Cestování

Tisícileté květiny rostou uprostřed pouště. V Sossusvlei se zastavil čas

obrazek

Sossusvlei rozhodně není nudná jednobarevná poušť.

FOTO: bigstock.com

14.6.2016 17:00 Pohyby kurzů jihoafrického randu a namibijského dolaru způsobily, že na jihu Afriky je nyní pro Evropany levno jako nikdy předtím. I proto počet turistů mířících do těchto končin roste geometrickou řadou. Týká se to i cestování do namibijské pouště Sossusvlei, jižního okraje pouště Namib. Tam se stává i to, že písek časem zkamení. V Sossusvlei se zkrátka zastavil čas.

S naprostou jistotou to sice vědci nevědí, ale velmi pravděpodobně je Sossusvlei nejstarší poušť na planetě. Duch dávno minulých dob se zde drží i díky rostlině welwitschii podivné. Ta se do oblasti dostala už před třemi sty miliony let a přežívá dodnes.

Okolní krajina tehdy vypadala úplně jinak, ovšem květina si dokázala poradit i se složitými podmínkami vyprahlé pouště. Když nejsou příhodné podmínky, dokáží semena přežít v půdě v klidu několik let. Rostlina se z nich stane, teprve až to příznivější počasí dovolí.

Takhle velká welwitschia může být stará i kolem 1500 let.

FOTO: bigstock.com

Nikde jinde na světě nenajdeme další zástupce welwitschie, která tak trochu připomíná chobotnici. Tahle živoucí fosilie má opravdu tuhý kořínek, dožije se v poušti až tisíců let. Neohrožují ji ani blázniví sběratelé, jejichž nenechavost ohrožuje přežití spousty rostlinných druhů. V Angole, kam její výskyt z Namibie částečně přesahuje, totiž stále zůstává velký počet nášlapných min bránících vstupu do některých oblastí výskytu rostliny. Válka, jež si vyžádala mnoho životů, tak paradoxně pomohla chránit celý jeden druh.

Přečtěte si další články o exotických lokalitách:

Poušť, kde se zastavil čas: písečné duny zkameněly

Unikátní endemické květiny nejsou zdaleka to jediné, co činí cestování po Sossusvlei zajímavé a krásné. Zmínit musíme i zkamenělé duny. Za miliardy let ztvrdy a stal se z nich kámen, kterým nepohne ani silný vítr. V celé poušti jich najdeme několik.

Ty nejvyšší duny ale kamenné nejsou, a tak jejich přesnou výšku upravují poryvy větru. V současnosti vede Big Daddy, tedy „Velký taťka”, s výškou okolo 325 metrů.

Dojít po písku na vrchol duny není žádná legrace. Naštěstí to ulehčují vyšlapané cestičky. Za ten výhled to ale stojí.

FOTO: bigstock.com

Kde uvidíte gazelu na poušti?

Zarytí odpůrci klasické dovolené na lehátku či na dece u vody v Sossusvlei zajásají, řeka tudy totiž protéká jednou za pět až deset let. Díky tomu se tu udržuje na zdejší podmínky pestrý život. Po píscích jihu Namibie se prohánějí antilopy, gazely a řada brouků. Obrovská ptačí hnízda oživují stromy, které mají z úsporných důvodů vždy jen několik málo listů. Díky hnízdům jsou košatější.

Ptáci v Namibii při stavbě hnízd netroškaří.

FOTO: ESO travel

Dopřát si uprostřed divočiny Namibie luxus s bazénem? Žádný problém!

FOTO: jhetzel (Flickr)

O košatých stromech a pestré fauně se naopak nedá mluvit u oblasti Deadvlei, ačkoliv v celém Sossusvlei patří k nejnavštěvovanějším atrakcím. Kdysi tudy protékala životonosná řeka, ovšem časem změnila koryto a zdejší rostliny začaly usychat. Ze země tak nyní ční mrtvé pahýly a pláň vypadá jako stromový domov důchodců. Přes veškerou úctu ke skomírajícím velikánům musíme uznat, že místní stromový hřbitov vypadá skvěle, obzvláště při západu a východu slunce. Rozhodně stojí za fotku.

Voda a poušť. Že to nejde dohromady? V Sossusvlei ano.

FOTO: Nileguide.com

Dáte si natural, diesel, nebo jídlo?

Oblíbený cíl všech fotografů najdeme také na Duně 45. Ne snad, že by místní úřady pečlivě číslovaly každý písečný přesyp. Číslo 45 si duna vysloužila tím, že stojí na pětačtyřicátém kilometru cesty ze Sesriem, z nejbližšího kusu civilizace v místě, kde bývalo vždy těžké kohokoliv potkat.

Kdo si chce odpočinout od každodenního shonu a stresu, má k tomu v namibijských píscích nejlepší příležitost. Tady si ve snové krajině užijete klidného rozjímání ažaž. Mimochodem, cestovatelské magazíny jako National Geographic řadí fotografie ze Sossusvlei k těm nejlepším ze všech možných koutů světa.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou po vodě!

Podívejte se do Namibie!
 

Procestujte Namibii!

Namibie není jen písek. Přesvědčte se a uvidíte lvy, žirafy nebo nosorožce v přirozenějším prostředí, než jaké známe z výběhů zoo. Milovníci drahokamů se mohou kochat produkty jihoafrických dolů. Do písků Sossusvlei se také podíváte a vyšplháte na vysokou dunu. Vydejte se s námi do Afriky!

Diamanty Afriky: Země Jižního kříže

Využijte ideálního měnového kurzu randu a podívejte se na jih Afriky, dokud je tam levno! Špičkový program pro nejnáročnější cestovatele zahrnuje neopakovatelné safari a návštěvu přírodních ikon Zimbabwe, Botswany, Namibie a JAR. To nejlepší z jihu Afriky vtěsnané do dvou týdnů.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Namibie. Připravila ji pro vás cestovní kancelář ESO travel, specialista na cestování za exotikou.

Čtěte dále

Přečtěte si také o tajemném kraji, z něhož ční sopka Bromo, zjistěte, jak se mění Kuba, a podívejte se na záhadný Velikonoční ostrov. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika 

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán

Namibie a její sousedé

Stát oficiálně sousedí s celkem čtyřmi státy, nicméně poznáme, že to tak úplně neplatí.

Namibie

Kromě Sossuvlei a jejího bezmála dvousetmetrové Duny 45 sestávající z oranžových nánosů z pouště Kalahari, které přinesla Oranžová řeka, se země pyšní třeba domorodými trhy ve Windhoeku nebo národním parkem Etosha. Evropany zaujmou i kmeny jako Himba, jehož lid si dodnes uchoval v oblasti tradiční způsob kočovného života.

Angola

Zaráží vás při sledování sportovních přenosů, že mnozí angolští sportovci mají portugalská jména? Žádný div, když uvážíme, že Angola kdysi patřila k portugalským državám. Střety moderní evropské kultury s pozůstatky tradic jsou všudypřítomné. Kousek od pobřeží tedy lze sledovat přípravu jídla ve starobylé hliněné peci, zatímco opodál v moři pracuje na plný výkon ropná věž.

Zambie

V Zambii, konkrétně v městečku Mukuni’s žije jedna z největších od civilizace odtržených skupin na světě. Asi pět tisícovek lidí tu i na začátku jedenadvacátého století žije dle dávných tradic.

Opodál najdeme město Livingstone pojmenované po legendárním cestovateli, který v oblasti učinil několik významných objevů a otevřel Afriku dalším generacím. Navštívit pochopitelně lze i Livingstonovo muzeum.

Botswana

Na rozdíl od velkých sousedů Jihoafrické republiky a Namibie nemá Botswana moře, nicméně na nedostatek vody si stěžovat nemusí. V procentuálním vyjádření jí je o něco více než v Česku, a to i přes extrémně horké klima. Zemi zachraňuje řeka Okavango s mohutnou deltou, v níž žijí rozmanité druhy zvířat i rostlin.

Jihoafrická republika

Vybrat něco z magnetů Jihoafrické republiky zároveň znamená opomenout spoustu jiných míst, nicméně pro milovníky divočiny a přírodních krás vypíchneme alespoň Krugerův národní park nebo mys Dobré naděje.

Zimbabwe

Možná vás zarazí, že považujeme Zimbabwe, navzdory všem faktům, za souseda Namibie. Oficiálně nemají tyto země společnou hranici, ovšem na řece Zambezi najdeme místo dlouhé dvě stě metrů, v němž na jednom břehu leží Namibie a na druhém Zimbabwe.

V této zemi lze zhlédnout spoustu přírodních krás, nicméně všechny blednou před Viktoriinými vodopády, jejichž návštěva je téměř povinností pro všechny turisty, kteří oblastí projíždí.

nahoru

Cestování:

V Číně mají i druhou velkou zeď. Slávy té první ale nedosahuje

-

včera 13:06 Obrazem: Prohlásit o Číně, že je zemí velkých zdí,...

Archeologické naleziště v Egyptě se promění na muzeum pod širým nebem

-

21.9. 16:07 Video: Poprvé bylo odkryto v 19. století....

Pokuty za sezení na špatném místě? V Benátkách chystají nové nařízení

-

21.9. 13:19 Právě jste přijeli do Benátek. Pár hodin se procházíte...

Pestrý kubánský koktejl Villa Clara

-

21.9. 10:58 Lenošení na plážích s velejemným pískem na Cayos de...

V Česku se představí portugalští předci starokladrubského koně

-

21.9. 09:03 Do České republiky míří předci starokladrubských koní....

Hotely na španělském Costa Blanca skončily s minibary kvůli neplatícím hostům

-

20.9. 15:45 Některé hotely na španělském pobřeží Costa Blanca...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů