Koktejl

Nález mladého jalovce odmění britští ochranáři lahví ginu

29.9.2004 09:15 Prvním padesáti dobrovolníkům, kteří najdou v Británii mladé jalovce, nabízí ochranářská společnost Plantlife International lákavou odměnu - láhev ginu. Plantlife se totiž obává, že tato rostlina na Britských ostrovech vymírá.

Jalovec obecný, Juniperus communis, je spolu se dvěma druhy borovic jedním ze tří "domácích" jehličnanů v zemi. Roste s výjimkou Kréty a Sardinie v celé Evropě a vyskytuje se i na jižní polokouli.

Jalovce se dožívají až 120 let, avšak nejstaršímu známému exempláři v Teesdale v severovýchodní Anglii je už 255 let. Nenápadné květy opyluje vítr a plody se semeny roznášejí ptáci. Jalovec není náročný na kvalitu půdy, ale problém je v tom, že rostliny vytvářejí životaschopná semena jen do určitého věku.  

Využití pro ilegální výrobu whisky

Ochranáři se obávají, že počet rostlin za posledních 30 let klesl o celých 70 procent. Podle Plantlife jsou jalovce v zemi v naprosté většině staré právě kolem stovky let a navíc intenzívní využívání volné půdy znemožňuje, aby se mladé rostlinky uchytily a dorostly.

Svůj podíl na mizení jalovců má údajně domácká výroba whisky. Jalovcové dřevo při hoření nevydává téměř žádný kouř, takže ilegální palírny na Skotské vysočině pod destilačními přístroji topí právě jím, aby je dým neprozradil.

Kromě toho, že černé plody jalovce jsou nepostradatelnou surovinou pro výrobu ginu a při úpravě zvěřiny, je rostlině připisována i schopnost vyvolat potrat - odtud její britský lidový název "zhouba levobočků".

aa, Právo

nahoru

Koktejl:

Čeští fanoušci Star Treku si natáčejí svůj seriál. Mají i vlastní velitelský můstek hvězdné lodi

-

dnes 10:54 Video: Čeští fanoušci televizního seriálu Star Trek,...

Ledecký napíše o olympijském úspěchu své dcery Ester píseň, bratr chystá komiks

-

dnes 08:43 Umělecká půlka rodiny Ledeckých zvěční olympijský...

Indičtí lékaři pacientovi úspěšně odoperovali údajně největší mozkový nádor na světě

-

dnes 03:00 Video: Týmu neurochirurgů z indické Bombaje se minulou...

V Olomouci se konaly soutěže v pojídání tlačenky a špekáčků, obě mají stejného vítěze

-

včera 17:52 Video: Své pověsti maxijedlíka nezůstal nic dlužen v...

Z mysteriózního opuštěného letadla se stala turistická atrakce

-

včera 14:03 Nechtěná turistická atrakce se stala z opuštěného...

Strážník pohotově chytil dítě padající ze třetího patra

-

včera 08:24 Video: Ve správný čas a na správném místě se nacházeli...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby