Zahraniční

Lékaři bez hranic na protest proti dohodě s Tureckem přestali přijímat příspěvky z EU

obrazek

Vozidla Lékařů bez hranic

Profimedia.cz

17.6.2016 12:29 Zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) přestává s okamžitou platností přijímat příspěvky od Evropské unie a jejích členských států. V pátek to podle agentury APA oznámilo vedení MSF ve Vídni. Organizace tímto krokem protestuje proti tomu, že se EU snaží zabránit uprchlíkům ve vstupu na své území. Řecko chce deportace uprchlíků do Turecka urychlit.

"Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu," uvedli MSF v tiskovém prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Organizace kritizuje především březnovou dohodu mezi EU a Tureckem, na jejímž základě je možné vracet běžence z řeckých ostrovů do Turecka. Smyslem dohody je uzavřít uprchlíkům cestu, kterou loni do Evropy přišlo asi milión lidí. Řecko má podle ní vracet do Turecka ty, kteří nesplňují požadavky na udělení azylu nebo byla jejich žádost o azyl zamítnuta.

"Dlouho kritizujeme ostudnou reakci Evropy, která sází na odstrašování a nenabízí lidem pomoc ani ochranu. Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází," řekl generální tajemník MSF Jerome Oberreit.

Organizace loni získala od EU a jejích členských států celkem 46 miliónů eur (1,25 miliardy Kč), což pokrylo zhruba osm procent jejího celkového rozpočtu. Tyto peníze chce nahradit příjmy od soukromých dárců.

Řecko plánuje urychlení deportací

Řecko chce podle dohody s Ankarou v příštích týdnech zrychlit navracení uprchlíků do Turecka, sdělil ministr pro migraci Jannis Muzalas. Podle řeckých úřadů je na řeckých ostrovech asi 8400 uprchlíků a většina z nich chce o azyl požádat.

Řecko oznámilo, že do Turecka, odkud uprchlíci přicházejí, prozatím deportovalo 468 lidí. Žádný z nich o azyl nežádal. Mezi lidmi určenými k deportaci byli pouze dva Syřané, ale ti se proti rozhodnutí Řecka odvolali.

Muzalas v pátek řekl, že Řecko chce poslat do několika týdnů zpět do Turecka tisíce uprchlíků, kteří přišli přes Egejské moře, pokud tito lidé nesplní podmínky pro získání azylu v Řecku.

"Byl by to neúspěch, kdyby v příštím měsíci a půl z ostrovů neodjeli ti, kterým to bude uloženo," řekl ministr v tamní televizi. Na otázku, kolika lidí se to má týkat, odpověděl, že "více než poloviny" z těch, kteří jsou teď na ostrovech.

Na ostrovech panuje napětí

Řecký parlament ve čtvrtek rozhodl, že dva členy současné azylové komise nahradí soudci. Dosud v komisi byl státní úředník, osoba jmenovaná národním výborem pro lidská práva a zástupce agentury OSN pro uprchlíky.

Mezi běženci na ostrovech panuje napětí. Ti, kteří jsou tam od března, začátkem června protestovali proti zdlouhavé azylové proceduře a zapálili stany. Nepokoje vypukly na ostrovech Chios, Samos a Lesbos a vyžádaly si zranění desítek lidí.

Související témata:

Evropská unie

 

Turecko

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Trump nám nechce dávat ke kontrole svůj mobil, stěžují si bezpečnostní experti

-

dnes 09:07 Americký prezident Donald Trump používá mobilní...

Rodiče polských vozíčkářů už měsíc protestují na chodbách Sejmu. Chtějí vyšší podporu

-

dnes 08:28 V budově polského parlamentu už víc než měsíc trvá...

Arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

-

dnes 08:06 Arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) je vinen z...

Australan vytáhl syna z hořícího domu, doběhl pro pomoc a pak se mu zastavilo srdce

-

dnes 07:39 Heroický čin stál život sedmasedmdesátiletého Stevena...

Arabští princové nabízeli Trumpovi volební pomoc

-

dnes 06:05 Donald Trump jr., nejstarší syn amerického prezidenta,...

Polští zloději ukradli díly z mercedesu, který ještě nebyl na trhu

-

dnes 05:23 Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby