Cestování

Drábské světničky jsou skvělým vyhlídkovým bodem

Z Drábských světniček lze dohlédnout i na Ještěd.

ZDROJ: Novinky

28.6.2016 11:34 Původně se jednalo o skalní hrad stavěný na pískovcových blocích. Dnes už z Drábských světniček v Českém ráji mnoho nezbylo. I přesto je odsud nádherný výhled do krajiny, který sem přitahuje mnohé turisty. Při dobré viditelnosti se dá dohlédnout až na liberecký Ještěd.

Drábské světničky byly vybudovány na izolovaných pískovcových blocích o výšce zhruba 15 metrů. Jejich dominantou byla mohutná věž chránící vstup na padacím mostě.

„Původně se jednalo o obranné hrady, které chránily stezky. Později se zde začala vyskytovat i husitská vojska, která zimovala u blízkého hradu Valečov. V jedné ze zdejších místností je pozůstatek oltáře se znakem kalichu,“ říká Jan Mertlík, bývalý pracovník Správy CHKO Český ráj.

Oltář se znakem kalichu, který je už stěží rozeznatelný.

FOTO: Novinky

Právě tesaný oltář je zdejším nejvýznamnějším objektem, objeven byl v roce 1921. Ale v současnosti už na něm kvůli turistickému ruchu mnoho vidět není.

Osídlení se datuje do 13. století

Mezi jednotlivými pískovcovými bloky vedou žebříky a mosty, aby se návštěvníci dostali do všech koutů. A zdejší výhled skutečně stojí za to, při dobré viditelnosti lze dohlédnout na hrad Bezděz, vrchol Ralska nebo také Ještěd. „Je vidět i komín mladoboleslavské Škodovky, to je takový výborný orientační bod,“ tvrdí Mertlík.

Podle nálezů bylo okolí Drábských světniček osídleno už ve 13. století, hrad byl založen až o dvě století později. Do skalních bloků bylo vytesáno zhruba 30 místností, které sloužily jako zásobárny. Husité obývali hrad kolem roku 1430, po bitvě u Lipan ho opustili.

Z Drábských světniček je krásně vidět do okolí.

FOTO: Novinky

O stovky let později za doby 2. světové války obývali skály partyzáni z řad horolezců. Model původních Drábských světniček lze spatřit v muzeu v Mnichově Hradišti.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

dnes 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

-

dnes 13:23 Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu....

Kvůli dokonalým fotografiím škodí návštěvníci Skotska divoké přírodě

-

dnes 11:37 Nenapravitelné škody mohou napáchat někteří turisté...

Tipy na víkend: Ochutnejte vína, pálenky i dobroty z celého světa

-

dnes 09:13 Vinobraní ještě zdaleka nekončí. Pokud stále chcete...

Chaloupka celá z čokolády nabízí zájemcům přespání v srdci Paříže

-

včera 15:36 V samém centru Paříže mohou zájemci přespat v...

Kanadské městečko Dildo táhne turisty kvůli svému lascivnímu názvu

-

včera 12:49 Obrazem: Dildo je sexuální pomůcka. Dildo je také...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů