Zahraniční

Němcova zavraždili kvůli slíbené odměně

obrazek

Boris Němcov

FOTO: Denis Sinyakov, Reuters

20.6.2016 17:19 Motivem loňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova nebyla náboženská nesnášenlivost a vyjádření jeho podpory časopisu Charlie Hebdo, ale touha po finanční odměně za vykonaný čin. V pondělí to řekl podle tiskové agentury Interfax mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Pět Čečenců, které policie označila za bezprostřední vykonavatele vraždy, u výslechu tvrdilo, že zabití opozičního politika bylo odvetou za podporu, kterou Němcov vyjádřil francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo, jehož redakci kvůli otištění karikatur proroka Mohameda vyvraždili loni v lednu teroristé.

Podle Markina se ale vražedný útok na Němcova připravoval už od září 2014, a tak Němcovův postoj k publikování karikatur motivem být nemohl. „Vražda byla prokazatelně spáchána se zištným cílem, tedy kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 miliónů rublů (5,5 miliónu korun),” uvedl Markin.

Mluvčí vyšetřovatelů potvrdil, že za objednatele zločinu považuje policie bývalého bojovníka čečenského bezpečnostního praporu Ruslana Muchudinova, který se ukrývá v zahraničí. Rusko na něj vydalo mezinárodní zatykač. Markin nově dodal, že policie pátrá i po „jiných, zatím blíže neurčených osobách”.

Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Borise Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova. Ten už publikoval několik nenávistných útoků proti ruské opozici, za které ho kritizovalo i nejvyšší ruské vedení.

Němcov se podle nich loni v únoru stal v centru Moskvy obětí spiknutí pětice mužů, kteří jsou ve vězení. Po inspirátorovi vražedného útoku policie stále pátrá.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Americké vládě hrozí platební neschopnost, Senát chce blokovat rozpočtové provizorium

-

dnes 06:32 Sněmovna reprezentantů USA schválila ve čtvrtek...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze

-

dnes 06:25 Když společnost Trump Organisation zastřešující byznys...

Bardotová: Herečky se v kampani MeToo jen pokrytecky zviditelňují

-

dnes 04:45 Brigitte Bardotová (83), legendární francouzská herečka...

Jihovýchod Asie děsí sílící džihád

-

dnes 03:50 Den před Silvestrem se na webu objevilo video se...

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Vězněné děti v Kalifornii byly v řetězech několik měsíců

-

včera 21:19 Třináct dětí, které věznili ve svém domě 56letý David...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby