Zahraniční

Návrhy nepřejmenovat Komsomolsk a Dněpropetrovsk neprošly

obrazek

Dněpropetrovsk se nově jmenuje Dnipr

Profimedia.cz

1.6.2016 23:14 Kvůli přejmenovávání měst na Ukrajině v rámci dekomunizace se ve středu strhly tvrdé hádky v ukrajinském parlamentu. Návrh vrátit původní názvy - Dněpropetrovsk a Komsomolsk, ale neprošel. U prvního města bylo pro jen 18 zákonodárců, u druhého 20, uvedla Ukrajinska pravda.

Po schválení zákona o „dekomunizaci” bylo na Ukrajině v květnu rozhodnuto o přejmenování šesti velkých měst, téměř 300 menších obcí a devíti okresů, které nesly názvy někdejších bolševických vůdců nebo sovětských funkcionářů. Strženy byly desítky soch a památníků.

Konflikt v parlamentu vyvolalo přejmenování milionového východoukrajinského města Dněpropetrovska, které nese od 19. května nový název Dnipro (Dněpr).

Důvodem pro přejmenování bylo, že jméno město dostalo podle Grigorije Petrovského, který se prý podílel na vyvolání hladomoru na Ukrajině. Přesto je 90 procent obyvatel proti novému názvu, uvedla Ukrajinska pravda.

Téměř všichni obyvatelé proti

Spor se ale vyhrotil zejména kolem nového názvu padesátitisícového Komsomolska. Město založené v 70. letech minulého století a pojmenované na počest tehdejší sovětské mládežnické organizace - komsomolu, dostal název Horišni Plavni (Horní blata).

Podle tamního starosty Dmytra Bykova se nelíbí 98 procentům obyvatel. Tvrdí, že název není autentický, přestože ves toho jména podle historiků kdysi na místě existovala.

Bykov zmínil, že oblast byla místem sovětských staveb mládeže. Ve městě podle starosty žije 16 000 lidí, kteří Komsomolsk vlastníma rukama budovali. „Jak se jim mám podívat do očí?” řekl novinářům. Radnice chce změnu názvu zažalovat.

Šéf sněmovny Andrij Parubij při rozpravě oznámil, že mu řada lidí vyhrožovala, pokud nové názvy nezruší. „Nátlak je nesmyslný. Rozhodli jsme se vrátit Ukrajině ukrajinskou tvář a dnes jsme to udělali,” prohlásil.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu, píše agentura Bloomberg

-

dnes 04:58 Ruský prezident Vladimir Putinběhem summitu v...

Trump nechal Putina pozvat do Washingtonu

-

včera 23:05 Americký prezident Donald Trump požádal svého poradce...

USA považují Guccifera 2.0 za důkaz vměšování Moskvy

-

včera 21:06 Původně se za pseudonymem Guccifer skrýval rumunský...

V Popradu vyhlásili kvůli bleskovým povodním mimořádný stav

-

včera 20:21 Video: Z důvodu přetrvávajících dešťů a lokálních...

Trump chce přebarvit Air Force One, je prý málo vlastenecký

-

včera 19:26 Video: Létající pevnost amerických prezidentů Air...

Problém vyřešen, belgická letiště opět přijímají

-

včera 17:35 aktualizováno Belgie ve čtvrtek vpodvečer na několik...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů