Cestování

Guadeloupe a Dominika: plážové ráje s horkým jezerem, v němž si pivo nevychladíte

obrazek

Dominiku i Guadeloupe vyhledávají turisté toužící po klidnějším Karibiku.

FOTO: bigstock.com

18.6.2016 18:00 Ležíte si na pláži, nohama si pohráváte s jemným pískem, nad vámi se v lehkém větříku občas zavlní listy palem a vy si každým kouskem těla vychutnáváte sluneční paprsky. Když si chcete svůj pobyt zpestřit, vyrazíte do hor. Vítejte na Malých Antilách. Víte, jak to tam vypadá?

Konkrétně na ostrovech Guadeloupe a Dominika. Ne, nespletli jsme se – opravdu myslíme Dominiku, a ne Dominikánu, tedy Dominikánskou republiku. Na rozdíl od ní tyto dva ostrovy totiž nabízejí tak trochu jiné zážitky.

Dominika – ostrov s jezerem, v němž stále vyvěrá voda

Na rozdíl od pro turisty notoricky známé Dominikánské republiky je ostrov Dominika rozmanitější, jeho příroda je divočejší a klikatí se zde jen jedna silnice, ta po pobřeží. Proto je pro část turistů zajímavější a krásnější – to už je na zvážení každého. Samostatný stát a zároveň ostrov Dominika je součástí souostroví Malé Antily a nachází se mezi Guadeloupe a Martinikem, dvěma francouzskými zámořskými departementy.

Zatímco po Dominikáně lační nejeden cestovatel, na Dominiku se vydávají opravdoví fajnšmekři, kteří chtějí víc než jen krásné dlouhé pláže. Takoví znalci sem létají za plážemi s černým pískem, za sirnými prameny, barevnými potoky nebo za horami. A také za jezerem Boiling Lake, v jehož středu vyvěrá vroucí voda a hladinu zahalují stálá oblaka páry. V jezeře se opravdu koupat nedá a pivo si v něm také nevychladíte – teplota vody je totiž asi 90 °C.

V Boiling Lake se nekoupejte, příjemné by to rozhodně nebylo. Voda má 90 °C.

FOTO: George Kourounis

Na otázku, jak je jezero hluboké, zatím neexistuje jednoznačná odpověď. Naměřit se podařilo hloubku 60 metrů, ale v kotlíku, kde voda vyvěrá, by mohla dosáhnout ještě překvapivějších hodnot.

Cesta k jezeru není jako procházka parkem
Budete-li chtít vidět Boiling Lake na vlastní oči, vydejte se k němu raději s průvodcem, zabalte si pořádnou svačinu a nechoďte jen tak v žabkách – cesta údolím Prázdnoty, které je takřka bez vegetace, je totiž složitější, než by se mohlo zdát. Určitě potkáte několik jezírek s teplou vodou, v nichž se vykoupat můžete, dávejte jen dobrý pozor, do kterého vstupujete, abyste se nespálili.

Dominiku vyhledávají spíše ti turisté, kteří nechtějí být obklopeni dalšími tisícovkami jiných turistů. Rozhodně zde není resort vedle resortu, atmosféra je celkově komornější než třeba v Dominikáně.

Kromě výletu k jezeru nebo do hor můžete také navštívit místa, kde se natáčeli Piráti z Karibiku, nebo se podívat do skanzenu Karibů a dozvědět se něco o životě původních obyvatel.

Guadeloupe – ostrov, odkud si muži vozí Bois bande

Severní soused Dominiky, ostrov Guadeloupe (tedy ve skutečnosti dva ostrovy spojené mosty se silnicí), je nejvzdálenějším regionem Evropské unie na světě. Území totiž patří Francii už od doby, kdy ho roku 1635 Francouzi kolonizovali. Výjimkou bylo krátké období švédské a britské okupace.

Na rozdíl třeba od Dominikánské republiky je zde příroda rozmanitější a divočejší.

FOTO: bigstock.com

To, že ostrov náleží k Francii, s sebou nese nejednu výhodu – platí se tu eurem, domluvíte se francouzsky a anglicky a k cestování sem nepotřebujete víza. Jste zkrátka ve Francii.

Guadeloupe je od Dominiky vzdálen asi 50 km, ale nabízí podobně krásné dobrodružství jako již zmíněná Dominika. Nejen nádherné pláže s komornějším množstvím turistů omývané tyrkysovou vodou oceánu, ale také hustě zarostlé pralesy a sem tam sopka, která je – věřte, nebo ne – činná.

Přečtěte si také:

Oba ostrovy Guadeloupe vypadají společně jako malinko pochroumaný motýl. Jedno jeho křídlo je přitom hornaté a jeho součástí je národní park kolem sopky La Soufriére, druhé křídlo je plošší a dominují mu zejména banánové a ananasové plantáže.

Nejvyhledávanější lokalitou na ostrově je letovisko Gosier, kam jezdí Evropani i Američani, ale i gurmáni za kvalitním rumem a milovníci kreolské kuchyně za nejrůznějšími lahůdkami. Kromě pobytu na pláži můžete také vyzkoušet některé vodní sporty, případně si půjčit auto a vydat se na vlastní pěst objevovat krásy ostrova – například hlavní město Basse-Terre, kávové plantáže nebo město Point á Pitre.

Jak se vám líbí pláž u města Sainte-Anne na Guadeloupe? Nádhera, že?

FOTO: bigstock.com

Trhy v Point á Pitre jsou proslulé, nevynechte je při svém cestování!

FOTO: bigstock.com

Častým suvenýrem, který si odsud vozí mužská část turistů, je Bois bande – jakási viagra na přírodní bázi, kterou babky bylinkářky prodávají mnohdy ve velkém.

Inzertní sdělení: Poznejte nepoznané Malé Antily!
 

FOTO: ESO travel

Odpočiňte si na Dominice pasivně i aktivně!

Vydejte se na Dominiku, která nabízí překrásné pláže, hory, pralesy, sopky a třeba i jezero, v němž stále vyvěrá vroucí voda. Příroda je zde až překvapivě rozmanitá a davy turistů tu nepotkáte. Zkrátka takový komornější Karibik.

Poznejte Dominiku i Guadeloupe

Udělejte si krásnou dovolenou na ostrovech Dominika a Guadeloupe, v různorodé přírodě, na krásných plážích a v luxusním hotelu. Odpočinku i poznání si užijete dosyta i díky meditačním programům nebo pěším výpravám.

FOTO: ESO travel

Vyberte si z nabídky last minute zájezdů do celého světa. Připravila je pro vás cestovní kancelář ESO travel, specialista na cestování za exotikou.

Čtěte dále

Přečtěte si také o krásných italských ostrovech, poznejte místa spojená s první vlnou zlaté horečky a podívejte se do dokonale čistého Singapuru. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán

Koho na Dominice a Guadeloupe potkáte?

Pokud si myslíte, že takto osamoceně na ostrovech v moři nikdo nežije, pak vězte, že tu nějakého toho domorodce potkáte.

Na Dominice žije asi 73 tisíc stálých obyvatel, a to na 750 km čtverečních, což je území o velikosti jeden a půl Prahy. Více než 90 % obyvatel jsou černoši, potomci afrických otroků z dob kolonialismu, asi 1,5 % z populace jsou Karibové – potomci původních obyvatel.

Převážná většina obyvatel jsou římští katolíci a snad se všemi se dá domluvit anglicky – angličtina je totiž zdejším úředním jazykem.

Ostrov Guadeloupe obývá téměř 402 tisíce obyvatel na 1 680 kilometrech čtverečních. Jde o potomky afrických otroků a francouzských osadníků, nemůžeme nezmínit zdejší mulaty – míšence dřívějších otroků a osadníků.

Drtivá většina obyvatel se hlásí k římskokatolickému vyznání a mluví francouzsky, protože právě francouzština je úředním jazykem.

nahoru

Cestování:

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

dnes 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

-

dnes 13:23 Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu....

Kvůli dokonalým fotografiím škodí návštěvníci Skotska divoké přírodě

-

dnes 11:37 Nenapravitelné škody mohou napáchat někteří turisté...

Tipy na víkend: Ochutnejte vína, pálenky i dobroty z celého světa

-

dnes 09:13 Vinobraní ještě zdaleka nekončí. Pokud stále chcete...

Chaloupka celá z čokolády nabízí zájemcům přespání v srdci Paříže

-

včera 15:36 V samém centru Paříže mohou zájemci přespat v...

Kanadské městečko Dildo táhne turisty kvůli svému lascivnímu názvu

-

včera 12:49 Obrazem: Dildo je sexuální pomůcka. Dildo je také...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů