Domácí

Osm iráckých uprchlíků ve čtvrtek odcestuje zpět do vlasti

obrazek

Iráčtí uprchlíci při příletu do Prahy. Ve čtvrtek skupina osmi z nich odcestuje zpět do Iráku.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

6.4.2016 11:42 Osm iráckých křesťanů, kteří do ČR přišli v rámci programu nadačního fondu Generace 21, ve čtvrtek zamíří z Brna zpět do vlasti. Oznámil to Miroslav Makovička z fondu. Dalších 25 uprchlíků odešlo o víkendu do Německa, kde požádali o azyl. Zatím není jasné, zda budou vráceni do České republiky.

Osmičlenná skupinka z Brna čítá pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů, dvou jejich dcer, přičemž jedna má malé dítě a druhá manžela a dvě děti. Důvodem návratu je stesk prarodičů po rodné zemi.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

"Osm Iráčanů odjede z Brna vlakem ve čtvrtek po půl šesté ráno do Prahy, kde si na pobočce ministerstva vnitra vyzvednou irácké pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice. Poté mohou pokračovat na letiště a po třetí hodině odpoledne jim letí letadlo do Istanbulu, odkud budou pokračovat do Iráku," popsal Makovička.

Čtěte také
Generace 21: Iráčtí uprchlíci nás podrazili, ale chápeme je
Iráčané z Česka požádali v Německu o azyl. Chovanec chce od Berlína vysvětlení

Zbývající Iráčané se vrátit nechystají

Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. Radní jim schválili poskytnutí dvou bytů, jeden je velkometrážní a najde v něm zázemí osm lidí, další lidé půjdou do druhého bytu a zbytek do třetího, který však neposkytlo Brno, ale soukromá osoba.

"Jeden je na ulici Pellicově a druhý na ulici Václavské. Skupina, která se rozhodla v Brně dlouhodobě zůstat, se nadále vzdělává a má čtyři hodiny češtiny denně," doplnil primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Zatím jsou Iráčané v jednom z hostelů v centru města, odkud se ale musí nejpozději do 14. dubna vystěhovat.

ČR přijala bezmála 90 křesťanských uprchlíků, přestože se původně mluvilo o přesídlení 153 lidí. Část našla zázemí v Okrouhlíku na Jihlavsku, část v Brně a někteří ve Smilovicích u Třince.

Skupina z Okrouhlíku ale odmítla český azyl a vydala se autobusem do Německa, kde je na hranicích zadržela německá policie. Kvůli odmítnutí azylu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dočasně pozastavil přesídlení zbylých křesťanů do ČR. Celým projektem se bude zabývat vláda. Zatím ani není jasné, zda Německo uprchlíky z Okrouhlíku vrátí do ČR.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Paroubek prohrál spor o dceru, chtěla být s matkou

-

dnes 14:02 Dcera Jiřího a Petry Paroubkových zůstane u matky....

Přistěhovalci budou muset absolvovat integrační kurz. Sněmovna podpořila cizineckou novelu

-

dnes 13:13 Cizinci, kteří se přistěhují do Česka, by měli mít ze...

Transparency International podala další podnět Evropské komisi na Babiše

-

dnes 12:00 aktualizováno Nevládní protikorupční organizace...

Maření spravedlnosti bude nový trestný čin, rozhodla Sněmovna

-

dnes 11:42 Sněmovna ve středu schválila novelizaci trestního...

Ťok chce prosadit odbočování na červenou

-

dnes 11:35 Zkrátit řidičům čas trávený na křižovatkách a přispět...

Budu laskavý, slíbil Zeman podpořit rozpočet

-

dnes 10:53 Video: Prezident Miloš Zeman slíbil kabinetu premiéra...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů