Kultura

RECENZE: Hieronymus Bosch jako syn své doby

obrazek

Gary Schwartz: Hieronymus Bosch

FOTO: Universum

7.4.2016 08:19 K letošnímu pětistému výročí smrti malíře Hieronyma Bosche vychází v českém překladu kniha Garyho Schwatze nazvaná Hieronymus Bosch (Cesta do nebe a pekla).

Text monografie autor sepisoval v malířově rodném městě s-Hertogenbosch. Vykládá Boschovo umění z úhlu doby. Poukazuje na jeho možné zájmy o alchymii, objevené země, atlasy a historické kroniky, vazbu k lidové kultuře Nizozemska i sympatie ke skepticismu humanistů.

Bosch byl podobně jako Grünewald nebo Dürer sžírán strachem z apokalypsy, ale rozhodně nebyl šílenec, podivín či heretik živořící na okraji společnosti. Schwartz v knize otiskl všechny známé dokumenty o malíři. Z nich vyplývá, že šlo o spořádaného a bohatého měšťana úzce spojeného s katolickým bratrstvem Panny Marie.

Kniha přístupnou formou představuje pro nejširší publikum sumu znalostí o nizozemském malíři, jehož fantazie byla bezbřehá. Schwartzovi sice nebyly dostupné všechny závěry výzkumu prováděného v posledních letech vědeckým týmem BRCP (Bosch Research and Conservation Project), ale v něm jde o otázky korigování názorů na autorství některých děl. Třeba slavné malby Sedm smrtelných hříchů z madridského Prada nebo Nesení kříže z Gentu se nově vůbec nedostaly mezi Boschovy originály.

Tato zjištění, jistě závažná, však nijak neovlivňují charakteristiku Boschovy imaginace, jak ji podává Schwartz.

Českému čtenáři se tak dostává do rukou solidní informace o tom, kdo Hieronymus Bosch byl a proč se stal už ve své době slavným. Monografie zaujme také působivou obrazovou přílohou se stovkami barevných fotografií, které reprodukují Boschovy obrazy ve velmi dobré kvalitě.

Gary Schwartz: Hieronymus Bosch (Cesta do nebe a pekla)
Universum, překlad Milan Lžička, 256 stran, 1299 Kč

Celkové hodnocení: 70 %

 

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

V novém videoklipu skupiny Th!s hraje i Ewa Farna

-

dnes 13:00 Video: Pražská rocková skupina Th!s zveřejňuje...

Steve Harris z Iron Maiden: Každý koncert i zápas je posvátný

-

dnes 11:11 Britská heavymetalové legenda Iron Maiden se představí...

Jaroslav Dušek: Můj Milan není úplně z téhle planety

-

dnes 09:36 Video: Scházíme se po jednom z beznadějně vyprodaných...

Soundtrack Poděbrady se Serrou i Soukupem

-

včera 11:08 Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií...

Nová scéna bude patřit nové opeře

-

včera 09:16 Národní divadlo (ND) v Praze pořádá první ročník...

Balabánovy figury meditují uvnitř světa

-

včera 07:01 Východočeská galerie v Pardubicích představuje až do...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů