Krimi

Za vraždu bruntálské barmanky dostal číšník 14 let

24.9.2004 15:44 Čtrnáct nejlepších let svého života stráví za mřížemi dvacetiletý Tomáš Vereš, který letos 16. března nad ránem ubodal stejně starou barmanku v bruntálské herně Fénix Radku Trnčákovou.

Přísný trest ostravský soud odůvodnil především značnou brutalitou útoku, během kterého servírka utrpěla devatenáct bodných ran do krku, hrudníku a břicha.

S barmankou byli kamarádi

"Zarážející rovněž je, že obžalovaný zneužil důvěry osoby, se kterou se velice dobře znal," řekla soudkyně Renata Gilová. Poukázala na to, že před útokem v prázdné provozovně se pohyboval za barovým pultem a na servírku nejprve zaútočil zezadu, takže je jasné, že od ní měl naprostou důvěru.

Vereš se s mladou servírkou, se kterou se znal asi pět let, nejprve pohádal a pak ji začal zezadu škrtit. "Silou velké intenzity ji desetkrát bodl do krku a devětkrát do horní části hrudníku," tvrdila obžaloba. Pak podle státního zástupce sebral z pultu číšnický flek, v němž bylo skoro 24 tisíc korun a utekl. K vraždě, k níž se Tomáš Vereš pod tíhou důkazů po několika hodinách přiznal, se ale dnes nehlásí.

Podle předsedkyně trestního senátu Verešovi přitížilo i předchozí odsouzení za krádež. "Polehčující okolnost jsme shledali pouze jednu jedinou, a to nízký věk odsouzeného," řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku.

K vraždě se neznal

Argumenty Vereše, který přes své prvotní přiznání vraždu tvrdošíjně popíral, se během hlavního líčení podařilo zcela vyvrátit. Vereš například tvrdil, že v baru sice delší dobu popíjel, pak ale odešel. Po chvíli si uvědomil, že tam zapomněl cigarety, a vrátil se.

"Když jsem vešel dovnitř a podíval jsem se za barový pult, viděl jsem tam ležet Radku. Byla celá od krve. Já jsem s ní zatřásl, aby se probrala. Když jsem viděl, že nejeví žádné známky života, utekl jsem. Prostě jsem dostal strach," řekl obžalovaný.

Soudkyně ale takovou verzi vyloučila. "Kdyby tomu tak bylo, choval by se úplně jinak. Místo toho po činu šel domů, kde se vyspal. O tom, že v baru byl, se nezmínil ani před svoji matkou, ani před dalšími kamarády. Do doby, než si ho zavolala policie, o událostech s nikým nemluvil," dodala soudkyně.

Na zločin se připravoval

O tom, že takový zločin plánoval, navíc u soudu vypovědělo několik svědků. Ti tvrdili, že je Vereš přesvědčoval, aby si k finanční situaci přilepšili právě loupeží ve Fénixu. Přísný trest u soudu oplakal nejen odsouzený, ale i jeho matka, maminka zavražděné dívky a další lidé, převážně ženy z Bruntálu.

Nikdo ze zúčastněných nechtěl rozsudek komentovat. "Žádný trest mi moji dceru nevrátí, zůstala jsem úplně sama," řekla novinářům pouze matka zavražděné Radky.

Tragédie se odehrála jen dvanáct dní poté, co byla na benzínové stanici na Žlutém kopci podobným způsobem ubodána 49letá čerpadlářka. Obyvatelé malého okresního města pak začali nakupovat spreje, určené pro sebeobranu. Rozjitřenou náladu ve městě uklidnila až policie, která vraha bruntálské servírky zatkla několik desítek hodin po činu.

Z první vraždy čerpadlářky policie od května viní řidiče z povolání Josefa Kekeláka, který by měl stanout před soudem do konce roku.

Rozsudek nad Tomášem Verešem zatím není pravomocný, odsouzený se proti němu na místě odvolal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Konečný verdikt by tak měl vynést Vrchní soud v Olomouci.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Nehoda uzavřela pražský okruh, dva zranění

-

dnes 06:58 aktualizováno Nehoda kamiónu a dodávky uzavřela ve...

Hasiči likvidují na Berounsku požár lesa na kopci, v akci jsou i vrtulníky

-

včera 17:45 Video: Několik desítek hasičů bojuje s požárem u obce...

Útočník v pražském Sherwoodu šel sokovi nožem po krku, trefil ruku a zmizel

-

včera 17:23 Pražští policisté dopadli v pondělí...

Chytil mě do kravaty a chtěl mě vytáhnout z auta, řekl řidič o policistovi z Plzně

-

včera 15:18 Audio: Výpovědí poškozeného řidiče Josefa Vávry...

Na Plzeňsku hořely hektary lesa

-

včera 14:01 aktualizováno S rozsáhlým požárem lesa od úterního...

Cizinec v BMW ujížděl Prahou. V křižovatce ho smetlo auto

-

včera 13:23 Video: Nehodou skončilo pondělní policejní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů