Domácí

Vojenský historik: Unikátní zbraně si kvůli Evropské unii nezničíme

obrazek

Lehký kulomet ZB-26 československé výroby z expozice Vojenského historického ústavu.

FOTO: VHÚ

4.5.2016 19:31 Chystaná směrnice Evropské unie, která by měla zpřísnit držení automatických zbraní, je černou můrou i pro česká muzea. Podle ředitele Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleše Knížka hrozí, že budou muset znehodnotit jednu z největších a nejcennějších sbírek zbraní na světě.

Armádní muzeum se může pochlubit například prototypem lehkého kulometu ZB-26, jehož konstrukcí se inspirovala velká většina předválečných zbrojovek.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Knížek Právu uvedl, že nedopustí, aby byly jejich exponáty znehodnoceny, i kdyby směrnice prošla Evropskou komisí.

„Naše exponáty budu bránit do posledního dechu. Je to stejně absurdní, jako kdyby zákon nařídil, že se musí vyndat motory ze všech starých aut,“ řekl Právu Knížek. Dodal, že směrnicí je ohroženo okolo tří tisíc automatických zbraní v jejich sbírkách.

Jde o celou konstrukční a vývojovou školu československých zbraní ve 20. století, to je jedinečná sbírka na světěAleš Knížek

Zbraň se znehodnotí tím, že se zavaří hlaveň a uzávěr. Takovýto zásah by většinu exponátů zcela zničil, protože jsou cenné hlavně díky svým technickým detailům.

„Jde o celou konstrukční a vývojovou školu československých zbraní ve 20. století, to je jedinečná sbírka na světě. Srovnatelná sbírka je snad jen v anglickém Leedsu,“ dodal Knížek.

Ve svých sbírkách má VHÚ i řadu speciálů a darovacích zbraní, např. pistoli, kterou dostal od České zbrojovky prezident Edvard Beneš.

Poslanci radí: ignorovat

Podle Knížka by evropská směrnice byla navíc v kolizi s muzejním zákonem. „Náš zákon hovoří jasně. Musíme uchovávat pro příští generace to, co nám zanechali naši předkové, a nemůžeme to ničit,“ poznamenal.

Na své straně má české poslance, kteří minulý týden jednoznačně chystanou evropskou směrnici odmítli a kteří si myslí, že bude lepší nařízení i za cenu sankcí ignorovat.

Poslankyně Jana Černochová (ODS) soudí, že není zcela vše ztraceno, a věří, že europoslanci, kteří budou o směrnici brzo rozhodovat, si uvědomí nesmyslnost návrhu Evropské komise.

„Když ale vše selže, tak si myslím, že Česká republika nedopustí i za cenu sankcí takovýmto barbarským způsobem znehodnotit naše kulturní dědictví,“ řekla Právu Jana Černochová.

Poslanec Jiří Skalický (TOP 09) přemýšlí podobně. „Buď požádáme o výjimku, nebo se holt v tomto bodu nebude dodržovat evropská směrnice, protože je zcela mimo,“ řekl Právu Skalický.

Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

Hamáček v Plzni obhajoval vládu s ANO, řada tamních členů ČSSD je ale stále proti

-

včera 23:01 Sociální demokraté v Plzeňském kraji vstup do vlády s...

Babiš chce v zahraniční politice shodu s prezidentem

-

včera 17:52 Pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v...

Nebudeme-li plnit závazky, nelze počítat s vřelostí USA, varoval generál Pavel

-

včera 12:42 Spojené státy mohou podle šéfa vojenského výboru NATO...

Pokud sucho nepoleví, bude Vltava v červenci nesjízdná

-

včera 10:05 Pokud potrvá dosavadní sucho, nebude v červenci pro...

Noční požár garáže v Kroměříži způsobil třímiliónovou škodu

-

včera 09:51 Škodu za tři milióny korun si vyžádal požár, který v...

Jablek bude dost, ale počasí nepřeje meruňkám

-

včera 08:18 Ani suché počasí nepřibrzdilo nástup jara, sadaři se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby