Domácí

Vojenský historik: Unikátní zbraně si kvůli Evropské unii nezničíme

obrazek

Lehký kulomet ZB-26 československé výroby z expozice Vojenského historického ústavu.

FOTO: VHÚ

4.5.2016 19:31 Chystaná směrnice Evropské unie, která by měla zpřísnit držení automatických zbraní, je černou můrou i pro česká muzea. Podle ředitele Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleše Knížka hrozí, že budou muset znehodnotit jednu z největších a nejcennějších sbírek zbraní na světě.

Armádní muzeum se může pochlubit například prototypem lehkého kulometu ZB-26, jehož konstrukcí se inspirovala velká většina předválečných zbrojovek.

KOMENTÁŘ DNE:
Jak jsem byl na kongresu Fialovy ODS - O podnětné návštěvě sjezdu strany píše Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Prasárna a svinstvo

Knížek Právu uvedl, že nedopustí, aby byly jejich exponáty znehodnoceny, i kdyby směrnice prošla Evropskou komisí.

„Naše exponáty budu bránit do posledního dechu. Je to stejně absurdní, jako kdyby zákon nařídil, že se musí vyndat motory ze všech starých aut,“ řekl Právu Knížek. Dodal, že směrnicí je ohroženo okolo tří tisíc automatických zbraní v jejich sbírkách.

Jde o celou konstrukční a vývojovou školu československých zbraní ve 20. století, to je jedinečná sbírka na světěAleš Knížek

Zbraň se znehodnotí tím, že se zavaří hlaveň a uzávěr. Takovýto zásah by většinu exponátů zcela zničil, protože jsou cenné hlavně díky svým technickým detailům.

„Jde o celou konstrukční a vývojovou školu československých zbraní ve 20. století, to je jedinečná sbírka na světě. Srovnatelná sbírka je snad jen v anglickém Leedsu,“ dodal Knížek.

Ve svých sbírkách má VHÚ i řadu speciálů a darovacích zbraní, např. pistoli, kterou dostal od České zbrojovky prezident Edvard Beneš.

Poslanci radí: ignorovat

Podle Knížka by evropská směrnice byla navíc v kolizi s muzejním zákonem. „Náš zákon hovoří jasně. Musíme uchovávat pro příští generace to, co nám zanechali naši předkové, a nemůžeme to ničit,“ poznamenal.

Na své straně má české poslance, kteří minulý týden jednoznačně chystanou evropskou směrnici odmítli a kteří si myslí, že bude lepší nařízení i za cenu sankcí ignorovat.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) soudí, že není zcela vše ztraceno, a věří, že europoslanci, kteří budou o směrnici brzo rozhodovat, si uvědomí nesmyslnost návrhu Evropské komise.

„Když ale vše selže, tak si myslím, že Česká republika nedopustí i za cenu sankcí takovýmto barbarským způsobem znehodnotit naše kulturní dědictví,“ řekla Právu Jana Černochová.

Poslanec Jiří Skalický (TOP 09) přemýšlí podobně. „Buď požádáme o výjimku, nebo se holt v tomto bodu nebude dodržovat evropská směrnice, protože je zcela mimo,“ řekl Právu Skalický.

Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

Ministerstvo zvažuje zpoplatnění vody na zasněžování, skipasy mohou podražit

-

dnes 17:15 Na veřejnost se v minulých dnech dostaly informace o...

Poslanec Válek nestihl hlasování o důvěře vládě. Zasekl se na zasněžené D1

-

dnes 16:36 Kalamita na dálnici D1 zkomplikovala dopravu spoustě...

Aktivisté Greenpeace protestovali na balkónu ministerstva průmyslu

-

dnes 14:42 aktualizováno Aktivisté Greenpeace v úterý odpoledne...

Babiš se podle Kalouska usvědčil, že v roce 2012 věděl, že je vlastníkem Čapího hnízda

-

dnes 14:31 aktualizováno Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava...

Morava hlásí sněhovou kalamitu

-

dnes 12:53 aktualizováno Na jižní Moravě byl kvůli hustému...

ROP nechce vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování

-

dnes 11:53 aktualizováno Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby