Internet a PC

Kyberzločinci mají na mušce routery, uživatelé jejich zabezpečení podceňují

obrazek

Nový virus Kaiten se zaměřuje na routery. (Ilustrační foto)

Profimedia.cz

6.4.2016 09:46 Na routery – brány do světa internetu – se zaměřují kyberzločinci stále častěji. Využívají toho, že zabezpečení těchto internetových zařízení uživatelé především v domácnostech velmi podceňují, někdy to ale platí i o firmách. Na routery například cílí nový virus Kaiten, před kterým varovala ve středu antivirová společnost Eset.

Záškodník Kaiten, který bývá někdy pojmenován také jako KTN-Remastered nebo KTN-RM, kombinuje funkcionality již známých škodlivých kódů. Přesto podle bezpečnostních expertů představuje pro uživatele poměrně velké riziko.

Březnová studie Cisco Annual Security Report totiž ukázala, že devět z deseti internetových zařízení má slabá místa. [celá zpráva]

Během samotného útoku virus hledá skulinu, kde je firmware hardwaru zranitelný. Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset

A právě to nahrává počítačovým pirátům. „Kaiten představuje hrozbu pro všechny, kdo mají router či jiný přístupový bod, na který se dá připojit z internetu. Během samotného útoku virus hledá skulinu, kde je firmware hardwaru zranitelný. Pokud uspěje, stáhne škodlivý kód shodný pro všechny platformy a snaží se jej spustit,“ uvedl Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset.

Právě s pomocí staženého škodlivého kódu pak útočníci dokážou router na dálku ovládnout a dělat si s ním prakticky cokoliv, co je napadne. Mohou například odposlouchávat komunikaci nebo přesměrovávat internetové adresy.

Přesně to udělali už v minulosti díky zranitelnosti známé jako „rom-0“. Místo serverů, jako jsou například Seznam.cz nebo Google.com, se poškozeným zobrazila hláška o nutnosti instalace flash playeru. Místo té se ale do PC stáhnul další virus. Útočníci tak rázem měli přístup nejen k routeru, ale i k připojenému počítači.

Jak se bránit

Hlavní problém je v tom, že routery není možné chránit antivirovými programy, jako je tomu u počítačů. I tak ale nejsou uživatelé úplně bezbranní. „Hlavní způsob, jak této hrozbě předejít, představuje upgrade firmwaru routeru na aktuální verzi a nepoužívat mnohdy triviální přednastavené přihlašovací jméno a heslo. Rovněž je vhodné zvážit přihlašování k routeru pouze z vnitřní sítě a nikoliv z internetu,“ dodal Matějíček.

Do konfigurace routerů by se nicméně neměli pouštět méně zkušení uživatelé. Mohou totiž nevhodným nastavením způsobit více škody než užitku. Paradoxně tak mohou klidně otevřít zadní vrátka pro útočníky.

PŘEHLEDNĚ: Jak probíhá útok na router?
1. Internetem se šíří virus, který cílí na routery. Napadnout tyto brány do světa internetu může buď přímo při procházení zavirovaných webů, nebo prostřednictvím některého počítače v dané síti, který je již zavirován.
2. Ve chvíli, kdy se virus zabydlí v routeru, dokáže zcela zablokovat internetové připojení na všech počítačích, a to i chytrých mobilech a tabletech zapojených v síti.
3. U většiny doposud zaznamenaných útoků virus začal následně zobrazovat výzvu k instalaci aktualizace flash playeru. Snaží se tak vzbudit dojem, že stránky nejdou spustit právě kvůli neaktuálnosti pluginů.
4. Výzva se zobrazovala i v případech, kdy byly do adresního řádku zadány regulérní weby, které ve skutečnosti k zobrazování obsahu flash player nepotřebují – například Seznam.cz nebo Google.com.
5. Místo aktualizace si lidé stáhnou do počítače virus. Zobrazování hlášek i na regulérních webech je možné právě kvůli tomu, že kyberzločinci ovládají přímo samotný router. Ve skutečnosti tedy žádné ze zadaných serverů vir neobsahují.
6. I když antiviry z napadeného počítače virus odstraní, stále nemají uživatelé vyhráno. Zdroj dalších hrozeb se totiž ukrývá přímo v samotném routeru. A k němu nemá drtivá většina bezpečnostních aplikací vůbec žádný přístup.
7. Řešením je uvést router do továrního nastavení. Jak na to, to se lidé dozvědí z návodů dodávaných k zařízení. Pokud si nejsou uživatelé jisti, jak správně router nastavit, je vhodné tuto činnost přenechat odborníkovi.
8. Není vyloučeno, že chování viru útočníci upraví. Tím, že se nachází přímo v routerech, může totiž i přesměrovávat stránky na podvodné weby. V takovém případě pak kyberzločinci mohou získat přístup ke všem on-line účtům.
9. Pokud pozorujete ve své síti podobné problémy, můžete zjistit velmi snadno pomocí chytrého telefonu, zda je router zavirován. Místo wi-fi se stačí připojit k webu prostřednictvím mobilního připojení. Pokud se výzva k instalaci aktualizace nezobrazí, je router zavirován.
ort, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Samsung zaplatí Applu za kopírování jeho výrobků přes 11 miliard, rozhodl soud

-

dnes 05:16 Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční...

Razer ukázal nejtenčí herní notebook na světě

-

včera 15:06 Video: Společnost Razer neustále posouvá vývoj herních...

Nebezpečný virus Roaming Mantis útočí i v Česku, varovali bezpečnostní experti

-

včera 14:02 Již několik týdnů koluje internetem škodlivý kód zvaný...

Kurz bitcoinu citelně ztratil. Opět

-

včera 13:37 Prakticky celý květen se kurz bitcoinu držel nad...

ZenFone 5 dorazil do Česka, na nejlepší model si ale lidé ještě počkají

-

včera 12:11 Video: Společnost Asus začala tento týden v Česku...

Pětina českých firem neví o tom, že od pátku platí GDPR

-

včera 10:01 V Česku pětina firem neví o tom, že v pátek 25. května...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby