Ekonomika

Svěřit leteckou záchranku armádě a policii? Mají jiné úkoly, nesouhlasí současný provozovatel

obrazek

Vrtulník společnosti DSA

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

3.5.2016 15:52 Královéhradecké společnosti DSA, která provozuje vrtulníky pro čtyři základny letecké záchranné služby, se nepozdává plán vlády svěřit tuto činnost od roku 2019 armádě a policii, které mají podle firmy jiné povinnosti. Na příští tři roky plus jeden rok opce chce vláda vypsat tendr a za provozování šesti základen hodlá zaplatit více než 1,35 miliardy korun bez DPH.

Daniel Tuček, místopředseda představenstva královéhradecké firmy DSA, provozující vrtulníky pro čtyři základny letecké záchranné služby, potvrdil, že se jejich společnost bude o zakázku ucházet. Dosud však nezná podmínky tendru.

„Jedna věc je cena, ale my zatím nevíme, jaké budou podmínky. Ale předpokládáme, že se určitě přihlásíme tam, kde provoz zajišťujeme. A zvažujeme i variantu, že se přihlásíme do soutěže na všechny základny. Zaměstnáváme přes 100 lidí, firmu jsme budovali přes 20 let. Nechceme skončit,“ dodal Tuček, který současně neskrývá rozčarování nad snahou nabourat stávající dle jeho mínění stabilní a funkční systém.

Od roku 2019 by totiž podle záměru vlády měla provozovat leteckou záchrannou službu pouze armáda nebo policie.

Daniel Tuček, pilot vrtulníku a místopředseda představenstva společnosti DSA

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

Dnes DSA provozuje základny v Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem a v Ostravě. Podobně v Jihlavě, Brně, Českých Budějovicích a Olomouci zajišťuje leteckou záchranku společnost Alfa-Helicopter, která však již oznámila ukončení činnosti. Pouze v Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany.

Soukromníci létají k zásahům na základě smluv z roku 2008. Stát za tuto službu zaplatil 3,128 miliardy korun. Od nového roku budou ministerstva vnitra a obrany zajišťovat dopravu také v Českých Budějovicích a Brně. Proto se počet základen v tendru snížil.

„Původně se mělo soutěžit o osm stanic na osm let. Spočítaná cena 3,7 miliardy korun se však zdála příliš vysoká. Nyní byl tendr zúžen na šest stanic na dobu čtyř let ve výši 1,35 miliardy. Když si však spočítáte cenu za rok a jednu stanici, jedná se o úplně stejnou cenu,“ kritizuje Tuček. Podle jeho informací armáda i policie již přiznala, že v tuto chvíli nemá dostatek pilotů ani techniky. Navíc při převedení ceny na bod a stanici vychází, že policie létá o 20 procent dráž než soukromníci a armáda dokonce 2,5 krát dráž.

Daniel Tuček

FOTO: Ludmila Žlábková, Právo

„Jsme na světové špičce, děláme to hodně přes 20 let. A nyní má naši práci převzít policie a armáda. Ale jedná se o komerční činnost, letecká doprava. Tu armáda ani policie ze zákona vykonávat nesmí,“ upozornil Tuček.

„V případě že budou létat záchrannou službu, bude to na úkor zajištění obrany a ochrany. Takže jde o ohrožení nás všech. Bude-li pro záchranku létat například armáda a dojde ke konfliktu, bude armáda povolána do akce a v tu chvíli nemá kdo pro záchranku létat,“ varoval Tuček. Je to podle něho obdobné jako s vojenskými lékaři.

„Vojenští lékaři, když nejsou v misích, pracují v nemocnici. Například v hradecké nemocnici jich je desítka. Jsou placeni armádou. Ale nemocnice si nemůže dovolit propustit civilní lékaře s tím, že mají vojáky. Protože těm přijde rozkaz a oni musí jet,“ připojil Tuček konkrétní příklad.

Související téma:

Letecká záchranná služba

 

Ludmila Žlábková, Právo

nahoru

Ekonomika:

V aukčním boji o televizi Sky je vítězem americký Comcast

-

včera 21:05 Americká kabelová společnost Comcast v sobotu...

Češi kvůli emisím žalují VW už o 730 miliónů

-

včera 19:24 Koncern Volkswagen (VW) čelí již tři roky skandálu s...

V Mnichově začal tradiční pivní festival Oktoberfest

-

včera 17:43 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal v...

Benzín i nafta za rok zdražily o čtyři koruny

-

včera 02:19 Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České...

Úroda jablek bude vyšší, kvůli suchu je ale horší kvalita

-

21.9. 17:27 Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by...

V nejdelším železničním tunelu v ČR by se mohlo jezdit i 200 km/h. Otevře se na podzim

-

21.9. 16:08 Video: Rychlostí i 200 kilometrů v hodině by mohly už...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů