím stanicím pro využití v silniční dopravě.

V kauze byl podle ČTK také obžalován a je pravomocně odsouzen úředník Dušan Gajdošík. Stejně jako u Vybírala mu krajský soud další trest neuložil, protože ho už vrchní soud potrestal v jiné věci za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami. Odpykává si 9,5 roku vězení.

Aleš Fuksa, Právo

nahoru

Krimi:

Proces se žháři z Gutů spěje do finále, soud počítá pojistné plnění

-

dnes 13:27 Výslechem svědků a bez účasti veřejnosti pokračovalo v...

Náklaďák na Olomoucku řídili na střídačku dva namol opilí řidiči

-

dnes 11:52 Hned dva značně opilé řidiče v jednom nákladním vozidle...

Nebyl to úmysl, řekl k vraždě 14leté dívky obžalovaný

-

dnes 10:39 Video: aktualizováno Případ loňské vraždy čtrnáctileté...

Motorkář se na křižovatce srazil s autem, na místě zemřel

-

dnes 09:13 Čtyřiačtyřicetiletý motorkář zemřel v neděli na...

Policie odložila případ tragické nehody vysílané živě na Facebook. Dívka jela příliš rychle

-

dnes 09:07 Policie po téměř ročním vyšetřování ukončila a odložila...

Občanské spory se u soudů táhnou i přes šest let

-

dnes 03:53 Civilní soudní spory, jako jsou rozvody manželů,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů