Kultura

Náchodská pocta Škvoreckému

23.9.2004 18:50 "Josef Škvorecký pro mne byl symbolem proměn naší země, kterými v posledním půlstoletí procházela," řekl prezident Václav Klaus ve středu v úvodu třídenní mezinárodní konference věnované slavnému spisovateli v jeho rodném Náchodě.

Charakterizoval tak podobu i význam jeho života a díla. Klause nejvíce oslovila Škvoreckého úcta ke konzervativním hodnotám a svobodomyslnosti západního světa zejména anglosaského, které vnášel do české literatury.

"Nemohl se proto zařadit do rámce socialistické kultury ani v době, kdy řada autorů, kteří ještě včera opěvovali Stalina, začala objevovat Franze Kafku," podotkl, když mluvil o 60. letech minulého století. To už měl Škvorecký za sebou prozaickou prvotinu Zbabělci (1958).

Milana Uhdeho, který na Klause navázal, v románu obzvlášť zaujal obraz o nevyzpytatelných Rudoarmějcích povzbuzených alkoholem.

"Na to, jak Rudoarmějci znásilňovali ženy od dívenek po stařenky, jsem si pamatoval, i když jsem tomu tehdy nerozuměl. Nikdy jsem ale nevěřil, že někdo najde odvahu to literárně popsat," prohlásil o knize, která prolomila oficiální tabu.

"Národní umělec Karel Nový ho za to nazval prašivým kotětem. Podobně jako Jarmila Glazarová, jež se pozastavovala nad shovívavostí soudců posílajících nepřátele socialismu na doživotí a nikoliv na smrt, naříkala, že Škvorecký przní češtinu," řekl Uhde, který svůj příspěvek nazval Prozíravý šílenec.

"Škvorečtí stáli v Kanadě před rozhodnutím, zda věnovat našetřené peníze na koupi domku nebo na rozjezd nakladatelství 68 Publishers. Naštěstí se rozhodli pro nakladatelství a zůstali v dvoupokojovém bytě v devátém patře čtvrti Saint James Town, což už tehdy nebyla nijak zvlášť dobrá adresa," přiblížil kanadské začátky dvojice emigrantů zprvu žák a posléze Škvoreckého kolega, profesor torontské univerzity Michal Schonberg.

Bohatý program konference, které se účastní desítky literárních vědců z Evropy a Ameriky i studenti Literární akademie nesoucí Škvoreckého jméno, která spolu s Náchodem konferenci uspořádala, vrcholí kulturními akcemi. Patří k nim představení Divadla Járy Cimrmana Vyšetřování ztráty třídní knihy, Škvorecký byl totiž prvním předsedou cimrmanologické společnosti.

František Cinger, Vladislav Prouza, Právo

nahoru

Kultura:

Festival nového divadla nabídne Roštěnky, Erbena i Václava Havla

-

včera 16:15 Divadelní festivaly ovládnou v září a říjnu Jičín,...

Beethovenova opera Fidelio se vrací

-

včera 15:45 Téměř po třiceti letech se vrací do repertoáru...

Přijíždí reggae legenda Toots & The Maytals

-

včera 14:27 Už v pondělí 24. září vystoupí v pražském Lucerna...

Xindl X: Písničky přicházely samy a poměrně rychle

-

včera 12:00 Video: Nové album Xindla X se jmenuje Sexy Exity a...

Osudová kulka změní život sedmi lidí

-

včera 11:48 Na začátku padne výstřel, který protne osudy sedmi...

RECENZE: Po čem muži touží. Polívková hraje chlapa v ženském těle

-

včera 11:19 O tom, jestli to mají v životě snazší muži nebo ženy,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů