Internet a PC

Apple prohrál patentový spor o iPhony. Okopíroval je prý od Číňanů

obrazek

Apple iPhone 6S

FOTO: archív výrobce

20.6.2016 09:32 Velmi nepříjemné problémy musí řešit zástupci americké společnosti Apple v Číně – na jednom z nejlukrativnějších světových trhů. Pekingský úřad průmyslového vlastnictví totiž minulý týden rozhodl, že iPhony 6 a 6S se až nápadně moc podobají smartphonu 100C od čínské společnosti Shenzhen Baili. Americký počítačový gigant tak patrně bude muset pozastavit prodej těchto dvou typů chytrých telefonů s logem nakousnutého jablka.

Apple v oficiálním prohlášení uvedl, že se proti rozhodnutí regulátora odvolá. Díky tomu získá dost času, aby se připravil na další právní bitvu.

Pokud by totiž soud rozhodl opět ve prospěch Shenzhen Baili, americká firma by musela ukončit prodej iPhonů 6 a 6S v čínské metropoli. Je navíc velmi pravděpodobné, že by se výrobce smartphonu 100C poté dožadoval zákazu prodeje jablečných telefonů po celé Číně.

To by byl pro Apple velký problém, protože Čína představuje pro americký podnik druhý největší trh na světě.

Shenzhen Baili 100C

FOTO: archív výrobce

Shenzhen Baili 100C má zaoblený design se zakulacenými rohy. To je jedna z hlavních podobností, která pekingskému úřadu průmyslového vlastnictví vadila.

Další má být prý stejné umístění hlavního fotoaparátu na zadní straně do stejných míst, tedy do levého horního rohu. Model 100C pracuje pod operačním systémem Android.

V Číně se Apple soudil o iPad

Podobný spor se odehrál v Číně už před léty, tehdy však šlo o značku iPad. Tu zástupci Applu koupili v roce 2009 od britské společnosti IP Application za 50 000 USD – téměř milión korun.

Jak se ale postupně ukázalo, IP Application nebyla prvním registrátorem značky, ale pouze koupila práva v roce 2006, tedy dříve než jakýkoli počítačový tablet od Applu vůbec existoval, od tchajwanské pobočky výrobce monitorů Proview.

Počítačový tablet Apple iPad

FOTO: archív výrobce

A právě v tom byl podle zástupců společnosti Proview problém. Tím, že značka byla koupena od tchajwanské pobočky, a nikoli od čínské centrály, byl údajně celý obchod neplatný. A kromě Proview tak nikdo neměl právo název iPad používat.

Obě firmy se dohodly na urovnání soudního sporu o název iPad na začátku července. Aby mohla společnost Apple používat na čínském trhu název iPad, zaplatila firmě Proview Technology 60 miliónů dolarů (1,2 miliardy korun). [celá zpráva]

Letos v květnu pak americký softwarový gigant prohrál v Číně spor o ochrannou známku iPhone v Číně. Stejný název tak podle rozhodnutí nejvyššího lidového soudu v Pekingu může nadále používat i firma Xintong Tiandi Technology, která prodává kabelky a další kožené zboží. [celá zpráva]

Kožená pouzdra od společnosti Xintong Tiandi nesoucí název iPhone

FOTO: archív výrobce

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Populární WhatsApp přestane na starších telefonech fungovat

-

dnes 13:30 Na pozoru by se měli mít uživatelé starších chytrých...

Akce, napětí i roztomilost. Co chystají tvůrci videoher

-

dnes 12:22 Video: Minulý týden se v americkém Los Angeles konala...

Alžírsko vypnulo v celé zemi internet. Aby studenti nepodváděli u maturit

-

dnes 10:58 K radikálnímu řešení přistoupilo u letošních...

Nové grafiky jen tak nepřijdou. Nvidia řeší problém s plnými sklady

-

dnes 09:48 Nové generace grafických karet od společnosti Nvidia se...

Instagram spouští IGTV, chce konkurovat YouTube

-

dnes 08:46 Novou sekci videonahrávek o délce až 60 minut spouští...

Mobily do škol nepatří, britský ministr navrhuje plošný zákaz

-

včera 13:40 Britské školy by měly úplně zakázat dětem používání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů