AutoMoto

Honda připravuje motor s proměnným objemem válců

obrazek

Motor Honda

FOTO: Honda

10.5.2016 08:24 Proměnný objem válců v motoru? To je sen mnoha značek. Jet na malý objem tam, kde není zapotřebí využívat točivého momentu a výkonu, střední třeba ve městech při rozjezdech a velký objem, když je zapotřebí hodně síly… Honda na tom pracuje.

Kdo tohle přečetl, jistě marně přemýšlí, jak to udělat? Známe motory s proměnným kompresním poměrem, ale to jsou jen zkušební agregáty na měření oktanového čísla benzínů. Také Mercedes-Benz kdysi laboroval se systémem jakéhosi proměnného objemu válců, ale byl to jen takový slepý výstřel.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, který nemá vačky
Volkswagen představil jeden agregát, který nahradí motory hned o třech o objemech

Honda si nechala patentovat zvláštní systém, který vlastně neustále bude vláčet hromadu nepotřebného železa. Jde totiž o to, že každý válec má rozdílný zdvih, a tedy i objem válců. Postupným vypínáním jednotlivých válců, což je dnes už prakticky technologický standard, by došlo vlastně ke změně objemu, a tedy i rozdílným vlastnostem – výkonu, točivému momentu, otáčkám apod. Nákresy ukazují, že se jedná o systém, který je rozpracován pro tří, čtyř i šestiválce. Bohužel bližší informace nejsou známé.

Uvidíme, zda se tento nápad někdy ujme a nějaký takový motor představí alespoň jako koncept. Těžko říct. Sama Honda už dávno sama zavrhla vylepšený systém variabilního časování ventilů A-VTEC jako příliš složitý, takže je otázka, jak moc složité je ukočírovat čtyři různé válce s různými časy zapálení, silami na klikovku apod…

LL, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Test Aprilie Dorsoduro 900: divokost v srdci

-

dnes 19:44 Obrazem: Vývojáři Aprilie se podřídili jedinému:...

České zastoupení BMW vytvořilo unikátní i3 a i8. Lak obsahuje pravé zlato

-

dnes 15:47 Tuzemskému zastoupení BMW se podařil zajímavý kousek -...

Bentley ukázalo speciální bentaygu pro závod na Pikes Peak

-

dnes 14:55 Na slavný závod Pikes Peak v Coloradu začalo zbrojit i...

Mercedes testuje novou třídu GLE v pražských ulicích

-

dnes 13:48 Současný Mercedes-Benz GLE je na světě už od roku 2011,...

Audi představila malý, ale pořádně agresivní A1 Sportback

-

dnes 12:37 Kdybychom měli zařadit ve výrobní řadě Audi A1...

Toyotě během jízdy po dálnici ulétla kapota

-

dnes 11:15 Řidič staré Toyoty Camry patrně nezavřel správně kapotu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů