Zahraniční

Lékaři bez hranic na protest proti dohodě s Tureckem přestali přijímat příspěvky z EU

obrazek

Vozidla Lékařů bez hranic

Profimedia.cz

17.6.2016 12:29 Zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) přestává s okamžitou platností přijímat příspěvky od Evropské unie a jejích členských států. V pátek to podle agentury APA oznámilo vedení MSF ve Vídni. Organizace tímto krokem protestuje proti tomu, že se EU snaží zabránit uprchlíkům ve vstupu na své území. Řecko chce deportace uprchlíků do Turecka urychlit.

"Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu," uvedli MSF v tiskovém prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:
Jak jsem byl na kongresu Fialovy ODS - O podnětné návštěvě sjezdu strany píše Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Prasárna a svinstvo

Organizace kritizuje především březnovou dohodu mezi EU a Tureckem, na jejímž základě je možné vracet běžence z řeckých ostrovů do Turecka. Smyslem dohody je uzavřít uprchlíkům cestu, kterou loni do Evropy přišlo asi milión lidí. Řecko má podle ní vracet do Turecka ty, kteří nesplňují požadavky na udělení azylu nebo byla jejich žádost o azyl zamítnuta.

"Dlouho kritizujeme ostudnou reakci Evropy, která sází na odstrašování a nenabízí lidem pomoc ani ochranu. Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází," řekl generální tajemník MSF Jerome Oberreit.

Organizace loni získala od EU a jejích členských států celkem 46 miliónů eur (1,25 miliardy Kč), což pokrylo zhruba osm procent jejího celkového rozpočtu. Tyto peníze chce nahradit příjmy od soukromých dárců.

Řecko plánuje urychlení deportací

Řecko chce podle dohody s Ankarou v příštích týdnech zrychlit navracení uprchlíků do Turecka, sdělil ministr pro migraci Jannis Muzalas. Podle řeckých úřadů je na řeckých ostrovech asi 8400 uprchlíků a většina z nich chce o azyl požádat.

Řecko oznámilo, že do Turecka, odkud uprchlíci přicházejí, prozatím deportovalo 468 lidí. Žádný z nich o azyl nežádal. Mezi lidmi určenými k deportaci byli pouze dva Syřané, ale ti se proti rozhodnutí Řecka odvolali.

Muzalas v pátek řekl, že Řecko chce poslat do několika týdnů zpět do Turecka tisíce uprchlíků, kteří přišli přes Egejské moře, pokud tito lidé nesplní podmínky pro získání azylu v Řecku.

"Byl by to neúspěch, kdyby v příštím měsíci a půl z ostrovů neodjeli ti, kterým to bude uloženo," řekl ministr v tamní televizi. Na otázku, kolika lidí se to má týkat, odpověděl, že "více než poloviny" z těch, kteří jsou teď na ostrovech.

Na ostrovech panuje napětí

Řecký parlament ve čtvrtek rozhodl, že dva členy současné azylové komise nahradí soudci. Dosud v komisi byl státní úředník, osoba jmenovaná národním výborem pro lidská práva a zástupce agentury OSN pro uprchlíky.

Mezi běženci na ostrovech panuje napětí. Ti, kteří jsou tam od března, začátkem června protestovali proti zdlouhavé azylové proceduře a zapálili stany. Nepokoje vypukly na ostrovech Chios, Samos a Lesbos a vyžádaly si zranění desítek lidí.

Související témata:

Evropská unie

 

Turecko

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Účetní z Osvětimi musí do vězení, s žádostí o milost neuspěl

-

dnes 11:40 Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning musí nastoupit...

Kim Čong-un pošle na olympiádu do Jižní Koreje 230 roztleskávaček

-

dnes 11:14 Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry v...

Rusko nabízí zprostředkování rozhovorů afghánské vlády s Tálibánem

-

dnes 10:24 Rusko je připraveno poskytnout prostor pro uspořádání...

Švédové dostanou návod, co mají dělat, když přijde válka

-

dnes 09:51 Švédsko chce po více než třiceti letech vydat...

Sever ostrova Tchaj-wan postihlo zemětřesení

-

dnes 08:32 aktualizováno Tchajwanskou metropoli Tchaj-pej...

Polský boj proti interrupcím: Taxikář vezoucí ženu k zákroku má být spolupachatelem zločinu

-

dnes 07:59 I když v Polsku už nyní platí beztak jeden z...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby