Zahraniční

Armáda USA zřejmě zabila vůdce afghánského Tálibánu

obrazek

Mulla Achtar Muhammad Mansúr

FOTO: Taliban Handout/Handout, Reuters

21.5.2016 23:20 (aktualizováno: 22.5.2016 07:25) Bezpilotní letouny americké armády v sobotu zaútočily na vůdce afghánského Tálibánu mullu Muhammada Mansúra a zřejmě ho zabily. Úder, který schválil Bílý dům, se odehrál v opuštěné oblasti na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na nejmenované vládní činitele. Pentagon útoky zaměřené na Mansúra potvrdil.

Pokud se Mansúrova smrt potvrdí, bude to mít důsledky pro zablokovaná mírová jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou. Mělo by to dopady i na samotný Tálibán, jehož některé soupeřící frakce Mansúra jako nejvyššího vůdce odmítají. Úder naznačuje posun americké vlády k rozhodným zásahům při řešení situace v Afghánistánu, kde Talibán kontroluje největší území od roku 2001, kdy jeho vládu svrhla intervence Američanů a jejich spojenců.

"Výsledky útoku stále hodnotíme a více informací poskytneme, až budou k dispozici," oznámil mluvčí Pentagonu Peter Cook. Podle činitele amerického ministerstva zahraničí ale přišel při útoku o život Mansúr a zřejmě i někteří další bojovníci Tálibánu.

Americký činitel agentuře AP řekl, že útok několika dronů na muže, kteří jeli ve vozidle na pákistánské straně hranice, schválil prezident Barack Obama. Útok nastal kolem šesté hodiny ranní na východě USA (12:00 SELČ).

Jeden z tálibánských velitelů blízkých Mansúrovi vůdcovu smrt popřel. "Už jsme tyto nepodložené zprávy slyšeli, není to ale poprvé. Jen se s vámi chci podělit o mou informaci, že mulla Mansúr zabit nebyl," řekl velitel agentuře Reuters pod podmínkou anonymity.

Rozkol Tálibánu

Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Tálibán potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem. Jeho nástup do čela Tálibánu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada tálibů přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát.

Pentagon označil Mansúra za "překážku míru a smíření mezi vládou Afghánistánu a Tálibánem". Podle ministerstva byl vůdce Tálibánu aktivně zapojen do plánování útoků proti afghánským a spojeneckým silám. Mluvčí Pentagonu Cook uvedl, že Mansúr ostatním vůdcům Tálibánu zakazoval účast na mírových jednáních.

Členové amerického Kongresu útok ocenili. Demokrat Adam Schiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby, řekl, že kdyby se Mansúrova smrt potvrdila, byla by to pro Tálibán velká rána, ne ale taková, aby se USA mohly z konfliktu v zemi stáhnout. Republikán John McCain uvedl, že "ze spravedlivého konce" vůdce Talibánu má radost, vyzval ale koalici k dalším útokům na toto hnutí.

Tálibán uchvátil v Afghánistánu moc v roce 1996 a zavedl v zemi diktaturu na základě islámského práva šaría. Téměř 15 let po jeho svržení je však v zemi stále kolem 13 000 zahraničních vojáků, i když většina z nich se zabývá výcvikem příslušníků domácí armády a policie.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

V Indii zatkli biskupa, který prý několikrát znásilnil jeptišku a církev nereagovala

-

včera 22:18 V jihoindickém státě Kérala byl v pátek zatčen...

Při nehodě koňského povozu v Rakousku se zranilo 16 turistů

-

včera 20:20 Romantická usedlost v tyrolském Kramsachu se stala v...

Zeman se u Merkelové vyslovil pro zrušení sankcí s Íránem a proti Trumpovým clům

-

včera 18:58 Především ekonomické otázky byly na programu pátečního...

Bývalého dozorce z koncentračního tábora v 94 letech soudí soud pro mladistvé

-

včera 17:15 Bývalý dozorce z koncentračního tábora Stutthof stane...

V jeslích v New Yorku pobodali tři novorozence, podezřelá je tamní pracovnice

-

včera 17:04 Video: Tři novorozenci byli v pátek převezeni do...

Vyšetřování ruského vměšování do voleb v USA: Trumpův právník prý poskytl klíčové informace

-

včera 14:25 Bývalý právník Donalda Trumpa Michael Cohen poskytl...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů