Domácí

Poslanci chystají bič na členy vlády. Účast na interpelacích má být povinná

obrazek

Prázdná ministerská lavice. Ilustrační foto

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

30.6.2016 14:53 Chabou docházku členů vlády na sněmovních interpelacích má vyřešit návrh poslanců Starostů a nezávislých a TOP 09. Do jednacího řádu Sněmovny chtějí zakotvit, že účast na interpelacích bude pro ministry povinná. Omluvit se budou moci například kvůli zahraniční cestě nebo ze zdravotních důvodů.

Návrh na povinnou účast na interpelacích předkládá poslankyně Věra Kovářová (STAN), místopředseda Sněmovny a šéf Starostů Petr Gazdík a poslanec topky Martin Plíšek. V důvodové zprávě uvádějí, že současná právní úprava ústních a písemných interpelací se jeví jako přežitá.

„Zejména v případě ústních interpelací s ohledem na časté absence členů vlády („rekordmanem” je ministr financí Babiš, který navštívil pouhou třetinu všech jednání) zcela zjevně není naplňován účel, se kterým je institut ústních interpelací v demokratickém parlamentním systému spojován,“ stojí v předloze, kterou mají Novinky k dispozici.

„Ministři si neplní svoje povinnosti,” podotkla Kovářová. „Pokládáme to za pohrdání parlamentní demokracií,” přidal se Plíšek.

Omluvit by se ministři mohli pouze ze závažných důvodů, například pokud budou v zahraničí nebo nemocní. „Návštěvy krajů před volbami nejsou důvod, proč by ministři na interpelacích měli chybět,” podotkl Plíšek.

A jak si chtějí poslanci účast členů vlády ve Sněmovně vynutit? Pokud by ministři nepřišli a nebyli by omluveni, interpelace by se v tom případě přerušily a začaly by se projednávat opoziční návrhy zákonů.

Nejhorší docházku má Babiš s Chovancem

Změnit by se měl také čas interpelací. Písemné jsou nyní každý čtvrtek od 9 do 11 dopoledne, ústní od půl třetí odpoledne do šesti. Podle poslanců by se měly prodloužit do sedmi do večera.

Interpelace byly kvůli neúčasti ministrů několikrát zrušeny. Nejhorší docházku mají ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nejvyšší účast má naopak ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

zpe, Novinky

nahoru

Domácí:

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

dnes 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

dnes 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...

Šéf chlebské zoo se omluvil za rasistický výrok o vévodkyni Meghan

-

dnes 15:18 Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické...

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby