AutoMoto

Honda připravuje motor s proměnným objemem válců

obrazek

Motor Honda

FOTO: Honda

10.5.2016 08:24 Proměnný objem válců v motoru? To je sen mnoha značek. Jet na malý objem tam, kde není zapotřebí využívat točivého momentu a výkonu, střední třeba ve městech při rozjezdech a velký objem, když je zapotřebí hodně síly… Honda na tom pracuje.

Kdo tohle přečetl, jistě marně přemýšlí, jak to udělat? Známe motory s proměnným kompresním poměrem, ale to jsou jen zkušební agregáty na měření oktanového čísla benzínů. Také Mercedes-Benz kdysi laboroval se systémem jakéhosi proměnného objemu válců, ale byl to jen takový slepý výstřel.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, který nemá vačky
Volkswagen představil jeden agregát, který nahradí motory hned o třech o objemech

Honda si nechala patentovat zvláštní systém, který vlastně neustále bude vláčet hromadu nepotřebného železa. Jde totiž o to, že každý válec má rozdílný zdvih, a tedy i objem válců. Postupným vypínáním jednotlivých válců, což je dnes už prakticky technologický standard, by došlo vlastně ke změně objemu, a tedy i rozdílným vlastnostem – výkonu, točivému momentu, otáčkám apod. Nákresy ukazují, že se jedná o systém, který je rozpracován pro tří, čtyř i šestiválce. Bohužel bližší informace nejsou známé.

Uvidíme, zda se tento nápad někdy ujme a nějaký takový motor představí alespoň jako koncept. Těžko říct. Sama Honda už dávno sama zavrhla vylepšený systém variabilního časování ventilů A-VTEC jako příliš složitý, takže je otázka, jak moc složité je ukočírovat čtyři různé válce s různými časy zapálení, silami na klikovku apod…

LL, Novinky

nahoru

AutoMoto:

Audi chce v roce 2025 prodávat 12 modelů na elektrický pohon

-

včera 15:45 Německá automobilka, která působí v rámci koncernu...

Octavia na plyn prošla omlazením

-

včera 13:52 Škoda modernizovala model Octavia G-Tec, který spaluje...

Cyklista jel za Porsche Cayenne rychlostí 216 km/h

-

včera 11:33 Video: Cyklista Neil Campbell stanovil nový evropský...

BMW začíná odhalovat novou generaci řady 3

-

včera 08:09 A je to tady. BMW oficiálně potvrdilo, že se zúčastní...

Terénní honda dostane hybridní motor

-

včera 07:13 Nová Honda CR-V, která se představila v létě tohoto...

Lada Niva z Dakaru se nakonec prodala za zlomek předpokládané ceny

-

20.9. 18:48 Lada Niva je off-road schopný zdolat i velice náročný...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů