Koktejl

Nález mladého jalovce odmění britští ochranáři lahví ginu

29.9.2004 09:15 Prvním padesáti dobrovolníkům, kteří najdou v Británii mladé jalovce, nabízí ochranářská společnost Plantlife International lákavou odměnu - láhev ginu. Plantlife se totiž obává, že tato rostlina na Britských ostrovech vymírá.

Jalovec obecný, Juniperus communis, je spolu se dvěma druhy borovic jedním ze tří "domácích" jehličnanů v zemi. Roste s výjimkou Kréty a Sardinie v celé Evropě a vyskytuje se i na jižní polokouli.

Jalovce se dožívají až 120 let, avšak nejstaršímu známému exempláři v Teesdale v severovýchodní Anglii je už 255 let. Nenápadné květy opyluje vítr a plody se semeny roznášejí ptáci. Jalovec není náročný na kvalitu půdy, ale problém je v tom, že rostliny vytvářejí životaschopná semena jen do určitého věku.  

Využití pro ilegální výrobu whisky

Ochranáři se obávají, že počet rostlin za posledních 30 let klesl o celých 70 procent. Podle Plantlife jsou jalovce v zemi v naprosté většině staré právě kolem stovky let a navíc intenzívní využívání volné půdy znemožňuje, aby se mladé rostlinky uchytily a dorostly.

Svůj podíl na mizení jalovců má údajně domácká výroba whisky. Jalovcové dřevo při hoření nevydává téměř žádný kouř, takže ilegální palírny na Skotské vysočině pod destilačními přístroji topí právě jím, aby je dým neprozradil.

Kromě toho, že černé plody jalovce jsou nepostradatelnou surovinou pro výrobu ginu a při úpravě zvěřiny, je rostlině připisována i schopnost vyvolat potrat - odtud její britský lidový název "zhouba levobočků".

aa, Právo

nahoru

Koktejl:

Do hrobu stylově. Výtvarník si vyrobil vlastní rakev připomínající vesmírnou raketu

-

dnes 13:57 Video: Výtvarník, designér a dřevosoustružník Antonín...

Bájný Excalibur byl vytažen z kamene. Neudělal to král Artuš, ale zloději

-

dnes 10:06 Excalibur zaražený v kameni na břehu velšského jezera...

Slíďák s mláďaty na zádech vyděsil párek cestovatelů

-

dnes 05:20 Když Pauline Keuzekampová se svým přítelem Valentijnem...

Austrálie testuje bezpilotní letoun proti žralokům

-

včera 19:25 Austrálie hodlá rozmístit bezpilotní letouny vybavené...

Uhynulého Karla Wilhelma nahradil u samic v královédvorské zoo hroch Mike

-

včera 15:42 Partnerem dvojice královédvorských hroších samic se...

Dron natočil na uhel spálené kalifornské město, ve kterém pošťák doručoval dopisy

-

včera 10:16 Video: Výjev jako z postapokalyptického filmu zachytil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby