Domácí

Kdo je Michal Horáček, jsem nevěděl, řekl Zeman

obrazek

Prezident Miloš Zeman

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

29.5.2016 18:07 (aktualizováno: 29.5.2016 18:36) Prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že když se dozvěděl, že o kandidatuře na prezidenta uvažuje Michal Horáček, zeptal se svých spolupracovníků, kdo to je. Uvedl také, že nezná jedinou jeho píseň.

„Dozvěděl jsem se, že je to textař, že je to snad bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna a miliardář. Pak jsem se zeptal, jakou má praxi v politice a dozvěděl se, že spolu s panem Bursíkem (bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. pozn, red.) zakládali jakousi liberálně-ekologickou stranu a ta strana má prakticky nulové preference. To je všechno, co o panu Horáčkovi vím,” uvedl Zeman v rozhovoru.

Doplnil, že každý, komu je víc, než 40 let má právo kandidovat na prezidenta a že „žádné Horáčkovy písně nezná.”

Horáček v dubnu v rozhovoru pro DVTV řekl, že je možné, že bude kandidovat. [celá zpráva]

Kandidát se nesmí jen vymezovat

Podle Zemana musí mít kandidát zkušenosti z politiky a musí něco nabízet, ne se jen vůči něčemu vymezovat.

„Každý kandidát, který založí svoji kandidaturu na tom, že je anti, a vůbec nebude záležet na tom, jestli antizeman nebo antikdokoliv jiný, je předem odsouzený k porážce, protože je tak ubohý chudák, že nemá pozitivní program (...) a protože se musí vymezovat proti a nikoliv pro,” řekl prezident.

Zopakoval, že své rozhodnutí, zda se bude ucházet o mandát i ve druhém funkčním období, sdělí příští rok v březnu, tedy rok předtím, než mu vyprší mandát.

Kraje a církve by se měly dohodnout

Zeman se vyjádřil i k tématu církevních restitucí. Podle něj je návrh, aby církve  danily náhrady za majetek jen reakcí na to, že církve dávají k soudům žaloby, v nichž usilují o majetek, který je ve vlastnictví krajů a obcí. Právě ten ale podle zákona získat nemohou a mají za něj náhrady.

Čtěte také: Dozvuky z Lán? Hejtman chce zdanit církevní náhrady

Zeman řekl, že církve a kraje či obce by se spolu měly dohodnout podobně, jako to udělali on a Dominik Duka v případě nemovitostí v areálu Pražského hradu, i když každému se taková dohoda nemusí líbit. Na základě dohody získala některé budovy církev pod podmínkou jejich rekonstrukce, jiné zůstaly ve vlastnictví státu.

Prezident v rozhovoru také varoval před zneužíváním migrační krize k šíření neonacismu, v projevu, který chystá v červnu na výročí vypálení Lidic, prý jmenuje i konkrétní politickou stranu, která „podporuje neonacistické tendence a zneužívá k tomu migrační krizi.”

Novinky

nahoru

Domácí:

Spory rodičů nemohou jít proti zájmům dítěte, připomněl Ústavní soud

-

dnes 11:35 Ústavní soud (ÚS) v úterý kritizoval obecné soudy,...

Je to z nouze ctnost, řekl Kalousek k ochotě Babiše a Faltýnka nechat se vydat

-

dnes 08:34 Video: Správný postup, oceňuji to, je to z nouze...

Sníh a vítr komplikují dopravu

-

dnes 07:25 aktualizováno Čerstvý sníh a vítr komplikuje od noci...

Zeman zrušil tradiční oběd, Štěch odmítl přijít před volbou

-

dnes 04:00 Prezident Miloš Zeman zrušil tradiční novoroční oběd se...

Zeman je ochoten jít do čtyř debat s Drahošem, ten chce dvě

-

včera 20:02 aktualizováno Prezident Miloš Zeman chce jít do duelů...

Korunovační klenoty jsou na Hradě poprvé k vidění ze všech stran

-

včera 19:11 Video: Už od úterý si návštěvníci Pražského hradu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby