Cestování

Pohřebiště lodí v Austrálii je potápěčským rájem

BEZ KOMENTÁŘE: Pohřebiště lodí u australského pobřeží nabízí nevšední zážitky pro potápěče

ZDROJ: AP

24.7.2016 13:02 Na první pohled se zdá, jako by se v australském zálivu Moreton stala nehoda. Podél pobřeží vystupují z azurového moře velmi zřetelné obrysy lodí. Zdejší vody jsou totiž jedním z mnoha míst na světě, kterým se říká lodní hřbitovy, kam se svážejí vraky k postupnému rozkladu. Některá plavidla tu ale skutečně ztroskotala. Dnes přitahují hlavně potápěče.

V zálivu, který omývá i břehy nedaleké metropole Brisbane, leží údajně na sto vraků. A podél celého pobřeží státu Queensland jich je až tisíc, ale velká řada z nich ještě možná ani nebyla objevena. Postupným rozkladem lodě mizí nebo obrůstají mořskými mechy a travinami.

Zdejší vraky lákají především na potápění a šnorchlování, těm nejslavnějším lodím se říká Tangalooma podle stejnojmenného prázdninového rezortu, který na ostrově Moreton leží. Dohromady jich je patnáct a byly potopeny úmyslně, aby vytvořily ochrannou stěnu pro menší plavidla. Díky průzračné vodě mohou potápěči spatřit mnoho, průměrná hloubka zde dosahuje dvou až deseti metrů.

Kromě samotných vraků je oblast dobrá i k pozorování mořské fauny.

S potápěním plavidel se zde začalo v roce 1963, kdy zde skupinka majitelů lodí chtěla vybudovat přístaviště pro bezpečné přistávání. Stěna, která má rozbíjet vlny, je pravda trochu netradiční, ale na druhou stranu přitahuje opravdu mnoho cestovatelů.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Zámek Lešná: Sídlo hrabat Kinských

-

dnes 12:14 Obrazem: Hned na úvod je dobré zmínit, že na Zlínsku...

Loket na Sokolovsku není jen hrad

-

dnes 09:23 Obrazem: Jedete-li na výlet do Karlových Varů, rozhodně...

Jekatěrinburg, muzeum architektury pod širým nebem

-

včera 12:41 Video: Často se mu přezdívá muzeum architektury pod...

Skotská odpověď na Route 66? Scénická cesta North Coast 500

-

16.6. 11:47 Obrazem: Lákalo vás někdy vyrazit na roadtrip po...

V Tatrách začíná letní sezóna, jedna trasa se neotevře

-

15.6. 16:21 Ve Vysokých Tatrách, které jsou častým cílem českých...

Vandalové v Anglii zničili geologickou památku, která se formovala stovky miliónů let

-

15.6. 14:10 Pískovcové skály Brimham Rocks, nacházející se v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů