Ekonomika

Loňský stavební boom střídá propad, dokončených bytů je o pětinu méně

obrazek

Stavební výroba

FOTO: David Ryneš, Novinky

7.6.2016 09:14 (aktualizováno: 7.6.2016 10:05) Stavebnictví v Česku v dubnu dál zrychlilo meziroční pokles na 13,7 procenta po březnovém propadu o 12,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb. Ubylo také zahájených i dokončených bytů.

Produkce v pozemním stavitelství (stavby a opravy bytů a budov) meziročně klesla o 12,8 procenta a výroba v inženýrském stavitelství, které tvoří hlavně dopravní stavby, se snížila o 15,5 procenta.

Počet bytů, které se v dubnu začaly stavět, klesl meziročně o 3,3 procenta na 2614. Stavebníci dokončili 1617 bytů, což bylo proti loňskému dubnu o 17,8 procenta méně.

Stavebních povolení úřady vydaly v meziročním srovnání o 2,9 procenta víc, a to 7119. Orientační hodnota těchto staveb stoupla o 40,5 procenta na 31,1 miliardy korun.

Developeři kritizují byrokracii

„Boom stavebníků, který v minulém roce zařídilo dočerpávání peněz z EU, je pryč, a tak produkce tohoto odvětví padá. Jak se zdá, na obrat si nejspíše ještě chvíli počkáme. Vydaných povolení sice trochu přibylo, ale zatím ani ta aktuálně nejperspektivnější část stavebnictví těžící z realitního boomu – bytová výstavba – nejnovějšími výsledky rovněž neoslnila,” uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Někteří developeři si stěžují na pomalé povolování staveb úřady, takže nestíhají pokrýt poptávku po bytech taženou levnými hypotékami.

„Lék na problémy sektoru je jednoduchý: výrazně zjednodušit proces povolování staveb ze třístupňového na jednostupňový. Abychom se v délce získání stavebního povolení nemuseli poměřovat s Irákem, ale raději s vyspělými státy západního světa,” řekl ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Brexit bez dohody by země EU stál přes pět a půl biliónu, spočítal MMF

-

dnes 18:47 Pokud Británie opustí příští rok Evropskou unii bez...

Firmy luxují úřady práce. Zaměstnání už sežene téměř každý

-

dnes 17:47 Nezaměstnanost v Česku láme rekordy, stále ale ještě...

Firma Burberry spálila své luxusní parfémy a kabelky za stamilióny. Nechce zlevňovat

-

dnes 15:47 Britský výrobce luxusního módního zboží Burberry loni...

Suspendovaný šéf Audi podal stížnost proti vzetí do vazby

-

dnes 14:35 Dočasně uvolněný šéf automobilky Audi Rupert Stadler...

Bulharský regulátor zablokoval prodej tamní televize skupině PPF

-

dnes 13:32 aktualizováno Bulharský regulátor zablokoval plánovaný...

Oběd za 115 korun. Češi platí o 13 korun víc než před dvěma lety

-

dnes 12:47 Průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu v červnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů