Domácí

Nad elegánem českých železnic Stříbrným šípem se znovu tají dech

Nad elegánem českých železnic Stříbrným šípem se znovu tají dech

ZDROJ: Novinky

11.4.2016 05:14 Jedinečný, legendární, precizní český design. Motorový vůz Stříbrný šíp je světovým unikátem. Sami se na chloubu českých železničních tratí můžete podívat.

Legendární Stříbrný šíp byl zkonstruován v roce 1938 a o rok později byl představen veřejnosti. Sloužit měl především prvorepublikové smetánce. Začátek druhé světové války veškeré plány zhatil a motorový vůz zůstal v zapomnění.

Podle historického poradce Ludvíka Lososa je vůz opravdu výjimečný. Jedná se totiž o špičku vývoje designu železničních vozidel té doby.

„V roce 1953 se dostal do šumperských dílen, kde ho prakticky zničili. Udělali z něj čalounickou dílnu a vůz tam zůstal stát. Poté se inženýr Bohumil Pokorný rozhodl, že v České Třebové vybuduje železniční skanzen, kam chtěl vůz dostat. To byla první etapa,“ popsal Novinkám Losos, který se na obnově vlaku podílel.

Zrenovovaný pult strojvedoucího

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Následovala druhá fáze, kdy o vůz požádali modeláři z Orlickoústecka a chtěli si z něj udělat klubovnu. Hodnota vozu byla ale více než zřejmá. Objevilo se tedy několik projektů, které se snažily o jeho záchranu. Nakonec skončil Stříbrný šíp v Chomutově.

I tam snaha o jeho záchranu ale ztroskotala a Stříbrný šíp se v tristním stavu v roce 2011 přesunul do DPOV Nymburk, kde renovace konečně opravdu začala.

„Vozidlo z vnějšího pohledu a interiérem odpovídá dobovému provedení. Z historického hlediska se udělalo maximum, aby to bylo co nejpodobnější. Vozidlo má nový řídicí systém, nová je tedy elektronika, veškeré ovládání, spalovací motory a převodovky. Pro větší komfort má Stříbrný šíp vakuový záchod a v případě potřeby se tu dá také využít jídelní vozík. Je to podobné jako například v letadle,“ řekl Arnošt Kohl, který měl v DPOV Nymburk opravu na starosti.

Interiér Stříbrného šípu, který je téměř totožný s dobovým provedením.

FOTO: Aneta Lednová, Novinky

Unikátní Stříbrný šíp se tak zhruba po šedesáti letech opět rozjel. Prochází ještě posledními úpravami a před sebou má ještě několik zkoušek. S vozidlem se počítá pro reprezentační a nostalgické jízdy. Veřejnost si ho bude moci prohlédnout na Dni železnic. Ten se uskuteční v polovině června v Ostravě.

Aneta Lednová, Novinky

nahoru

Domácí:

Babiš i Šojdrová popisují schůzku jinak. Žádní sirotci nejsou, zesměšňoval premiér europoslankyni

-

včera 17:19 Video: aktualizováno Aktéři klíčové páteční schůzky...

Paradox na Vinohradské: Při čekání na tramvaj lidé sice nezmoknou, ale možná jim ujede

-

včera 15:49 Video: Při rekonstrukci tramvajové trati v pražské...

Iniciativa za přijetí syrských dětí chce Babiše obejít

-

včera 15:35 Pokud by premiér Andrej Babiš (ANO) nepodpořil projekt...

Elektronické náramky po letech příprav hlídají první vězně

-

včera 13:41 aktualizováno Elektronické náramky po mnoha letech...

V Mariánských Lázních měli Piráti velké oči

-

včera 12:00 Piráti, kteří vyhráli před čtyřmi roky volby v...

Příspěvek na domácí péči o těžce postižené by se mohl zvýšit o šest tisíc

-

včera 11:48 O šest tisíc korun měsíčně by se mohl v budoucnu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů